Za Baník si jednou zahrál a na přelomu roku byl hodně blízko tomu, aby svůj oblíbený klub koupil. Pavel Kubina po svém návratu ze zámoří, kde v této sezoně hájil barvy Tampa Bay a Philadelphie, poprvé otevřeně promluvil o průběhu jednání s bývalým majitelem Baníku Tomášem Peterou.

Pro mnohé lidi je překvapení, že jste zvažoval koupi fotbalového Baníku. Jako hokejista byste měl mít blíže k hokejovým Vítkovicím…

Já jsem vnitřně cítil, že mám o Baník zájem. Dělat fotbal by mě bavilo. S Vítkovicemi ani Frantou Černíkem jsme se nikdy o případné koupi nebo vstupu do klubu nebavili. S bývalým majitelem Baníku Tomášem Peterou jsme tuto možnost nakousli už před dvěma roky, loni pak došlo i na klasická jednání. Věděl jsem zhruba i o problémech, které tehdy celý klub sužovaly. Chtěl jsem pomoci a přispět k tomu, aby Baník přežil.

Jak jednání probíhala?

Nejprve jsme měli schůzky několikrát v létě v Ostravě a pak jsme se potkali dvakrát i na Floridě. Tam jsme byli už ve fázi, že jsem byl rozhodnut klub koupit. Bavili jsme se o ceně i dalších podrobnostech. Na přelomu roku jsem se domluvil s renomovanou auditorskou firmou PwC (PricewaterhouseCoopers), která pro mě měla finanční situaci v klubu zmapovat a zjistit, jak velké má dluhy a podobně. V tom zadání byly zahrnuty i jiné věci, například restrukturalizace klubu. Nakonec však k tomu ale vůbec nedošlo.

Můžete prozradit důvody?

Když se začal dělat audit, od samého začátku byly velké problémy s dodáváním podkladů. Pořád se to protahovalo. Auditorská firma, která mě stála nemalé peníze, se nemohla dostat ke všem podkladům, což pro mě nebyl dobrý signál. Na možné problémy mě navíc upozorňovali kromě auditorů i moji právníci. Zase uběhlo pár měsíců, a pořád se nic nedělo.

Bez auditu jste klub kupovat nechtěl a vaší hlavní podmínkou bylo jeho dokončení?

Samozřejmě. Byl jsem pevně rozhodnutý, že bez finanční, daňové a právní prověrky do toho nepůjdu. Pak se do hry vložili noví majitelé, kterým se podařilo klub zachránit. Z toho jsem měl velkou radost, protože pro celý kraj a region by byl obrovský průser, pokud by Baník zkrachoval. To si nedovedu vůbec představit. Je dobře, že se noví majitelé snaží dostat klub tam, kam patří. A těší mě, že tým vede Radek Látal, se kterým jsme dobří kamarádi.

V souvislosti s vaším vstupem od klubu se vyrojila spousta spekulací, které jste od samého počátku nechtěl vůbec komentovat. Jaký byl důvod?

Za prvé jsem se chtěl soustředit na hokej a potom jsem necítil žádnou potřebu k tomu něco říkat. Lepší je nejprve vše dojednat, podepsat a teprve pak o tom mluvit. Kdyby audit proběhl tak, jak měl, byl jsem stoprocentně rozhodnutý Baník koupit. Objevilo se hodně fám, že klub kupuji společně s různými lidmi, což nebyla pravda. Stál jsem za tím sám.

Noví majitelé se bezprostředně po koupi nechali slyšet, že jste jedním z lidí, se kterými budou chtít jednat.

Od té doby, co z koupě sešlo, čerpám informace jen z novin. I tahle informace se ke mně dostala. Vrátil jsem se z Ameriky teprve o víkendu, takže nyní bude dostatek času se sejít. V této chvíli ale nemá cenu něco předjímat, neznám jejich záměry ani vize. Ničemu se ale nevyhýbám, určitě se v nejbližších dnech potkáme.

Ve Philadelphii jste si zahrál s Jaromírem Jágrem, který vlastní hokejové Kladno. Bavil jste se s ním o tom, jak je časově náročné tým z Ameriky řídit?

Bavili jsme se o tom. Říkal, že je to hodně práce hlavně v létě, kdy musíte absolvovat stovku telefonátů, než to dáte dohromady. A samozřejmě říkal, že nejsložitější a nejtěžší je pro klub sehnat peníze.

Už zítra se váš tým chystá na další letní fotbalové turné, kdy se představí v rámci oslav v Polance.

Byl jsem ve Varšavě na Euru, kde jsme se s kluky z našeho mančaftu bavili, že je před námi už osmý ročník. Letos ale budeme mít úplně nový tým. Většina kluků, kteří hráli v loňském ročníku, je zraněna, hokejisté i fotbalisté. Problémy má Rosťa Olesz, Marek Malík, Miloš Holaň, Vláďa Vůjtek. Všichni do Polanky sice přijedou, ale hrát bohužel nemůžou.

Jaké posily jste tedy do Polanky povolal?

Z Kladna přijedou moji dva bývalí spoluhráči Ondra Pavelec a Kuba Voráček. Radek Látal zase bere z Baníku své dva trenérské asistenty Víťu Baránka a Dana Tchuře. Hrát za nás budou tradičně i Péťa Samec a Péťa Drozd. Lidé se mají na co těšit. Možná se objeví i Marek Jankulovski, ale ani ten samozřejmě hrát nebude.