Hned devět hokejistů současného výběru pamatuje loňský souboj se Spojenými státy o bronz, v němž soupeř dominoval a porazil české vrstevníky 9:3. Letos se tedy oba týmy setkávají ještě před zápasy o medaile. Utkání v kanadské Victorii rozhodne o tom, kdo si o cenné kovy zahraje.

„V porovnání s loňským rokem jsou tady úplně jiná mužstva, Američané mají jen několik hráčů, kteří byli v Buffalu,“ řekl český útočník Jakub Lauko.

Střelecké trápení

Jestli to je pro svěřence trenéra Varadi dobře, či špatně, se teprve uvidí. Zámořský výběr však disponuje opět kádrem plným talentů včetně lídra produktivity turnaje Ryana Poehlinga.

„Věřím, že se s Čechy vyrovnáváme dobře. Hrají spíše ofenzivně a my máme formace, které umí výborně bránit. Bude hlavně důležité uhlídat jejich klíčové borce,“ prohlásil devatenáctiletý forvard, který pamatuje loňskou úspěšnou bitvu o bronz společně s dalšími čtyřmi parťáky.

Do klíčového utkání už jistě nezasáhne obránce Michael Gaspar, který se zranil v posledním duelu skupiny proti Dánsku. Češi v něm konečně protrhli střelecké trápení, které je na turnaji zatím sužuje. V prvních třech zápasech totiž vstřelili pokaždé jen jeden gól v základní hrací době.

Opora v bráně

Proti Seveřanům si alespoň trochu zvedli sebevědomí v koncovce. Činili se hlavně tahouni Nečas a Kaut. „Člověku se vždycky uleví, když dá gól. Cítil jsem se však dobře, akorát mi to tam nepadalo,“ ubezpečil kapitán Nečas, který loni na šampionátu posbíral jedenáct bodů. Letos je zatím na třech.

Zatímco ofenzivní rejdy se tolik nedařily, zadní vrátka doposud výborně střežil gólman Lukáš Dostál, který na akci patří k nejlepším.

„Je to skvělý brankář, ideální na takové turnaje. Znám ho už z Komety a má to v hlavě srovnané. Je mu jedno, jestli dostane jeden blbý gól. Oklepe se z toho a chytá úplně stejně,“ uvedl Nečas.

Souboj s Američany o postup mezi nejlepší čtyřku sehrají Češi dnes od 2.00 našeho času. „Soupeři umí být arogantní. Mohli by nás malinko podcenit. Hráli jsme s nimi v přípravě a víme, co očekávat,“ dodal před klíčovým střetnutím Lauko.