"Disciplinární komise dospěla k závěru, že užitím zakázané látky došlo k porušení antidopingových pravidel s tím, že nebylo prokázáno, že by hráč látku užil s cílem dosáhnout vyššího sportovního výkonu," uvedli zástupci Českého svazu ledního hokeje v tiskové zprávě.

Mandátovi hrozil až čtyřletý trest. Proti rozhodnutí disciplinární komise se může odvolat k Arbitrážní komisi Národní sportovní agentury.

Karel Mlejnek
Karel Mlejnek o stavu českého hokeje: Zaostáváme. Odejít do ciziny není řešení

Pardubice na svém webu uvedly, že v uplynulém měsíci byl současný hráčský a realizační tým Dynama podroben namátkovému biochemickému testu na přítomnost dopingu a jiných zakázaných látek. Výsledky všech hráčů i členů realizačního týmu byly negativní.

„Jan Mandát svým jednáním poškodil klub, spoluhráče, český hokej a nejvíc sebe. Už jsme avizovali, že proti těmto prohřeškům budeme nekompromisní a budeme je tvrdě trestat. Kauza Mandát je uzavřena a víc se k tomu nebudeme vyjadřovat,“ uvedl na klubovém webu Dušan Salfický, člen představenstva HC Dynamo Pardubice.

Jedna z opor týmu

 Vše začalo 13. prosince 2020, kdy se hráč podrobil po utkání v Liberci dopingové kontrole. O měsíc později mu byla pozastavena činnost, protože výsledek kontroly jeho vzorku byl shledán pozitivním na přítomnost zakázané látky. Na žádost hráče byl ve specializované laboratoři v Německu přezkoumán kontrolní vzorek B.

Pavel Zacha starší
O nepřátelích, synovi i výsměchu. Zacha: Už se ví, že český hokej má problém

„Výskyt zakázané látky (kokain) byl zaznamenán antidopingovou kontrolou provedenou po skončení utkání Bílí Tygři Liberec – HC Dynamo Pardubice a potvrzen kontrolní analýzou vzorku B provedenou dne 29. ledna 2021,“ stojí v prohlášení disciplinární komise, která nepodmíněně zastavila hráči činnost do 12. ledna 2023.

Mandát, který je odchovancem Jihlavy, v Pardubicích hrál svou třetí sezonu. V minulém ročníku nasbíral v padesáti zápasech 17 gólů a 13 asistencí. Stal se jednou z opor týmu, zastával funkci asistenta kapitána.