Výběr kouče Aloise Hadamczika si přenesl do dnešního duelu i produktivitu ze závěrečné třetiny pátečního duelu se Švýcarskem. Při chuti byl především obránce Lukáš Zíb, který dokázal ve dvou utkáních nastřílet čtyři branky.

"Bilance je to hezká, hlavně na obránce, ale já to nijak nezveličuji. Nepřeháním to s emocemi. Takhle se to podařilo a já jsem strašně rád, že mě trenéři využívají na přesilovky. Už se to třeba nemusí opakovat," komentoval Zíb svůj střelecký výkon. Liberecký zadák si tak vylepšil svou sbírku v 13. utkání v dresu národního týmu na šest gólů a dal o sobě vědět v boji o nominaci na světový šampionát v Moskvě.

"Jestli jsem upozornil, tak z toho mám velkou radost. Proto jsem tady, abych se popral o místo. Jdu zápas od zápasu, nepřemýšlím, co bude dál. Každý zápas chci předvést dobrý výkon a maximum. Chci být týmu prospěšný. Ještě tady ale spousta hráčů není," podotkl zadák, jenž vstřelil v nejvyšší soutěži v této sezoně 18 gólů v 62 utkáních.

Ví však, že po zařazení dalších posil nemusí dostávat na ledě tolik času. "Dával jsem góly v extralize, tak se to promítlo do toho, že mi trenéři na střelu při přesilovce dávají důvěru. Jsem rád, že to mohu splácet."

Podle Zíba se mužstvu celkově dařilo daleko lépe než proti Švýcarsku. "Tým už je delší dobu pohromadě, začínáme se sehrávat. Taktické věci bývají v klubu odlišné, a než se to trošku zautomatizuje, tak se hráči na ledě trošku hledají," navázal Zíb. Rozdíl viděl také ve stylu hry posledních soupeřů. "Slováci jsou také jiný soupeř než Švýcarsko. Snaží se hrát techničtější hokej, více dopředu a více nahrávek. Produkují podobný hokej jako my. Hraje se líp než proti soupeři, který sází na defenzivu a protiútoky."

Český týmu také pomohl vedoucí gól ve čtvrté minutě, kdy Ladislav Kohn v oslabení vyřešil únik dvou na jednoho s Jaroslavem Bednářem úspěšnou střelou. "Byla to docela náhodná akce. Slováci ztratili puk na modré čáře a podařilo se nám ujet do brejku. Do posledních chvíle jsem se snažil nějak přihrát, ale ta možnost tam nebyla, tak jsem se rozhodl vystřelit a spadlo to tam. Nic krásného, ale počítá se to," popsal svou trefu Kohn.

Útočník finského Blues Espoo mohl ještě v druhé třetině přidat v oslabení i druhou trefu. "Už jsem si něco zkusil. Člověk si více věří, když se mu něco podaří ze začátku," vyjádřil se k situaci, kdy gólman Miroslav Hála zachytil jeho pokus o blafák na poslední chvíli hokejkou. "Hodně mě to mrzelo, protože to mohlo být na 3:1 a mohlo se rozhodnout dříve," litoval.

I Kohn věří, že naději na nominaci na světový šampionát mají v týmu všichni. "Záleží, jak hráč zapadne do finální konstrukce týmu a jak kouč tým poskládá. Na tréninku všichni makají, šance je otevřená pro všechny. Někdo má asi nominaci jistou, ale neříká to nahlas. Ale gól na rozhodnutí vliv nemá," dodal Kohn.