Motor ukázal ve čtvrtfinále obrovskou sílu, když sérii proti favorizovanému Třinci nezabalil ani za téměř beznadějného stavu 0:3 na zápasy. Nejprve Jihočeši zvítězili před domácím publikem a následně dokázali vyloupit i led dosud suverénních Ocelářů. Nyní si svěřenci trenéra Čiháka věří dokonce na vyrovnání, za kterým je v úterý požene vyprodaná Budvar aréna.

Hokejisté Třince prohráli nedělní 5. čtvrtfinále play-off extraligy s Českými Budějovicemi 2:3 a v sérii vedou už jen 3:2 na zápasy.
Mistr z Třince se zadrhl? Nevyužil ani druhý mečbol a musí zpět na jih Čech

„Víme, že stojíme v rohu a nemáme kam uhnout. Pokud prohrajeme, máme po sezoně. Ale pod tlakem jsou teď oni. My budeme doma, kde vládne skvělá atmosféra a diváci jsou naším šestým hráčem. To je naše obrovská výhoda,“ pronesl před šestým utkáním série útočník Motoru Jáchym Kondelík.

Ten sehrál v předchozích dvou kláních jednu z klíčových rolí a jeho ofenzivní schopnosti budou na jihu Čech rozhodně potřebovat i protentokrát. „Věříme si navzájem, úplně všichni. Může se stát cokoliv, ale musíme do toho dát znova 120 procent,“ dodal 24letý forvard.

Nastal v Třinci čas na tradiční „Kacetl efekt“?

Trumfy v rukou však nadále drží Oceláři, kteří se budou chtít vrátit ke své hře z úvodních dvou zápasů série. V nich nedovolili Motoru vstřelit jedinou branku. „Pořád je to otevřené, ale my jsme ani nepočítali s tím, že vyhrajeme 4:0. Jedeme tam podat lepší výkon a hrát tak, abychom nedostali o jeden gól víc, než dáme,“ řekl kapitán Třince Petr Vrána.

Stejně jako před rokem se nabízí impulz v podobě změny brankáře, která Slezanům v minulých letech přinesla mistrovské tituly. I loni odstartoval play-off mezi třemi tyčemi Marek Mazanec, ale poté už si opět řekl o slovo Ondřej Kacetl, strůjce posledních tří titulů Ocelářů. „Je jedno, kdo chytá. Je to o celém týmu a o tom, jak k zápasu přistoupíme,“ podotkl rodák ze Šternberka.

Čtvrtfinálová bitva mezi Litvínovem a brněnskou Kometou zatím připomíná spíše divokou jízdu na horské dráze. Před začátkem série se hovořilo o výhodě domácího prostředí, které mělo hrát v obou případech klíčovou roli. Nakonec je ale všechno jinak, jelikož ani jeden z pěti odehraných zápasů nevyhrál domácí tým.

V mírné výhodě jsou ovšem Severočeši, kteří i potřetí ukradli bod v jihomoravské metropoli a v sérii tak vedou 3:2 na zápasy. „Upřímně si to moc nedovedu vysvětlit,“ přiznal kouč Vervy Karel Mlejnek. „Možná to může být tím, že na hostující tým není vyvinutý tak velký tlak,“ doplnil jeho trenérský protějšek Jaroslav Modrý.

Hokejisté Komety hostili v pátém čtvrtfinále Litvínov.
Rána pro Kometu. S Litvínovem dlouho vedla, ale padla a hrozí jí konec

Tak či onak, v úterý večer budou hájit postupový mečbol hokejisté Litvínova. A úkol zní jasně: prolomit konečně prokletí domácích mančaftů. „Bude to ale hodně těžké. Musíme se nastavit tak, abychom to zkrátka s našimi fanoušky zvládli,“ zmínil střelec vítězné trefy z pátého duelu Nicolas Hlava.

Právě on bude jedním z hlavních tahounů litvínovské ofenzívy. Dost možná však opět bez svých tradičních kolegů Ondřeje a Davida Kašových, jelikož trenér Mlejnek se už před minulým zápasem rozhodl pro zásadní změnu. „Trenéři tomu chtěli dát novou energii a povedlo se to,“ dodal.

Kometa je naopak opět v situaci, kdy nesmí zaváhat. A v šestém duelu to bude platit dvojnásob. „Zápas v Litvínově zvládneme a pak jim to doma nasypeme,“ pronesl sebevědomě obránce Brna Jan Ščotka. O osudu obou sérií se rozhodne v úterý večer. Šesté duely začnou shodně v 17:30.