Předchozí
1 z 5
Další

Česká para hokejová reprezentace absolvovala v Praze poslední hromadný trénink před mistrovstvím světa. Tým přišel podpořit i prezident Českého hokeje Alois Hadamczik.Alois HadamczikZdroj: Iva Roháčková

Alois Hadamczik: Nekompromisní vládce chaosu

Proč ho obdivovat?

Zarputilý a ambiciózní trenér (a úspěšný podnikatel) byl u stříbra a dvou bronzů na mistrovství světa, má i bronz z olympiády a slavil extraligové úspěchy hlavně v Třinci a Vítkovicích.

Proč ho nesnášet?

Jeho konec u reprezentace po olympiádě v Soči se nesl ve znamení neschopnosti přijmout jakoukoli kritiku. Tuto vlastnost ještě zdůraznil ve funkci šéfa hokejového svazu.

Hromadný pískot, kterým čeští fanoušci „odměnili“ Aloise Hadamczika při zahájení mistrovství světa v O2 areně, mluvil za všechno. Už jako trenér dokázal mocnář z Kravař vyvolávat kontroverze, ale hlavně jeho působení v čele hokejového svazu z něj udělalo figuru, která na řadu lidí působí jako rudý hadr na býka.

Proč? Sám Hadamczik je přesvědčen, že jde jen o pomluvy jeho nepřátel, protože on má za dva roky ve funkci skvělé výsledky. „Myslím, že jsme za tu krátkou dobu udělali víc práce, než se tady udělalo za deset let,“ tvrdí hokejový boss.

Stačí ale menší rekapitulace a místo výborné práce je vidět spíš chaos. Hadamczik sliboval hrozivá odhalení o údajných zlodějských praktikách předchozího vedení, ale vše vyšumělo. Sporem s marketingovou agenturou BPA přišel svaz o dlouhé roky budované účty na sociálních sítích. Celková komunikace směrem k médiím a veřejnosti je prachbídná. Hadamczik také zrušil síň slávy u O2 areny a po ročním čekání ji opět otevřel v pětkrát menších prostorách v centru Prahy. Rozšířil juniorskou extraligu, byť léta zvyšování počtu týmů naopak kritizoval. Vítězům této soutěže navíc slíbil výlet na NHL, což nesplnil.

A snad nejhorší je to, jak zatáhl MS do své kampaně za znovuzvolení do funkce (volit se bude už v červnu). Klubům rozesílá peníze na údajnou „propagaci“ šampionátu, na nominační tiskovce vskočil trenéru Radimu Rulíkovi do řeči s tím, že on – Hadamczik – byl také v kabině s hráči, a kolují zvěsti, že do práce reprezentace zasahuje víc, než by měl.

Z kraje sezóny vedl ústecké hokejisty také slavný trenér Vladimír Růžička. Slovan Ústí - HC Děčín, hokej 2. liga 2023/2024Vladimír RůžičkaZdroj: Deník/Daniel Brzák

Vladimír Růžička: Sešup začal úplatkem

Proč ho obdivovat?

Jako hráč byl kapitánem na zlaté olympiádě v Naganu, jako trenér získal dva tituly mistra světa s reprezentací a dva extraligové tituly se Slavií. V obou rolích se zařadil mezi velikány.

Proč ho nesnášet?

Pověst si zkazil úplatkářskou kauzou, která vrhla světlo na podivné praktiky (nejen) ve Slavii, postupně přestal mít i trenérské výsledky.

Jaro 2015, bylo těsně před minulým mistrovstvím světa v Praze a Ostravě. A na tehdejšího trenéra domácí reprezentace a národního hokejového hrdinu Vladimíra Růžičku se valil nevídaný skandál: byl totiž natočen, jak si říká o půlmilionový úplatek od rodiče za to, že ve Slavii nechá hrát jeho potomka. Šéf hokejového svazu Tomáš Král svolal mimořádnou tiskovku a emotivně na ní vysvětloval, proč Růžičku neodvolá.

Možná se sázelo na to, že trenérský mág jako už několikrát v minulosti dokáže zázrak, získá pro Česko zlato a v následném chóru chvály se korupční kaňka jaksi vypaří. Nevypařila, Růžička u nároďáku tak jako tak rychle skončil a později byl odsouzen za zpronevěru. Dodnes je otázkou, zda si bývalý slavný útočník skutečně počínal úmyslně nezákonně, či zda šlo spíš o to, že jako hokejový praktik si příliš netykal s papírováním a formální stránkou věci.

Poslední dobou Růžička vystřídal řadu klubů, což samo o sobě svědčí o tom, jak ho opouští aura zaručeného strůjce úspěchů. Od roku 2019, kdy skončil v Chomutově, byl na střídačce Hradce Králové, Kadaně, Litvínova, Ústí nad Labem, Slovanu Bratislava a nově povede ve druhé lize Most. Pro trenéra, který vyhrával světové šampionáty a toužily po něm bohaté kluby z KHL, je to bolestný sešup.

