Ta se zaměřila zejména na snížení počtu bitek, a to zpřísněním disciplinárních trestů při určitém počtu bitek.

Impulsem jsou hráči jako Michael Liambas, který se v AHL popral v uplynulé sezóně hned dvacetkrát. V NHL této statistice dominuje útočník Colorada Avalanche Cody McLeod, který má na kontě dvanáct pěstních soubojů.

Takto zní nové stanovy AHL, které nabydou platnosti od příští sezóny. Ve čtvrtek o tom rozhodla Rada guvernérů AHL.

Pravidlo 46 („Bitky")/Pravidlo 23 („Trest do konce utkání")

- Hráči, jenž se zapojí do bitky před, při nebo bezprostředně po buly bude automaticky uložen trest do konce utkání.
- Hráči, který se během základní části sezóny zúčastní své desáté bitky, bude automaticky uložen disciplinární trest v délce trvání jednoho zápasu. Za každou další bitku, konče třináctou, bude hráč automaticky potrestán disciplinárním trestem v délce trvání jednoho zápasu.
- Hráči, který se během základní části sezóny zúčastní své čtrnácté bitky, bude automaticky uložen disciplinární trest v délce trvání dvou zápasů. Za každou další bitku bude hráč automaticky potrestán disciplinárním trestem v délce trvání dvou zápasů.
- V případě, že protihráč zřetelně vyvolal bitku bez hráčovi vlastní a uvědomělé iniciativy, hráči se tento trest nezapočítává do celkového počtu bitek.

Tato čtyři nová pravidla by měla nejen trestat hráče vyvolávající pěstní souboje, ale zároveň chránit hráče, kteří se bitky nechtějí zúčastnit a jsou do ni víceméně vtaženi. Výsledkem je tedy fakt, že pokud si hráči budou chtít dát do čumáku, nikdo jim v tom nebude bránit, musí do toho jít ovšem oba s plným vědomím a nesmí překročit výše uvedený počet rvaček, který bude po překročení trestán disciplinárními tresty.

Stejně jako v případě prodloužení 3 na 3 se budou tato pravidla testovat na nižší soutěži. Vzhledem k postavení NHL k této problematice je ovšem takřka na spadnutí, že stejné, nebo přinejmenším podobné stanovy budou v brzké době zavedeny i v nejprestižnější hokejové lize světa.

Tato nová pravidla si pochvaluje mimo jiné i útočník Toronta Rich Clune, jehož role v týmu je vzhledem k 327 trestným minutám ve 139 zápasech v NHL více než jasná. „Omezení počtu bitek a zákaz bitek bezprostředně po vhazování je skvělý krok. Bitky nezmizí, grázlové ano," uvedl na svém twitterovém účtu.