Předchozí
1 z 4
Další

Dynamo Pardubice – Mountfield Hradec Králové

Hokejové utkání Tipsport extraligy v ledním hokeji mezi HC Dynamo Pardubice (v bíločerveném) a Mountfield HK v pardudubické enterie areně.Hokejové utkání Tipsport extraligy v ledním hokeji mezi HC Dynamo Pardubice (v bíločerveném) a Mountfield HK v pardudubické enterie areně.Zdroj: Deník/Luboš Jeníček

Čtvrtfinálová dvojice, ve kterou tak nějak tajně doufal asi každý extraligový fanoušek. Slovo dalo slovo a úplně poprvé v historii tak budeme svědky vypjatého východočeského derby o postup mezi elitní kvarteto. Na jedné straně letos opět dominantní pardubické Dynamo, které si bez větších potíží dokráčelo pro obhajobu vítězství v základní části. Na té druhé však rozjetý Hradec Králové, jenž si po dobře zvládnutém předkole s Vítkovicemi snad ani nemohl přát lepšího soupeře.

Souboj na ostří nože. To čeká na fanoušky obou klubů ležících na břehu řeky Labe. Kdo se stane letošním absolutním králem východních Čech?
GLOSA: Souboj o východní Čechy. Proč se jedná o čtvrtfinálovou sérii za trest

Papírové předpoklady hrají jednoznačně pro svěřence trenéra Zadiny, kteří letos úplně poprvé porazili Mountfield ve všech čtyřech vzájemných duelech v sezoně. S Romanem Willem v brance i neuvěřitelně našlapanou ofenzívou jsou zcela pochopitelně hlavním favoritem nejen této série, ale rovněž celého play-off. Jenže stejnou nálepku měly Pardubice už před rokem a tehdy jejich tažení tvrdě utnul houževnatý Třinec. A dá se předpokládat, že do archívu loňského semifinále nakoukl i kouč Martinec. Tak či onak, celý region teď čeká obrovský svátek.

Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec

Utkání 35. kola hokejové extraligy: Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha, 12. ledna 2024, Liberec. Zleva Martin Faško-Rudáš z Liberce a brankář Josef Kořenář ze Sparty.Utkání 35. kola hokejové extraligy: Bílí Tygři Liberec - HC Sparta Praha, 12. ledna 2024, Liberec. Zleva Martin Faško-Rudáš z Liberce a brankář Josef Kořenář ze Sparty.Zdroj: ČTK / Petrášek Radek

Kdykoliv se tyto dva celky chystají na vzájemné měření sil, dá se očekávat parádní hokejová podívaná. Naposledy se cesty Sparty s Libercem protnuly v předloňském čtvrtfinále, kdy se z poměrně hladkého postupu radovali lépe postavení Pražané. Favoritem série jsou i protentokrát, svou obrovskou sílu ostatně dávali jasně najevo už během celé základní části. Nicméně stejně jako Dynamo se i Sparta bude muset vypořádat s euforií, která po předkole panuje v táboře soupeře.

Předkolo play-off mezi Libercem a Olomoucí. Ilustrační foto
Olomouc má po sezoně. Liberec dokonal obrat po tragickém startu do zápasu

A v případě Bílých Tygrů, kteří zvládli heroický obrat v sérii proti Olomouci, to platí dvojnásob. Čtvrtfinálová bitva startuje v hlavním městě, kde bude chtít Sparta určitě zvládnout oba domácí zápasy a vytvořit si tak důležitou půdu pod nohama. Před dvěma lety proti Liberci tento úkol splnila, vloni to ale proti Ocelářům od začátku pořádně drhlo. A přesně tam bude chtít zaútočit nabuzená smečka trenéra Pešána. Drápat, dokud to půjde. Dravé mládí se ale musí připravit na balíček obrovské síly a zejména zkušeností. I to bude hrát v této sérii velkou roli.

Oceláři Třinec – Motor České Budějovice

Hokejová Tipsport extraliga: Banes Motor Č. Budějovice - Oceláři Třinec 5:2.Hokejová Tipsport extraliga: Banes Motor Č. Budějovice - Oceláři Třinec 5:2.Zdroj: Deník/ Petr Tibitanzl

Ať už po základní části skončíte první, nebo naopak honíte postup až do posledního kola, sérii s třineckými Oceláři, kteří letos útočí na pátý titul v řadě, se rozhodně chcete raději vyhnout. O tom už se v posledních letech přesvědčil nejeden extraligový mančaft. Tentokrát se na hegemona uplynulých ročníků pokusí vyzrát českobudějovický Motor, jenž navázal na slibné výkony ze základní části také v předkole proti Karlovým Varům. To zvládli Jihočeši bravurně.

Hokejová extraliga: Banes Motor České Budějovice - Verva Litvínov.
Extraligové předkolo? Téměř jasná záležitost. Jedinou zápletku řeší v Olomouci

Blik. Cvak. A velký teleport do úplně jiného světa. Nyní už totiž partu okolo kanonýra Milana Gulaše čeká úplně jiné kafé. Oceláři si v průběhu sezony poklidně pohlídali třetí místo v tabulce a pod vedením rozdováděného elitního útoku Voženílek-Nestrašil-Růžička opět budí strach jen pouhým pohledem. O favoritovi této sérii tak není třeba vůbec polemizovat. Jenže nic netrvá věčně a nikde není psáno, že právě Motor se nemůže stát tím největším překvapením letošního čtvrtfinále. Sejít by se toho ale muselo poměrně hodně.

Kometa Brno – Verva Litvínov

29. kolo hokejové extraligy: HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov, 17. ledna 2024, Brno. Zleva Patrik Demel z Litvínova, Adam Zbořil z Brna a brankář Matej Tomek z Litvínova.29. kolo hokejové extraligy: HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov, 17. ledna 2024, Brno. Zleva Patrik Demel z Litvínova, Adam Zbořil z Brna a brankář Matej Tomek z Litvínova.Zdroj: ČTK / Šálek Václav

Až do posledního 52. kola se mezi sebou přetahovali o čtvrtou příčku zajišťující přímý postup do čtvrtfinále. Privilegium nakonec vybojovala brněnská Kometa, naopak pátá Verva musela absolvovat předkolo proti Plzni. S první překážkou si však svěřenci trenéra Mlejnka poradili bez větších potíží a nyní už vyhlíží odplatu za koncovku základní části. Ani vzájemné zápasy z průběhu sezony (dvě vítězství na obou stranách) nedokázaly rozklíčovat jasného favorita této série.

Litvínov dvakrát dokonale využil domácí prostředí a vede v předkole play off nad Plzní 2:0.
Jurčík vytisknul Plzni letenky na dovolenou. Litvínov je ve čtvrtfinále play-off

V Brně si ovšem velice dobře vzpomínají na poslední setkání s Litvínovem v play-off. Tehdejší semifinále, které později nasměrovalo Severočechy k historickému titulu, bylo pro Kometu velkou lekcí. Nyní ale zavřeme šuplík se vzpomínkami a vraťme se zpět do současnosti. Tentokrát to bude modrobílá šlechta, kdo vstoupí do série jako mírný favorit na postup. Doma se budou moct opřít o bouřlivou atmosféru, na půdě soupeře ale zase vládne žlutočerné peklo v čele s bratry Kašovými. Suma sumárum, tady nás možná čeká hodně dlouhá přetahovaná.