"Je pravda, že bych byl rád v Karlových Varech, když se hokejka předávala. Měl jsem ale první dovolenou po dlouhých letech. O rok dříve byla zkrácená sezona, která se pak protáhla," uvedl Jágr na dnešní tiskové konferenci v Praze.

"Doufám, že to nebude naposledy. Jsem ale v takové formě, že nevím…," řekl se smíchem po převzetí 76 cm vysoké a 25 kg vážící trofeje.

Zlatou hokejku vyhrál již pojedenácté v kariéře. Triumfy jsou podle něj stále těžší a těžší. "Záleží na tom, jak si zachováš přízeň novinářů a jak s nimi v průběhu roku vycházíš," komentoval s úsměvem své poslední vítězství.

"Člověk nemládne a přibývají jiné nehokejové povinnosti. Letos toho bylo hodně. Doufám, že až přiletím do Ameriky, už se budu moct stoprocentně soustředit jen na svoje výkony na ledě," řekl už vážněji Jágr, který druhého Tomáše Plekance porazil jen o osm bodů.

K dalšímu triumfu mu hodně pomohl start na mistrovství světa. Podle upravených pravidel se totiž ve 3. kole hlasuje opět od nuly a hokejisté si dále nepřenášejí body z předešlých dvou kol. "Je asi pravda, že to, že jsem byl nominovaný a jel na mistrovství, mi hodně pomohlo. Na druhou stranu to nebyl můj nejlepší výkon na šampionátech. Novináři a trenéři ale ocenili i to, že jsem vůbec ve svých letech na mistrovství světa jel," uznal Jágr, jenž druhého Tomáše Plekance porazil jen o osm bodů.

Přestože Zlatou hokejku letos ovládlo duo z Kladna, středočeský klub neprožívá zrovna nejlepší časy a na jaře sestoupil z extraligy.

Během léta se víc staral o klub

"Všichni víme, že hokej není jen o sportu, ale i o financích. A shánět sponzory je pro nás Kladeňáky obtížné. Nejde to spojovat. Když peníze nebyly až tak rozhodující, tak jsme mládež dělali výborně. Proto můžeme nyní sbírat trofeje a máme tolik hráčů v NHL. Věřím ale, že se dostaneme zpět," řekl Jágr, který je momentálně majitelem Rytířů.

I proto se v létě tolik nevěnoval tréninku, ale staral se hlavně o zajištění a chod klubu. A plánuje se mu značně věnovat i v sezoně. "Budu v daleko větším kontaktu než v minulých letech. Jak, ale ještě nejsem rozhodnutý," přiznal Jágr, který v předešlých letech pověřil řízením klubu Václava Bartoše. Ten ale v létě ve funkci skončil. "Nevím, jestli přijde nový člověk nebo bude klub řídit Martin Vejvoda. S ním ale budu určitě ve větším kontaktu," řekl Jágr. Vejvoda je sportovním manažerem Středočechů.

Momentálně už se ale olympijský vítěz z Nagana a dvojnásobný mistr světa soustředí i na start NHL. Příští týden začnou kempy a Jágr se bude hlásit v New Jersey.

"Bude důležité chytit začátek, kdy je jednodušší získávat body. Týmy nejsou rozehrané a situace není kritická. My jsme na začátku minulé sezony prohráli devět z deseti zápasů a i proto jsme pak těsně nepostoupili do play off," řekl Jágr a cenil letní posílení týmu. "Podepsali jsme některé ofenzivní hráče, manažer udělal dobrou práci. Obrana byla dobrá. Když dáš jeden dva góly za zápas, tlak na obranu je velký," podotkl.

Čtveřici možná doplní Kaberle

V nadcházející sezoně by v New Jersey mohla vzniknout početná česká kolonie. Trojici Jágr, Patrik Eliáš a Marek Židlický totiž doplnil Martin Havlát a v kempu se bude snažit vybojovat si smlouvu Tomáš Kaberle, který minulou sezonu strávil v Kladně. Jágr se ale velkého počtu Čechů nebojí.

"V Pittsburghu nás kdysi bylo více, asi deset. Půlka nároďáku. Bude záležet, jestli se bude vyhrávat. Pro nás Čechy je to dobré, můžeme si popovídat," uvedl Jágr.

Věří, že Kaberle se do týmu dostane. "Myslím, že má velkou šanci. V létě jsme ztratili dva obránce ze základní šestky. Šance udělat tým je velká," řekl Jágr, jenž s Kaberlem hrál na olympiádě v Soči a překvapil jej svojí hrou.

"Hrál výborně, i když jsem mu moc neveřil. Příšel z týmu, kterému se nedařilo… Pak jsem byl ale překvapený, že mu někdo nenabídl smlouvu hned po olympiádě," dodal Jágr.