"Je skvělé, že mám šanci hrát o Stanleyův pohár," citoval Jágra server nhl.com. Těsně před branami finále zůstal dvakrát ještě v dresu Pittsburghu v letech 1996 a 2001. Teď je ale v týmu šampiona Východní konference a může se těšit na finále s Chicagem či obhájcem titulu Los Angeles, který prohrává v sérii s Blackhawks 1:3 na zápasy.

Boston po středeční výhře 2:1 ve druhém prodloužení v pátek dovršil postup ve čtyřech zápasech přes Pittsburgh další domácí výhrou 1:0 a celkově soupeře přehrál na skóre 12:2. Penguins poprvé od roku 1979 neuhráli v sérii ani jednu výhru a to jich od té doby sehráli 47.

Ve druhém kole vyřadili Bruins další bývalý Jágrův klub New York Rangers 4:1 na utkání a rozjeli se po těžké bitvě v úvodním kole s Torontem, kterou zvládli až po dramatické sedmém utkání. "Když se ohlédnete o měsíc zpátky, měli jsme těžký zápas s Torontem, v kterém jsme prohrávali deset minut před koncem 1:4. Kdybychom neměli štěstí, tak už jsme měsíc seděli doma," připomněl Jágr jeden z největších obratů v historii.

Boston se do takové situace dostal i přesto, že nad Maple Leafs vedl už 3:1 na zápasy. Na obrat Toronta ale stihl včas zareagovat. "Od toho zápasu cítím, že nám to šlape. Doufejme, že v tom budeme pokračovat, budeme to potřebovat," odtušil Jágr.

Jágr si našel oblíbený kulich

Jednačtyřicetiletý veterán v letošním play off čeká na první trefu, z 16 utkání má sedm asistencí. Ale na postupu Bruins má velký podíl, což oceňoval trenér Claude Julien i jeho spoluhráči. Po postupu přes Pittsburgh křepčili hokejisté Bostonu v kabině v kšiltovkách s nápisem oslavujícím triumf ve Východní konferenci, Jágr si stejně jako po minulých duelech navlékl kulicha Bruins s připomínkami šesti klubových triumfů ve Stanleyově poháru.

Jakoby naznačoval, že mise ještě není dokončena. Sám ví, jak může být čekání na další šanci si sáhnout na cennou trofej dlouhé. Z poháru se radoval hned na startu své kariéry s Pittsburghem v letech 1991 a 1992 po boku legendárního Maria Lemieuxe.

"Byl jsem naposledy ve finále před dvaceti lety. Je to dlouhá doba, takže si ani nepamatuju, jak jsme se tam dostali. Měli jsme Maria Lemieuxe, který byl schopný rozhodovat zápasy sám a my jsme mu pomohli v zápasech, kdy nebyl úplně perfektní," vzpomínal Jágr.

Jak se cítím? Ja sedmdesátiletý dědeček

V roce 1991 sbíral zkušenosti a ve 24 zápasech vstřelil tři branky a nasbíral 13 bodů. O rok později už v 21 duelech zaznamenal 11 tref a 24 bodů, čímž vytvořil svá dosavadní maxima v play off i český bodový rekord. V té době nepřemýšlel na tím, že na další příležitost může čekat tak dlouho. "Když je člověk mladý, tak ví, že toho má ještě hodně před sebou."

V letošním play off Jágr potvrzuje svou proměnu. Už není ofenzivní hvězdou rozhodující zápas za zápasem, ale bojuje, brání a odvádí černou práci. Ukázal to například podílem na vítězné trefě ve třetím utkání série s Penguins. "Nehraju tolik. Před dvaceti lety na mě byl daleko větší tlak. Teď si to prostě jen užívám," okomentoval svou roli v týmu.

Na konec kariéry rozhodně nemyslí. Chce ještě pokračovat v NHL a pak se vrátit do mateřského Kladna, které vlastní. "Cením si každého zápasu, který můžu odehrát. Čím je důležitější, tím lepší pro mě. Abych to popsal, tak se cítím jako sedmdesátiletý stařík, který chce přežít a děkuje za každý den na této zemi. To jsem teď já a hokej," usmíval se tradičně dobře naladěný Jágr.