Další duel ve skupině A, do které vstoupily výhrou nad Japonskem 2:1 v prodloužení, čeká svěřenkyně kanadské trenérky Carly MacLeodové v neděli do 21:00 SELČ proti Spojeným státům americkým.

„Byl to výjimečný večer. Snažila jsem se tým naladit tak, že se není čeho bát. Například plné hlediště. Říkala jsem, ať se podívají, že máme štěstí, že mají naše červené barvy. Hrát na této úrovní je důvod, proč trénujete. Bylo to pro nás hlavně velice cenné poměření sil a s celkem pozitivním výsledkem,“ řekla webu IIHF MacLeodová.

Radost českých hokejistek
Hokejistky budou obhajovat historický bronz na MS. Chybí brankářská opora

V úvodu pochytala pokusy Kanaďanek Škodová, která musela v 6. minutě krýt i při české přesilovce možnost O'Neillové. Potom už se dostaly do šancí Mrázová a Mills. V čase 8:03 se radovaly domácí favoritky, když českou brankářku překonala bekhendovým blafákem Poulinová a vstřelila svou jubilejní 100. branku v kanadské reprezentaci. Povedlo se jí to jako čtvrté v historii po Hayley Wickenheiserové (168 gólů), Jayně Heffordová (157) a Danielle Goyetteové (114).

Český tým se ubránil při vyloučení Vanišové a v čase 18:37 se dočkal vyrovnání. Desbiensovou prostřelila mezi betony z levého kruhu Mlýnková. Za 25 sekund ale Kanaďanky odpověděly, když Škodovou překonala z pozice za pravým kruhem přes clonu Fastová.

V prostřední části se Češky ubránily ve třech oslabeních při trestech Neubauerové, Láskové i Šapovalivové a nakonec inkasovaly 63 vteřin před druhou pauzou. Střelu Larocqueové od modré čáry tečovala Turnbullová.

Nevyužité početní výhody

Na přelomu druhé a třetí třetiny nevyužil český tým početní výhodu a ve 43. minutě zvýšila svým druhým gólem v utkání Poulinová. Po třech trestech Kanaďanek v rychlém sledu hrál český výběr celkem 74 sekund v přesilovce pěti proti třem, ale snížení se nedočkal. Výsledek ještě dovršila Staceyová, jejíž pokus tečovala před Škodovou nohou Lásková.

Semifinále Litvínov - Příbram. Trenér Zdeněk Němec v akci
Když holky mají „své dny", je to znát, říká trenér litvínovských hokejistek

„Včera jsme nehrály tak dobře, jak jsme si představovaly, takže do dnešního zápasu jsme šly naplno. Myslím si, že na tomto výkonu můžeme stavět, i když jsme prohrály. Byl to náš první zápas s Kanadou. Účast v této skupině i s tímto skóre je pro nás skvělá. Pokusíme se od toho odrazit a být v dalších zápasech lepší a lepší,“ prohlásila obránkyně Dominika Lásková.