„Byla to dobrá střela, jedině takové na výborně chytajícího brankáře Honzíka platí. A důraz, jaký jsme ukázali u druhého gólu,“ pochválil slavný hráč jak sebe, tak spoluhráče. Jeho tým nyní vede v sérii 2:1.

Přes jasnou vítězství 5:1 ale Jágr nepropadal zbytečné euforii. „Už jsem se cítil dobře po prvním zápase v Jihlavě a druhý den jsme nebyli připraveni, Jihlava byla lepší. To teď nesmíme dopustit,“ varoval před středečním čtvrtým duelem.

Jeho tým začal v úterý výborně, soupeře přestřílel v první části 20:10, na ledě dominoval, ale dal jen jeden gól střelcem večera Antonínem Melkou. Ve druhé části se karta otočila, najednou vládla Jihlava. Dočkala se i zaslouženého vyrovnání, jenže její radost trvala jen chvíli. Poté se z brankoviště prosadil důrazný Melka a pár vteřin poté v přesilovce právě Jágr. „Vstupy nejen do druhé, ale i třetí třetiny jsme neměli dobré. V té druhé jsme jim navíc darovali chybou gól. Toho se prostě napříště musíme vyvarovat,“ zůstával vážný.

Na ledě byl tentokrát hodně vidět. Velkou šanci měl už v první třetině, poté se ocitl v několika potyčkách, třikrát seděl na trestné lavici. „Se svými sto dvaceti kily už mohu týmu pomoci hlavně svou váhou. Do těla jsem sice nikdy nehrál, ale teď musím,“ usmíval se a neodpustil si okomentovat své podivné vyloučení, kdy po potyčce u jihlavské brány putoval za katr pouze on. Vzápětí Kladno inkasovalo.

Pamatuje na gól z roku 1990

„Měli jsme výhodu, čekala nás přesilovka. A po potyčce najednou rozhodčí vyloučil jen mě, což není obvyklé. Za prvé si neuvědomuji, že bych něco udělat, ale dobrá, je to play off. Nechápu ale, že jsme nešli na trestnou oba,“ kroutil hlavou.

Sám před play off tušil, že chvílemi půjde až o válku, teď názor mírnil. Série je sice hodně emotivní, potyček i v úterý s postupujícím časem hodně narůstalo. Za hranou ale nebylo zatím nic. „Je to normální série, samozřejmě jde o play off. Hráči, kteří jsou větší a silnější, musí hrát do těla. Ti co dobře bruslí, musí mít hodně pohybu, nikdo na ně nebude brát ohled. Každý musí dělat to, čím může týmu prospět.“

Jágr překvapil i doslova sloní pamětí. Nejen, že si pamatuje svůj sedm let starý gól v dresu Philadelphie do sítě Pittsburghu, který byl jeho dosud posledním v play off. On si pamatuje i trefu z roku 1990 do branky Litvínova v boji o třetí místo. Ten byl dosud veden jako jeho poslední v českém play off. „Moc jsem jich tady neodehrál, ale tehdy jsem dal dva góly a vedli jsme proti Litvínovi 5:1. A prohráli 5:6. Já mám výbornou paměť,“ zasmál se šibalsky Jágr.