Obhájce stříbra z minulého šampionátu v kanadském Halifaxu dostaly do náskoku dvě využité přesilovky. Ve 13. minutě otevřel skóre Matyáš Šapovaliv a v polovině utkání zvýšil Robin Sapoušek. Do konce druhé třetiny smazali ztrátu Simon Meier a Julien Rod, ale druhou českou výhru ze čtyř utkání na turnaji zařídil po akci Tomáše Galvase Kulich a pojistku přidal ještě Hamara.

Patrik Augusta na archivním snímku
Pořád je hodně práce, ví kouč českých hokejistů Augusta. Pomohla důrazná domluva

V první šanci se ocitl v 6. minutě Becher, ale gólman Beglieri zasáhl. Poradil si i s následnou střelou Šalého. Hrabala zase prověřil v polovině úvodní třetiny Weber. Vzápětí se na druhé straně protlačil do šance kapitán Kulich, švýcarský gólman ale stihl jeho zakončení vytěsnit. V čase 12:04 při Weberově vyloučení už se Češi prosadili, když se po Melovského střele z levého kruhu prosadil z dorážky Šapovaliv.

Ve druhé části nejdříve zahrozil Štancl a zvýšit náskok mohl ve 26. minutě Rymon, který tečoval Prčíkovu střelu do tyče. V polovině utkání při signalizovaném vyloučení a hře šesti proti pěti už se to českému výběru podařilo. Kombinaci Kulicha a Bechera zakončil u levé tyče do odkryté branky dobře postavený Sapoušek.

O vítězství dvacítky rozhodl kapitán Kulich

Švýcaři se do šancí nedostávali, ale přesto se dočkali snížení. V 35. minutě překvapil Hrabala nahozením z levého rohu Meier a český gólman si puk hokejkou ztečoval do vlastní branky. Odpovědět se nepodařilo Becherovi ani Židlickému a 57 sekund před koncem druhé části bylo vyrovnáno. Weber po objetí branky našel nehlídaného Roda, který trefil volný prostor u levé tyče Hrabalovy branky.

Ve 45. minutě inkasoval Sapoušek tvrdý zákrok od Grediga a musel odstoupit ze hry. Češi se vzápětí ubránili při první oslabení po Becherově faulu. Potom měl příležitost po kombinaci se Šalém Melovský, ale Beglieriho nepřekonal. V 53. minutě podpořil útok Galvas, nabídl puk před brankoviště Kulichovi, který svým čtvrtým gólem na turnaji rozhodl.

Zvýšil mohl hned vzápětí z přečíslení po Rymonově přihrávce Štancl. Vyrovnat mohl z úniku Hornecker, ale Hrabal si s jeho bekhendovým blafákem poradil. V čase 55:18 se trefil od modré čáry Hamara a pečetil výsledek, který nezměnila ani power play Švýcarů a v závěrečných 50 sekundách i přesilovka při Hamarově trestu.

Český tým však může pořádně mrzet zranění útočníka Robina Sapouška, který kvůli zranění ramene nedohrál utkání se Švýcarskem. „Nemám ještě finální rozhodnutí doktorů, ale vypadá to, že zranění bude vážnější a ve čtvrtfinále hrát nebude," prozradil hned po zápase hlavní kouč dvacítky Patrik Augusta.

V úterním čtvrtfinále čeká jeho svěřence druhý tým ze skupiny A, kterým je Kanada. Švýcaři pak půjdou ze čtvrté pozice na domácí Švédsko, které ovládlo skupinu hranou v největší göteborské aréně.

Česko - Švýcarsko 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 13. Šapovaliv (Melovský, Hamara), 31. Sapoušek (Becher, Kulich), 53. Kulich (Galvas, Melovský), 56. Hamara (Becher) – 35. S. Meier (Dionicio, Reber), 40. Rod (G. Weber, Dionicio). Rozhodčí: Bjork (Švédsko), Kohlmüller (Německo) – Faucher (Kanada), Rozitis (Lotyšsko). Vyloučení: 2:1. Využití: 1:0. Diváci: 1 592.

Česko: Hrabal – Hamara, Alscher, Čech, Cibulka, Prčík, Galvas, Kočí – Bareš, Šapovaliv, Kulich – Melovský, Sapoušek, Šalé – Rymon, Becher, Štancl – Židlický, Hujer, Redlich – Přibyl. Trenér: Augusta.

Švýcarsko: Beglieri – Terraneo, Dionicio, Meile, Christe, Ustinkov, Bünzli – Braillard, Taibel, Schild – Rod, Müller, Weber – Reber, E. Meier, Hornecker – S. Meier, Gredig, Jenni – Reinhard. Trenér: Jenni.