JAROMÍR JÁGR (45 LET)

Leckoho překvapilo, že Florida nechala českou legendu jít. Jágr pořád hraje na vysoké úrovni, sbírá body, baví fanoušky a má co předat mladším (tj. všem) spoluhráčům. Nabídek prý několik dostal, jenže muž s číslem 68 má dost konkrétní představu o své roli v týmu a o odpovídajícím platu.

„Kdyby Jardovi šlo jenom o to být v NHL, tak už smlouvu má. Nabídky měl, ale finanční částka nebyla taková. Možná byla spíš degradační,“ řekl Českému rozhlasu bývalý Jágrův trenér Marian Jelínek. To se dá chápat. Stejně tak je ale jasné, že generální manažeři váhají dát veteránovi tři až pět milionů dolarů na rok, obzvlášť pokud mají málo místa pod platovým stropem.

Kapitán Edmontonu Connor McDavid
Padla třetí nejvyšší suma v historii NHL, McDavid se upsal Edmontonu

SHANE DOAN (40 LET)

Celou kariéru strávil v dresu Arizona (předtím Phoenix) Coyotes, dokonce byl v klubu ještě před jeho stěhováním z Winnipegu. Ideální kapitán a lídr, vzor klubové věrnosti. O to víc překvapilo, že letos už se s Kojoty nedohodl na nové smlouvě. Místo toho čeká na nabídky.

Už to není ten útočník jako kdysi, v minulém ročníku dal jen šest gólů. Smíří se i s vedlejší rolí, ale je jasné, že by chtěl do týmu s reálnou šancí na zisk Stanley Cupu. Ten totiž Doanovi (který jinak vyhrál Světový pohár a dvakrát mistrovství světa) chybí. Rozloučí se s kariérou s pohárem nad hlavou? Angažovat by ho mohl třeba Pittsburgh, Dallas či Anaheim.

JAROME IGINLA (40 LET)

Někdejší vyhlášený kanonýr je v podobné situaci jako Doan. Má za sebou skvělou kariéru (1368 bodů v NHL, zlato z OH, MS i SP), nikdy ale nedosáhl na Stanley Cup. Většinu kariéry strávil v Calgary, které v roce 2004 dotáhl až do finále play-off, ale triumf z toho nebyl. Na druhou stranu je fakt, že Iginlovy výkony šly v posledních dvou letech dost zřetelně dolů.

„Stanley Cup je můj velký sen,“ přiznává Kanaďan, který hrál v minulé sezoně za Colorado a Los Angeles. Jen 14 gólů v 80 zápasech? Tím případné zájemce moc nepřesvědčil. 

ANDREJ MARKOV (38 LET)

Sice se mu už blíží čtyřicítka, tenhle ruský zadák (má i kanadské občanství) je ale pořád extratřída. Tomu ovšem odpovídají i jeho platové požadavky. Údajně chce kolem šesti milionů dolarů na rok, což je důvod, proč se zatím s žádným klubem nedomluvil. Mimochodem Markov je jedním z mála hokejistů NHL, kteří nemají svého agenta a o novém kontraktu jednají sami.

Tour de France 2017, 2. 7. 2017
Na Tour de France se chystá 12 milionů lidí, Francie povolává 23 tisíc policistů

Má za sebou 16 sezon v Montrealu a je možné, že tam bude pokračovat i nadále, musí ale slevit ze svých požadavků. „Jestli se chce vrátit, dveře jsou otevřené, ale musí souhlasit s našimi podmínkami. Momentálně žádné jednání neprobíhá,“ uvedl nedávno montrealský generální manažer Marc Bergevin.

TI, KTEŘÍ SE DOČKALI

Na trhu čekají na smlouvy další známí veteráni třeba Matt Cullen, Brian Campbell, Mike Fisher, Brian Gionta, Francois Beauchemin a další borci jen kousek pod čtyřicítkou. Jsou ale i mazáci, kteří na trhu s volnými hráči moc dlouho nevydrželi a i přes šedivějící vous podepsali nové kontrakty.

Třeba osmatřicetiletý Joe Thornton si plácl se svým dosavadním zaměstnavatelem ze San Jose. Aby ne, když mu nabídli osm milionů dolarů za rok. Útočník s obřím plnovousem pak smlouvu ležérně podškrábl na sekačce na trávu.

Radek Faksa.
Faksa sbíral síly po sezoně NHL v Asii: Sloní rezervace? Neskutečný zážitek

Další ikona San Jose z klubu po 19 (!) sezonách odešla. Patrick Marleau v 37 letech poprvé změnil dres a upsal se na tři roky Torontu. Přijde si na bezmála 19 milionů dolarů, což je v jeho věku smlouva snů. Dočkají se i Jágr a spol.?