Čtyřiačtyřicetiletý Jágr si naposledy zahrál o hokejový grál před třemi lety s Bostonem, jenže zůstal těsně pod vrcholem - tehdy se radovalo Chicago. Na pocity opojného vítězství po tuhém, dlouhém a tvrdém zápolení během celého play off se mu tak poměrně těžko vzpomíná. Jsou staré téměř čtvrt století.

"Už si to vážně nepamatuju," odvětil Jágr zámořským novinářům na dotaz, jaký je to pocit vyhrát Stanleyův pohár. "Když jsem byl v Pittsburghu, dostali jsme se do play off každý rok. Za těch prvních 18 let tady v NHL jsem se ho nezúčastnil snad jen jednou. Poslední dobou se to naopak vůbec nedařilo v těch mužstvech, kde jsem hrál," vzpomínal Jágr.

Na kontě má i tak 202 zápasů play off, v nichž zaznamenal 199 bodů za 78 branek a 121 asistencí. "Už jsem odehrál opravdu hodně utkání play off. Díky těm zkušenostem vím, jak je tato sezona zase úplně jiná. Ale hraje se od stavu 0:0, a i když jde první nasazený na osmého, bude to ohromně těsné," předpovídá Jágr.

Zatímco do Bostonu přišel až s blížícím se koncem základní části jako posila pro play off, nyní s Floridou, která narazí v prvním kole na New York Islanders, je to odlišné. Panthers táhl celou sezonu, byl dokonce nejproduktivnějším hráčem týmu.

Vzrušující pocit

"Zcela bez debat je to jiné. Udělali jsme nějaké výměny, abychom byli ještě těžší, ale já jsem hráčem, který tady byl celou sezonu. Těch více než 80 zápasů jsme usilovali o to, abychom udělali play off. Zvládli jsme to a teď nám začíná zase nová část sezony," uvedl Jágr.

Přes všechno, co s hokejem za svůj život prožil, připouští, že i pro něho jde stále o něco mimořádného. "Samozřejmě, že je to vzrušující. Celý rok toužíte po play off. Nyní máme šanci v něm něčeho dosáhnout," prohlásil Jágr, který v první kompletní sezoně s Floridou nasbíral 66 bodů z 79 utkání (27 gólů a 39 asistencí).

Kouč Gerard Gallant na něho bude opět spoléhat. Obdivuje především stálost jeho výkonů. "Obvykle během sezony mají kluci slabší období, ale někdo v tomto věku… Jak on hrál. Celý rok si udržuje výkonnost a také dělá body. Celý rok hrál dobře a mě ani jedinkrát nenapadlo, že už je na odchodu. Je pro nás opravdu moc důležitý, klíčový hráč," prohlásil Gallant.

Na budoucím členovi Síně slávy si cení jeho přístupu k hokeji. "Nejenže hraje pořád dobře a tvrdě dře, ale hraje také hodně minut, protože hrát chce a zaslouží si to tím, jak hraje dobře," podotkl Gallant, jenž se neobává ani rychlého sledu zápasů v play off. "S tím nemá absolutně problém. Zvládá dva zápasy ve dvou dnech celou sezonu," dodal Gallant.