V roce 2015 se národní tým probojoval do semifinále domácího turnaje po výhře nad Finskem, letos se mezi elitní kvarteto dostal zásluhou parádního výkonu proti favorizovaným Spojeným státům. A hokejový národ se tak může po dvou letech opět těšit na medailový víkend i s českou účastí.

MS v hokeji, Praha: Česko - USA
Dostál vynuloval Ameriku a vyrovnal legendu. Fanoušci mu navrhují nové příjmení

Svěřenci trenéra Radima Rulíka už zbrojí svoje síly na semifinálovou překážku, která však bude ještě náročnější než v případě čtvrtečního boje. Do cesty se českým hokejistům postaví suverénní výběr Švédska, na letošním turnaji dosud neporažený tým. Nabitý hvězdami zámořské NHL i důležitým skalpem skandinávského rivala v klíčovém čtvrtfinále.

„Švédsko? V semifinále nebudete mít lehkého soupeře. Víme, že mají vynikající tým, Amerika ho ale měla taky. Připravíme se a dáme do toho všechno. Je jedno, kdo dá gól a jak. Hlavní je, aby se po zápase hrála naše hymna,“ pronesl odhodlaně kapitán nároďáku Roman Červenka.

Ujčíkův nájezd i hrdina Dvořák

Právě 38letý tahoun české ofenzívy je jedním z těch, kteří pamatují několik velkých bitev proti Tre Kronor. Samozřejmě i těch semifinálových. Celkem se oba celky na světových šampionátech potkaly již šestadvacetkrát a další střetnutí přidají už v sobotu odpoledne před zaplněnou O2 arenou.

První semifinálovou partii svedla samostatná česká reprezentace se Švédskem hned v roce 1993, tehdy se však na mistrovství světa v německém Mnichově radovali Seveřané, kteří zvítězili 4:3 po prodloužení. Malou náplastí pro tehdejší výběr Ivana Hlinky byl alespoň bronzový debakl nadělený favorizované Kanadě.

MS v hokeji, Praha: Česko - USA
Zničte českou párty, nabádají švédská média. Jméno českého kapitána ale neznají

Nesmazatelným písmem do kroniky českého hokeje se zapsalo semifinále z roku 2001, které v Hannoveru dospělo až do samostatných nájezdů. V nich zaválel brankář Milan Hnilička a vzápětí i útočník Viktor Ujčík, jehož přesný vikýř proti Salovi nasměroval národní tým do finále. A o den později byl celý příběh zakončen ziskem fenomenálního zlatého hattricku.

Další velké semifinále tradičních rivalů hostila před devatenácti lety Vídeň a i tentokrát to byla bitva se vším všudy. Tým vedený koučem Vladimírem Růžičkou měl v utkání herně navrch, nakonec ale muselo o postupujícím do finále rozhodnout až prodloužení. V něm si ovšem řekl o pozornost útočník Radek Dvořák, který vystřelil českým hokejistům další účast v boji o zlato.

Rachna kachna, to to letělo!

A pak už přišel na řadu legendární semifinálový zápas z roku 2010, jehož koncovku si dodnes pamatuje snad každý hokejový fajnšmekr. Do závěrečné sirény zbývalo pouhých sedm vteřin, když se do puku opřel obránce Karel Rachůnek a poslal téměř ztracený zápas do nastavené hrací doby. Rachna kachna, to to letělo! Hláška, která v ten den nadobro vstoupila do dějin.

Národní tým pak v penaltovém rozstřelu spasil další hrdina toho večera Jan Marek a rázem z toho bylo další finále na mistrovství světa. A stejně jako v předchozích letech nasměrovalo české hokejisty vítězné semifinále nad Švédy až za zlatými medailemi. Vzhledem ke všem okolnostem tohoto šampionátu výjimečně cennými.

Legendární gól Karla Rachůnka v semifinále MS 2010:

Zdroj: Youtube

O rok později v Bratislavě už ale český tým tvrdě narazil a v přímé bitvě o postup do finále padl jednoznačně 2:5. Tehdy rozjetý výběr Tre Kronor zastavil až v následném finále severský rival z Finska.

Uběhlo dlouhých třináct let a oba soupeři se opět potkávají ve vzájemné semifinálové bitvě. V roli papírového favorita suverénní Švédové, český tým však poženou za postupem zaplněné tribuny i stovky tisíc fanoušků u televizních obrazovek. Kdo napíše zdárný happyend tohoto příběhu?