Jak už to na méně moderních stadionech bývá zvykem, v horkých letních dnech není kvalita hrací plochy právě nejvyšší. Slávisté se navíc nasoukali do nové výstroje po třítýdenním volnu. „První tréninky nejsou úplně jednoduché, obzvlášť takhle v létě, kdy led není nic moc,“ posteskl si Jaroslav Bednář, který by se rád vrátil do sešívaného dresu.

Zatnout zuby

Ve 43 letech už by martyrium letní přípravy podstupovat nemusel, ale vyhlášenému útočníkovi se ještě nechce věšet brusle na hřebík. Poslední dvě sezony strávil ve druhé lize ve Vrchlabí, ale pořád pokukuje po vyšší úrovni. Proto návrat do Slavie, se kterou v roce 2008 získal mistrovský titul a za níž odehrál bezmála pět set zápasů.

„Je potřeba zatnout zuby,“ okomentoval Bednář své pocity po prvním tréninku. Během volna prý rozhodně nelenil. „Hodně jsem hrál fotbal a tenis, jezdil jsem na kole. Poslední dobou jsem začal i hodně cvičit. Úplně bez tréninku jsem tak nebyl,“ svěřil se veterán s bohatými zkušenostmi z NHL, Ruska, Finska i Švýcarska.

Nový trenér Martin Štrba své svěřence v pondělí vcelku šetřil, ode dneška však chce vyžadovat razantnější režim. „Rozdělíme se na dvě skupiny a najedeme na tříhodinový dopolední blok. Odpoledne bude volno,“ řekl kouč, jenž má aktuálně k dispozici šest pětek. Po třech týdnech se uvidí, kdo v kádru zůstane.

Sešlost pamětníků

To se týká i Bednáře, který si chce před definitivním potvrzením návratu ověřit, jestli pořád má na měření sil s mnohem mladšími hráči. Na druhou stranu: ve slávistické kabině se sešlo hned několik ostřílených mazáků, spjatých se slavnými chvílemi v historii klubu. Platí to o Marku Tomicovi, Jiřím Doležalovi a samozřejmě kapitánovi Janu Novákovi - ti všichni byli na ledě u již zmíněného titulu před dvanácti lety (Novák s Tomicou dokonce zažili i triumf v roce 2003).

Červenobílá (hokejová) současnost je o poznání truchlivější. Tým z Edenu sestoupil z extraligy v roce 2015 a Bednáře ta vzpomínka dodneška straší. S klubem svého srdce by se rád rozloučil jinak, třeba návratem mezi elitu. Proto jde znovu do akce. „Teď se musí natrénovat to, z čeho pak hokejista bude čerpat celou sezonu. Nedá se nic dělat, musíme to odfárat, odmakat,“ řekl po prvním společném tréninku.