Reprízou souboje ze semifinále světového šampionátu proti Švédsku odstartují ve čtvrtek čeští hokejisté novou reprezentační sezonu. Soupeři mají v Örnsköldsviku co vracet, prohra 2:5 je v polovině května odsoudila pouze k duelu o bronz. Zápas, kterým obě mužstva vstoupí do nového ročníku Euro Hockey Tour, začne v 19 hodin.

„Bude proti nám stát mužstvo, které bude hrát v domácím prostředí s maximálním úsilím a velmi dobrým bruslením. Musíme se soupeři v těchto ohledech vyrovnat a nenechat si vnutit jejich hru, nehrát ustrašeně a nehrát jen pod tlakem,“ řekl po středečním tréninku novinářům kouč Alois Hadamczik. S žádným zvláštním poučením z květnové porážky v Bratislavě ale do utkání nejde. „Teď proti sobě stojí úplně jiné týmy,“ uvedl.

I bez ohledu na jarní porážku mají Švédové v poslední době v účtování vzájemných zápasů výrazně navrch. V minulé sezoně se z pěti utkání radovali čtyřikrát a úspěšní byli i na turnaji Karjala poměrem 4:3. „Každý zápas je výzvou, jen s některým soupeřem máte tu bilanci lepší a s některým horší. Víme, že se Švédy dobrá není, ale chceme udělat maximum pro to, aby se zlepšila,“ řekl Hadamczik.

S týmem poprvé trénoval pardubický centr Petr Koukal, který hrál v úterý dohrávku 1. kola extraligy na ledě Vítkovic. Hadamczik původně plánoval, že jej nasadí do zápasů až o víkendu, ale záměr přehodnotil. Po zranění Petra Vrány se Koukal zařadil do formace s Jakubem Petružálkem a Jakubem Klepišem.

„Kdyby tady byl Vrána, měl jsem v plánu ho nechat odpočinout, ale Vrána je zraněný, takže situace velí, že musí do boje,“ řekl kouč.

Koukal s tím žádný problém nemá. „Cítím se fyzicky dobře, nemám kromě naraženého palce žádný zdravotní problém. Mám v lajně šikovné hráče. Já tam hraju dozadu. Budu se spíš snažit, abychom nedostali gól a kluci vpředu tam určitě něco dají,“ řekl Koukal.

K týmu už se připojil i za Vránu povolaný náhradník Lukáš Pech. „Je stejně jako Orsava součástí týmu. Čekají nás tři utkání, hráče určitě prostřídáme,“ uvedl Hadamczik, jenž s Pechem a Jakubem Orsavou počítá v úvodu na pozice třináctého a čtrnáctého útočníka.

V obraně chce hrát český kouč na šest beků, jako sedmý bude připravený Marek Trončinský, v brance začne turnaj Jakub Štěpánek.

Hodně spoléhat bude Hadamczik na speciální přesilovkovou formaci se čtyřmi útočníky a jediným obráncem. Kapitána Petra Nedvěda v ní doplní Petrové Vampola s Průchou, Aleš Kotalík a pozici jediného zadáka si vyzkouší Miroslav Blaťák.

„To bude naše první řada, která bude přesilovky začínat. Zkusili jsme dát dohromady hráče s dobrou přihrávkou a dobrou střelou, kteří dovedou dát góly. V té lajně tyto parametry jsou a pokud tam hráči promítnou, co umí, mohla by to být na přesilovky výborná řada,“ věří Hadamczik.

„Blaťák je chytrý do rozehrávky, je zkušený a má dobrou střelu. Nedvěd je silný na puku a má výbornou rozehrávku. Kotalík má dobrou střelu. Vampola zase dobře pracuje v prostoru brankoviště, stejně tak i Průcha,“ vypočítal Hadamczik hlavní přednosti jednotlivců ve vytvořené formaci.

Na led by se při početních výhodách měla dostávat i řada s centrem Koukalem a Klepišem s Petružálkem na křídlech. „Nacvičovali jsme je i s touto druhou řadou, tak uvidíme, komu se bude dařit víc, ale i ta druhá formace by měla být úspěšná. Všichni umí dát gól,“ uvedl Hadamczik.

„Je to nový rok nároďáku, začínáme od nuly a nelze se dívat na to, co bylo,“ odmítl útočník Průcha spoléhat na bojového ducha týmu, který vybojoval na Slovensku bronz. „Nebude to legrace, ale máme kvalitní tým a já osobně se na ten zápas těším,“ dodal.

Speciální motivaci pramenící z chuti vrátit Švédům poslední porážku prý nemá. „Někde vzadu v hlavě to asi je, ale já na to tímto způsobem nerad myslím. Spíš se soustředím na to, abych podal co nejlepší výkon a nebylo to ovlivněné emocemi,“ prohlásil Průcha.

Očekávaná sestava ČR: Štěpánek – Ševc, Blaťák, Nakládal, Čáslava, Mojžíš, Zíb, Trončinský – Irgl, Nedvěd, Průcha – Kotalík, Novotný, Hubáček – Petružálek, Koukal, Klepiš – Kvapil, Vampola, Adamský – Orsava, Pech.