Málo platné, i s veškerým respektem k výkonnosti dvaačtyřicetiletého veterána je jasné, že příliš dlouho už Jágra v zámoří vídat nebudeme. Ještě jednu sezonu? Dvě? Tři?

„Já o tom tak nepřemýšlím. Hokej miluju, a pokud to bude možné, chci ho hrát co nejdéle na té nejvyšší úrovni. A ta je samozřejmě pořád v NHL," řekl Jágr minulý týden na setkání s novináři. O víkendu si ještě střihl účast na exhibiční rozlučce Martina Straky a Jaroslava Špačka v Plzni, teď už myslí jen na svou druhou sezonu v dresu New Jersey.

Ta první mu vyšla výtečně. Blog fanoušků Devils ji shrnul dostatečně výmluvně: „Vyhrál týmové kanadské bodování s 24 góly a 43 asistencemi. Měl nejvíc střeleckých pokusů (231). Když byl na ledě, Devils útočili. Pokaždé zaměstnával obránce soupeře, sbíral puky podél mantinelů a v rozích, vytvářel prostor pro spoluhráče."

V týmu by rád uvítal i Kaberleho

Krátce řečeno Jágr na NHL pořád má. V nové sezoně oslaví 43. narozeniny. Bude opět hrát v sestavě Ďáblů klíčovou roli? „Jediný zádrhel může být to, že jsem moc netrénoval. Možná nebudu mít top formu na začátku sezony, ale věřím, že to v její druhé části zvládnu," řekl legendární útočník, který v minulém ročníku nevynechal jediné utkání. Do play off ale klub nepostoupil.

„Náš problém byl střílení gólů. Defenzivní systém máme na vysoké úrovni, ale tlak na obránce a brankáře je tak veliký, protože nedáváme góly," myslí si Jágr. Přispět k tomu má i Martin Havlát, který by chtěl v New Jersey oživit stagnující kariéru. Dalšími Čechy v sestavě jsou matadoři Patrik Eliáš a Marek Židlický, v kempu se chce o šanci poprat také další veterán Tomáš Kaberle.

„Martin tu změnu potřeboval. Na sto procent dostane druhou šanci a je jen na něm, jak ji využije. Co se týče Tomáše, od manažera to byl dobrý tah. Tomáš mě příjemně překvapil na olympiádě," zhodnotil Jágr. Zdá se tedy, že stejně jako v několika jeho předchozích zámořských působištích i v New Jersey se kolem slavné „osmašedesátky" zvolna vytváří česká kolonie.

Devils v posledních čtyřech sezonách jen jednou postoupili do play off. To v Newarku nebývalo zvykem. Vrátí družina českých veteránů v čele s Jágrem a Eliášem Ďábly zpět mezi elitu NHL?