Rodák ze slovenské Prievidze prožil v dresu Mladé Boleslavi výjimečnou sezonu. Navzdory tomu, že se Bruslařům letos mezi domácí elitou vůbec nedařilo (13. místo), zaznamenal šikovný útočník Róbert Lantoši 47 kanadských bodů. A měl tak klíčovou zásluhu na udržení svého klubu v extraligovém rybníčku.

Ihned po skončení základní části se začaly šířit spekulace o tom, že slovenský reprezentant změní od příštího ročníku své působiště. To se také vzápětí potvrdilo. Jenže nejeden zdroj začal zmiňovat zájem klubů z ruské KHL, která budí v očích hokejové veřejnosti nemalou kontroverzi.

I během války je ruská KHL pro české hokejisty pořád velkým lákadlem:

Vítkovického kapitána Dominika Lakatoše to táhne do ruské KHL
Hokejoví padouši. Češi se krvavých peněz od Rusů neštítí, vinu nesou i agenti

Tuto informaci však zaskočený Lantoši okamžitě smetl ze stolu. „Vůbec nevím, kde se to vzalo. Začalo to na mě všude vyskakovat, přitom jsem se už dříve vyjádřil, že bych byl raději blíže k domovu,“ prozradil ve slovenském podcastu Góly z bufetu.

O svém případném působení v zemi válečného agresora navíc 28letý kanonýr nechtěl ani slyšet. „Jakoukoliv nabídku z KHL bych odmítl, v tomto ohledu mám jasné priority. Peníze by neměly rozhodovat o všem,“ pronesl zcela otevřeně útočník se zkušenostmi ze zámoří či Švédska.

Róbert Lantoši v podcastu Góly z bufetu:

Zdroj: Youtube

„Jakmile se někdo začne soustředit jen na peníze, tak to není dobře. Přijde mi, že jsme úplně zapomněli na to, proč tento sport děláme,“ zamyslel se bronzový medailista z mistrovství světa dvacítek z roku 2015.

Čekání na verdikt trvá 

Dalo se očekávat, že o Lantošiho bodový apetit projeví zájem i slovenská reprezentace, která se začíná pomalu připravovat na blížící se světový šampionát v Praze a Ostravě. Zatím bez hráčů z ruské KHL, nicméně rovněž bez jasného stanoviska směrem k veřejnosti.

Svazový boss Miroslav Šatan se již dříve vyjádřil, že jejich účast na květnovém turnaji se bude ještě probírat. Dosud se však na závěrečný verdikt čeká. Kdo ale se svým názorem rozhodně neotálel, jsou samotní hráči a potenciální aktéři již zmiňovaného mistrovství světa. Případ Lantošiho tak není ani zdaleka výjimkou.

Českem nedávno zahýbala kauza slovenského branáře Hudáčka: 

Július Hudáček na archivním snímku s fanoušky
Kauza Jágra a brankáře Hudáčka se stala terčem dezinformací. Z obou stran

„Nic proti klukům, kteří působí v KHL. Jsou to moji dobří kamarádi, známe se velmi dlouho. Ale tohle je úplně jiná situace,“ vyjádřil se Lantoši k současnému chaosu na slovenském hokejovém svazu.

„Pokud budou v týmu, bude na ostatní vyvíjen tlak, protože hrají s hráči z Ruska. A já osobně tenhle tlak nechci podstupovat. Zůstal bych doma,“ má jasno nejproduktivnější cizinec letošní sezony Tipsport extraligy. „Ten tlak médií a lidí v Česku by byl neúnosný,“ uzavřel.

O případné účasti Lantošiho a dalších slovenských reprezentantů na mistrovství světa v Česku tak nejspíše rozhodne verdikt národního hokejového svazu.