Navíc na úterním aktivu klubů druhé nejvyšší soutěže bylo proti dodatečnému zařazení Vsetína všech 16 účastníků. „První liga je proti, ani se nechtěla zaobírat případnými požadavky na APK,“ řekl předseda ČSLH Vratislav Kulhánek.

Podle řádů se může klub po vyloučení z extraligy přihlásit nejvýše do krajského přeboru, zástupci výkonného výboru ale při jednání v pátek 27. srpna dali valašskému klubu v případě splnění několika podmínek ještě naději, že by na mimořádném zasedání přesto mohli druhou nejvyšší soutěž doplnit. Dalším krokem pak mělo být v případě souhlasu první ligy zrušení baráže a přímý postup do extraligy ze strany APK.

Šance Vsetína už ale pohasla na první podmínce - garanci zajištění vsetínského klubu pro tuto sezonu. Doručené dokumenty posoudili členové výkonného výboru podle Kulhánka jako nedostačující. Zástupci I. ligy dávali najevo již bezprostředně po schůzce zástupců svazu se Vsetínem, že si jeho dosazení do soutěže nepřejí.

Druhá nejvyšší soutěž, v nové sezoně rozšířená na 16 účastníků, startuje již ve středu 12. září a její účastníci si nepřejí žádné zásahy do rozlosovaného ročníku. „Jednoznačně bylo všech šestnáct klubů proti zařazení Vsetína,“ řekl generální manažer Berouna Josef Drda.

Vsetín byl vyloučen z extraligy v červnu hlasy deseti klubů nejvyšší soutěže kvůli neplnění podmínek pro účast. Vedení extraligy totiž nemohlo čerpat z jeho sedmimilionové bankovní garance peníze na zaplacení vsetínských dluhů, protože se ukázalo, že jde jen o termínovaný vklad města. Nevyřešeny byly i další finanční závazky.

Vyřazení Vsetína potvrdila i arbitráž hokejového svazu.

Valašský klub již dříve dával najevo, že pokud nebude dodatečně zařazen do první ligy, obrátí se k civilnímu soudu. Ten pak může vydat takzvané předběžné opatření, na základě kterého pozastaví start hokejové extraligy. Do situace se v úterý večer vložilo i město Vsetín, které jako majoritní akcionář klubu s rozhodnutím APK ostře nesouhlasí.