Problémy s uvolňováním hokejistů ze zámořské NHL na každoroční mistrovství světa by mohlo vyřešit zavedení světového šampionátu pro hráče do 23 let, který by se konal jednou za dva roky místo klasického MS. Taková myšlenka zazněla na nedávném Světovém hokejovém summitu v Torontu, kde diskutovali vrcholní představitelé sportu o současnosti i budoucnosti hokeje a jeho problémech.

„Je to vize, jak současnou situaci řešit. Poprvé to zaznělo tam na fóru a teprve se uvidí, jakou to bude mít odezvu,“ uvedl generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban na čtvrteční neformálním setkání s novináři v Praze.

Právě Urban společně s prezidentem svazu Tomášem Králem, reprezentačním šéftrenérem Slavomírem Lenerem a Petrem Břízou zastupovali na čtyřdenním setkání Českou republiku.

V roce, kdy se konají olympijské hry, nestartují na následném MS na konci sezony nejlepší hokejisté z kanadsko-americké soutěže. Řada hráčů je unavená a ani kluby je příliš nechtějí uvolňovat. I proto v Torontu zazněla myšlenka, že by se v prvním a třetím roce čtyřletého cyklu uskutečnilo klasické, „plnohodnotné“ MS, zato v druhém a čtvrtém „jen“ šampionát pro hráče do 23 let, který by doplnil v sezonním programu Světový pohár, respektive olympijské hry.

„Kdyby bylo ve čtyřech letech šest vrcholných akcí s hráči z NHL, bylo by to moc. Proto zazněla myšlenka, že v obou letech nebo alespoň v jednom – olympijském – by bylo mistrovství do třiadvaceti let,“ uvedl Urban.

Problémem této varianty je ale skutečnost, že Mezinárodní hokejová federace (IIHF) má v současnosti uzavřenou smlouvu se společností Infront o podstoupení marketingových práv pro MS až do roku 2017. „Je pravda, že případná změna by vyžadovala vůli IIHF i Infrontu, aby se změny mohly uskutečnit,“ řekl svazový generální manažer.