Měl to všechno velmi nadějně rozehrané. Ruský hokejista Ivan Fedotov se během angažmá v Čeljabinsku vypracoval mezi nejlepší brankáře KHL, což potvrdil i po přestupu do CSKA Moskva. Pro slavný klub vychytal Gagarinův pohár, na olympiádě v Pekingu výrazně přispěl ke stříbru pro sbornou.

Před Fedotovem se otevřela cesta do vysněné NHL, podepsal smlouvu s Philadelphií. Jenže pak osud přehodil výhybku: talentovaný sportovec byl v Petrohradě zatčen pro údajnou snahu vyhnout se vojenské službě. Ocitl se v nemocnici a pak na námořní základně za polárním kruhem. Žádné přímluvy ani omluvy nepomohly. Na vojně si nuceně odkroutil celý rok.

Ivan Fedotov
Od Putina dostal za vyučenou. Gólman Fedotov místo NHL strávil rok u námořnictva

„Zákon je zákon. Musí se dodržovat,“ říká teď Fedotov. Na tiskové konferenci CSKA, kde hodlá pokračovat v přerušené kariéře, se poprvé veřejně vyjádřil k „dovolené“, kterou mu laskavě obstaral Putinův režim.

„Všichni občané naší země mají vojenskou povinnost a musejí splatit dluh vlasti. Mnozí slouží, mnozí ne, o tom lze vést dlouhou diskusi. Tak či onak, každý splácí dluh vlasti,“ citoval ho web Sport-express. Upřímná slova, nebo naučený proslov?

Buď vyplavete, nebo se utopíte

Z Fedotovových výroků se nedá ubránit dojmu, že slavný hokejista dostal za vyučenou. Když byl před rokem zatčen, opakovaně protestoval a dokonce se chtěl soudit s ministerstvem obrany. Připadalo mu absurdní, že by jeho přípravy na angažmá v NHL mohly být brány jako pokus vyhnout se vojenské povinnosti.

Těžko říct, jakému nátlaku pak čelil, ale faktem je, že žalobu nakonec tiše stáhl a propustil agenta, který mu domluvil kontrakt s Philadelphií. A rok u maríny nakonec neměl tak tvrdý (v době války mohl jistě dopadnout o poznání hůř). Fedotov směl trénovat a chytal za hokejový tým námořnictva.

Záběry z loňského zatčení Ivana Fedotova:

Zdroj: Youtube

„Co může zažít člověk, který hrál hokej a najednou pochoduje na přehlídce? Nic. Počítáte den po dni, škrtáte dny v kalendáři, jak je v armádě zvykem. Bez emocí. Čekáte a doufáte, že to dříve nebo později skončí. Buď vyplavete se vztyčenou hlavou, nebo se utopíte,“ naznačil Fedotov něco málo o svých pocitech.

Na spadnutí je válka s NHL

Jeho návrat do kabiny CSKA Moskva má jeden pikantní aspekt – Fedotovova smlouva s Philadelphií je totiž stále platná. Zámořský klub ji loni kvůli nejasné situaci pouze pozastavil. „Má platný kontrakt, který byl naší ligou registrován,“ potvrdil pro ruská média Bill Daly, zástupce komisionáře NHL.

Když v roce 2008 hvězdný útočník Alexandr Radulov víceméně utekl z Nashvillu domů do Ruska, obě ligy spor urovnaly memorandem, podle kterého se NHL i KHL zavázaly vzájemně respektovat hráčské smlouvy. Jinak řečeno: žádný hokejista pod smlouvou už nemohl jen tak odejít z jedné soutěže do druhé, pokud nedošlo k domluvě mezi kluby.

Ruští hokejisté si zanedlouho možná vyzkouší pozemní hokej v Indii
Nechcete nás mezi sebe? (Ne)vadí. A tak se ublížení Rusové vyptávají v Indii

Kvůli kauze Fedotov teď hrozí, že vztahy mezi NHL a KHL (kvůli válce na Ukrajině dočasně zmražené) se znovu vážně naruší. Vedení CSKA Moskva totiž neučinilo sebemenší pokus se s Philadelphií dohodnout.

Sám Fedotov, který se před rokem tak těšil na debut v NHL, je zde spíš v pozici diváka. „Když jsem byl v armádě, s Flyers jsem samozřejmě nijak nekomunikoval, ani jsem nemohl. Mohl jsem jen občas zavolat rodině. Po mé demobilizaci se mi ozvali a naznačili, že tam mám pořád smlouvu, a to je vše,“ prohlásil Fedotov.

Intriky z nejvyšších kruhů?

Objevují se i spekulace, že za celou záležitostí ve skutečnosti stojí intriky někoho z vedení CSKA, případně z ještě vyšších a mocnějších kruhů. Pro pořádek: někdejší armádní klub patří ropnému koncernu Rosněft, vedenému blízkým Putinovým spojencem Igorem Sečinem. A důvěrný vztah Vladimira Vladimiroviče k lednímu hokeji je dostatečně znám.

Je za těchto okolností obtížné si představit, že se někomu vlivnému nelíbil Fedotovův úmysl odejít do Ameriky, a tak si „objednal“ hokejistovo zatčení i nápravný pobyt v armádě? A možná že nešlo jen o samotného Fedotova, ale také o názornou lekci pro další ruské sportovce se zaječími úmysly.

Vladimir Putin je vášnivým hráčem ledního hokeje.
Car s dobře seřízenou hokejkou. Jak se z Putina stal nejlepší kanonýr všech dob

„Můžete si o tom říkat, co chcete. Jako člověk, který sloužil, se k tomu nemůžu vyjádřit,“ řekl Fedotov na otázku, zda si myslí, že CSKA má nějaký podíl na jeho nuceném narukování.

„Je kolem toho spousta spekulací a řečí. Je ale jedno, kdo v tom měl prsty a kdo ne. Jedeme dál, je zbytečné se k něčemu vracet,“ dodal brankář, kterému se dostalo lekce tvrdší, než jsou střely z hokejky Alexandra Ovečkina.