Nejvíc tak veřejnost v poslední době zaujalo Růžičkovo jméno na kandidátce strany PRO Jindřicha Rajchla do Evropského parlamentu. „Chtěl bych, aby se zlepšily podmínky českých sportovců a národních zájmů. Nejsem žádný řečník, takže děkuji,“ nastínil Růžička svůj politický program.

Trenér Ladislav LubinaTrenér Ladislav LubinaZdroj: Deník / Martin Břenek

Ladislav Lubina: Osobní démoni a smrtelná nehoda

Proč ho obdivovat?

Svého času patřil k nejlepším extraligovým útočníkům, který na ledě vždycky dokázal vymyslet „něco navíc“, přijít s nečekanou kulišárnou. Měl bronz z olympiády a tři bronzy z MS.

Proč ho nesnášet?

Bohémská životospráva mu byla osudnou. V létě 2008 způsobil dopravní nehodu, při níž zahynul otec fotbalisty Vratislava Lokvence. Lubina od nehody utekl a dostal podmínku.

Smrtelná nehoda, kterou zavinil, ho pronásledovala po zbytek života. Fanoušci klubů, ve kterých působil jako trenér, proti němu hojně protestovali, nejmarkantnější to bylo při jeho zcela nepovedeném angažmá ve Slavii.

Nejhorší bylo, že směrem ke zmíněné nehodě projevoval skoro nulovou sebereflexi. Ostatně pozůstalým nikdy nezaplatil ani soudem vyměřenou pokutu. Sice tvrdil, že Lokvencově rodině vyjádřil osobně lítost, podle bývalého fotbalového reprezentanta to ale nebyla pravda. A celkové Lubinovo chování vysmátého hulváta tomu rozhodně neprospívalo.

Když v roce 2021 zemřel na nádor v mozku, řekl Lokvenc: „Boží mlýny melou.“ Po Lubinovi zůstaly nemalé dluhy a hořká vzpomínka na muže, který to sice uměl náramně s hokejkou, ale jinak se topil v problémech.

Michal SýkoraMichal SýkoraZdroj: Profimedia/CNC / Renata Matějková

Michal Sýkora: Není všechno zlato, co se třpytí

Proč ho obdivovat?

Patřil k nejlepším českým obráncům své generace. Dvakrát se stal mistrem světa, solidně se prosadil i v NHL a v extralize zářil hlavně v rodných Pardubicích.

Proč ho nesnášet?

Jako řada jiných špičkových sportovců se vrhl na podnikání, Sýkora v něm ovšem zcela spektakulárně zkrachoval. Hrozí mu až deset let za mřížemi za zpronevěru a podvod.

Jako hráč získával zlaté medaile na světových šampionátech i v extralize, jako podnikatel se rozhodl vsadit právě na cenné kovy. Nějakou dobu to Michalu Sýkorovi vycházelo a v rozhovorech s rád prezentoval jako úspěšný muž a obratný obchodník.

Výsledek? Dluhy ve výši 300 milionů korun, podvedení investoři (včetně některých jeho přátel a známých z řad hokejistů a dalších sportovců) a hrozba vězení.

Jde hlavně o to, že Sýkora i v době, kdy se na něj valily problémy, nadále inkasoval peníze od investorů. Podle zástupce věřitelů přitom už tou dobou musel vědět, že nebude mít jak zaplatit. U soudu Sýkora především mlžil a není jasné, kam peníze z jeho firmy mizely. Ať už soudy dopadnou jakkoli, pověst někdejšího obdivovaného reprezentanta je v troskách.

Bývalý hokejový gólman Dominik Hašek.Bývalý hokejový gólman Dominik Hašek.Zdroj: Deník/Martin Divíšek

Jednou jsi dole, jednou nahoře

Popularita je vrtkavá dáma. Své o tom vědí i legendy českého hokeje. Jaromír Jágr byl (a stále je) pro fanoušky hrdinou a nejlepším hráčem tuzemské historie, jenže jakmile se ujal role šéfa kladenského klubu a čím dál víc času trávil místo na ledě v manažerské kanceláři, začal poznávat do té doby nepoznanou porci kritiky. Příznivci Rytířů opakovaně protestují proti způsobu, jakým řídí svůj klub, několikrát to slízl i za své angažmá ve vedení svazu a některé neuvážené výroky. Na druhou stranu je nutné ocenit, že Jágr by klidně mohl odpočívat a užívat si života, a místo toho se veřejně angažuje.

Také Dominik Hašek býval pro Čechy hokejovým bohem, už před lety ale svou pověst výrazně poškodil při násilném incidentu během in-line hokeji. Poslední dobou mu řada lidí nemůže přijít na jméno kvůli jeho vyhraněným politickým názorům, naopak spíš zdrojem lehce škodolibého pobavení bylo neúspěšné podnikání s nápojem Smarty. Zkrachované podnikatelské plány byly osudné dalšímu slavnému brankáři Romanu Čechmánkovi, který v nich utopil všechno, co si hokejem vydělal, nasekal značné dluhy a léta byl vláčen po soudech. Zemřel loni na podzim.