Psala se extraligová sezona 2010/11. Jen pár měsíců po nezapomenutelném mistrovství světa v Německu, které ovládl velice podceňovaný český výběr. Nabitý kádr pražské Sparty posílil před začátkem ročníku útočník Radek Smoleňák, vracející se domů po letech za velkou louží.

V hlavním městě se tehdy neuvedl vůbec špatně, když si ve 45 odehraných zápasech připsal hned patnáct přesných zásahů. A ačkoliv se ještě před koncem základní části musel stěhovat na Kladno, během sezony podával v dresu favorita na titul velmi slušné výkony.

Toho si samozřejmě všiml i tehdejší reprezentační trenér Alois Hadamczik, který převzal kormidlo nároďáku po úspěšném kolegovi Vladimíru Růžičkovi. V jednom rádiovém vstupu veřejně pronesl, že Smoleňáka v extralize sleduje a má jeho jméno na širším seznamu hráčů.

Smoleňák: Táta už koukal na letenky

Informace, která však byla pro sparťanské kolegy doslova jako nahrávka na smeč. Bývalý člen organizace Tampy Bay nebo Chicaga totiž býval v šatně malinko drzý a svým nevybíravým humorem si u starších spoluhráčů nezískal příliš plusových bodů.

A tak z ničeho nic vznikl geniální plán na malou pomstu. „Maséři, kteří měli kontakt na nároďák, nechali týden před první akcí vytisknout falešnou pozvánku. Položili ji Radkovi na místo a když ráno přišel na trénink, tak se mohl nadšením zbláznit,“ zavzpomínal na komickou situaci Smoleňákův tehdejší spoluhráč a dnes hokejový expert Jakub Koreis.

Hokejová talk show Bomby na ledu:

| Video: Youtube

Jenže pak se začaly dít velké věci. „Já jsem si v té své namyšlené hlavě opravdu myslel, že tu nominaci mám. Když jsem to uviděl v šatně, tak jsem okamžitě volal tátovi a říkám mu, že jsme to konečně dokázali. Táta samozřejmě hned koukal na letenky, aby mohl s mamkou dorazit,“ prozradil Smoleňák v hokejové talk show Bomby na ledu.

„Den na to jsem čekal na tu nominaci v televizi, abych si to pro sebe jenom potvrdil. A já tam najednou nebyl. Říkám si, že to je nějaké zvláštní. Hned jsem volal svému agentovi s tím, že musela nastat nějaká chyba. Že mám normálně v ruce pozvánku na nároďák,“ pokračoval.

Hráčův agent tak vytočil kouče Hadamczika, který však pro něj neměl příliš dobrou zprávu. „Prý mu tehdy řekl, že sice o mně ví, ale o žádné pozvánce do nároďáku teď rozhodně nepřemýšlel,“ pousmál se současný kapitán Kladna.

V tu chvíli už Smoleňákovi začalo docházet, že tu něco nehraje. „Úplně zmatený jsem přišel druhý den do kabiny a tam na mě hned všichni vybalili, že to byl jenom fór. Takže táta rušil letenky a ze mě byl zase jenom hráč Sparty,“ zakončil historku s kanadským žertem.

A kdo vlastně sehrál v této levárně hlavní roli? „Nejvíc v tom měli prsty David Výborný a Honza Hanzlík, možná i Míša Broš v tom jel,“ zamyslel se. „Vyřádili se, ale beru to. Když někomu nakládáte, tak musíte umět i přijmout. Ale toto mi teda nechutnalo,“ přiznal Smoleňák.