Jubileum českého hokeje, po pěti letech utkání národního týmu v holešovické Tipsport areně. Slavnostní nádech hokejistům nesvázal ruce ani nohy. Od začátku pracovali v plném nasazení. Odměnou za dobrý start mohla být branka po šanci Sekáče, kterého však zastavila tyč.

Po zaváhání při rozehrávce přišla studená sprcha. Tomášek se srazil se Zámorským a hostující celek využil přečíslení dva na jednoho suverénně. Trefil se Lilja.

Nepříjemné zranění

Jeden ze smolařů předchozí situace si po pár minutách vybral také svůj díl štěstěny. Kubalík poslal puk na branku, který se odrazil od Zámorského. Gólman Johansson sice zasáhl puk, jenže ten se přes něj překulil až za čáru.

I ve druhé třetině využili Švédové svých šancí dokonale a na jejich straně byla opět i trocha štěstí. Nejprve skončila za Kovářem tečovaná rána od modré. „Střela mi letěla do břicha, ale hráč ji trochu zvedl do protisměru. Zkoušel jsem ještě zasáhnout hlavou, ale už to nevyšlo,“ vy-právěl brankář, který se do reprezentace vrátil po roce a půl.

Jako na potvoru se mu ozvaly staré rány. „Ani jsem si zápas moc neužil, cítil jsem se hrozně. Na ranním rozbruslení se mi vrátilo zranění. Po první třetině jsem si musel nechat napíchat nohu, protože jsem nemohl stát. Naštěstí jsou doktoři zázrační a bolest odešla,“ popsal Kovář.

Skvělá atmosféra

Do dvoubrankového vedení poslal po další chybě Švédy Davidsson, Češi opět rychle kontrovali zásluhou Koláře. Ani přes velký tlak však vyrovnat nedokázali.

„Posledních deset minut jsem doufal, že ještě dáme gól. Lidi by si ho zasloužili. Atmosféra byla úžasná,“dodal Kovář.

Kouč Říha byl ipřes těsnou prohru s výkonem svého týmu spokojený. „Nemůžeme říct, že vyhrál lepší. Kluci plnili pokyny na jedničku, vydrželi náročný hokej od začátku do konce. Dřeli, dali do zápasu srdíčko. Pokud budeme takhle pracovat, musí se nám to vrátit,“ prohlásil trenér po své premiéře.

Další utkání čeká Čechy v sobotu proti Finsku.