Nečekaný krok zkritizovali partneři svazu i ministerstvo školství, které pohrozilo zrušením státního příspěvku. Proti se postavil i Michal Handzuš, který dokonce rezignoval na pozici člena výkonného výboru.

„V návaznosti na stanovisko svazu se vzdávám funkce člena výkoného výboru a také všech svých dalších aktivit v organizaci,“ oznámila slovenské legenda.

„Většina výkoného výboru rozhodla, že hráči působící v KHL mohou dále reprezentovat Slovensko na mezinárodních soutěžích, a já to respektuji. Toto stanovisko je však v rozporu s mým hodnotovým nastavením, a proto si za těchto okolností neumím představit mé další působení v jakékoli funkci ve svazu,“ vysvětlil mistr světa a vítěz Stanley Cupu.

Proti proudu

Slovensko se překvapivě vydalo proti současnému proudu. Nenásledovalo většinu evropských zemí jako je Česko, Finsko, Švédsko nebo Lotyšsko.

„Výkonný výbor SZLH a Slovenský svaz ledního hokeje budou vždy respektovat mezinárodní dohody a platné zákony Slovenské republiky. Hráči, kteří aktuálně hrají v Rusku, neporušují žádné mezinárodní dohody ani naše zákony,“ zdůvodnil své stanovisko svaz v čele s Miroslavem Šatanem.

V KHL aktuálně působí devět Slováků. Patrik Rybár, Adam Húska, Michal Čajkovský, Christián Jaroš, Michal Krištof, Adam Liška, Samuel Buček a jako poslední přibyl Július Hudáček, který odešel ze Sparty. Kromě Čajkovského s Liškou všichni do Ruska přišli až po vypuknutí války.