10 let. 727 zápasů. 604 bodů. Takovými čísly se zapsal nesmazatelně do historie Philadelphie Flyers Jakub Voráček. Ani v jedné kolonce oranžovočerných už další číslo nepřidá. V rámci výměny za Cama Atkinsona se totiž nyní v NHL stěhuje do Columbusu. Tedy do klubu, kde v roce 2008 začal psát pohádkovou cestu nejlepší hokejovou ligou na světě.

„Prožil jsem tam spoustu let, mám hodně vzpomínek, opouštím skvělé kamarády v čele s Claudem Girouxem a Seanem Couturierem. Z této perspektivy je ten přestup takový hořkosladký. Každopádně výměnu beru, vím, že NHL je byznys,“ řekl k trejdu Voráček.

Nejprve návrat o čtrnáct let zpátky. Na draftu NHL v roce 2007 si Jakuba Voráčka vybral Columbus jako sedmičku draftu. Ve Voráčkově první sezoně (2008/2009) tehdy hrálo NHL čtyřicet Čechů a kanadské bodování hráčů zpod Sněžky ovládl Patrik Eliáš (31+47). Voráček chyběl Columbusu jen ve dvou zápasech. Uvedl se 38 body (9+29).

NHL si zahrál i s Jágrem

V dalších dvou ročnících patřil vedle legendy Ricka Nashe k oporám Blue Jackets. Po třech sezonách ovšem zamířil do Philadelphie, kde nakonec odehrál celou dekádu. Pětkrát prubl play-off, okusil i spolupráci s Jaromírem Jágrem. K absolutní dokonalosti chybělo jediné - Stanley Cup.

„Někdy se to holt tak sejde a ani za takovou dobu pohár nezískáte. Samozřejmě jsme si všichni v kabině Letců přáli, aby to dopadlo jinak. Minulá sezona byla hodně náročná. Na pět měsíců jsme byli uzavřeni v bublině, bez rodin, a nedařilo se nám tak, jak jsme si představovali. I kvůli tomu jsem trejd očekával,“ přiznal jednatřicetiletý kladenský rodák.

Voráček bude v nové sezoně oblékat barvy Blue Jackets, z čehož jsou nejen fanoušci Modrokabátníků nadšení. Z návratu ztraceného syna očekávají výrazné posílení ofenzivy.

„Pro náš klub jde o zásadní výměnu. Jsem nadšený, že mohu Jakea přivítat zpátky u Blue Jackets,“ zářil spokojeností generální manažer Columbusu Jarmo Kekälaïnen. 

„Věřím, že do kádru skvěle zapadne a bude se mu dařit vedle našich praváků,“ doplnil. A narážel tím především na Patrika Laineho, třiadvacetiletou finskou superstar, kterou klub z Ohia ulovil od konkurenčního Winnipegu. Laine zatím tápe, nastartovat by jej mohla právě spolupráce s Voráčkem. 

„Všichni vědí, že Laine je jedním z pěti nejnebezpečnějších hráčů, když dojde na střelbu. Jeho rána je rychlá jako blesk. Jestli nás kouč k sobě postaví, tak budu samozřejmě rád, když si mezi sebou vytvoříme chemii a bude nám to klapat. Těším se na kemp,“ prozradil Voráček.

Mimochodem - o výměně se mistr světa z roku 2010 dozvěděl na rybách. 

„Přítelkyně mi říkala, že trejd stejně přijde ve chvíli, kdy to budu nejméně čekat. Radila mi, ať klidně odložím mobil a nelámu si s tím hlavu. A měla pravdu. Byl jsem s rodinou na rybách, pak kouknu na mobil a mám tam 10 zmeškaných hovorů,“ přiblížil okolnosti Voráček.

Famózní akce Jakuba Voráčka v dresu Philadelphie:

| Video: Youtube

Na výzvu se viditelně hodně těší. „Jsem nadšený, že se dostávám do situace, díky níž bych mohl být ještě přínosnějším hráčem než u Flyers. Těším se, až se v Columbusu pustím do práce a začnu tam nanovo,“ dodal šestinásobný účastník mistrovství světa. 

Rocky Balboa zářil "za Philadelphii" ve filmu, Jakub Voráček v realitě. Oba svůj cíl zvládli na jedničku. Flyers mají českému šikulovi zač děkovat.