A podobně je to tomu i nyní kouč Oleg Znarok povolal do Koreje hned patnáct borců z Petrohradu, který sám trénuje. Doplňuje je osmička z moskevského CSKA a duo z Magnitogorsku.

Stejný jako za sovětských časů je i cíl zlaté medaile. Turnaje v Pchjongčchangu se nezúčastní zástupci zámořské NHL, což dělá z ruské sborné jasného kandidáta na vítězství. Zatímco v minulosti si zhýčkané hvězdy v reprezentaci často nesedly a ruský celek se ze všeho nejvíc hádal, nyní Znarok razí vojenskou disciplínu a spoléhá na klubové vazby. „Jedeme si pro zlato,“ zní z ruské šatny, v níž nescházejí ani slavní veteráni Pavel Dacjuk a Ilja Kovalčuk.

POCIT KŘIVDY

„Staré dobré“ časy SSSR připomíná ještě jedna věc. Stejně jako tehdy, i dnes panuje mezi Ruskem a Západem napětí. Studená válka. Jde o doping, kvůli němuž smějí v Koreji startovat pouze vybraní ruští sportovci. Navíc ne pod státní vlajkou. Fanoušci sborné očekávají, že právě hokejisté tuto potupu (obvinění ze systematického dopingu před hrami v Soči jsou podle Rusů jen politicky motivovaný výmysl) okázale pomstí.

„Bude to boj,“ hlásí Igor Larionov, legendární útočník z 80. let. V těchto dnech vody rozbouřilo rozhodnutí Mezinárodního olympijského výběru (MOV), které zatrhlo start na hrách pětici ruských hokejistů. Valerij Ničuškin, Anton Bělov, Alexej Bereglazov, Sregej Plotnikov a Michajl Naumenkov se nacházeli na seznamu sportovců, které MOV na hry nepustí. Konkrétní důvod ovšem nebyl uveden, což vedlo k bouřlivé reakci.

„Nemají žádnou dopingovou historii, jsou čistí,“ vzkázal Stanislav Pozdňakov, mistopředseda Ruského olympijského výboru. „Není v tom žádná logika, je to absurdní. Proč s tím přišli až teď? Pokud by bylo podezření, že někdo něco užíval, vědělo by se to už dávno,“ rozčiloval se Larionov.

Pocit nespravedlivě pronásledované velmoci u Rusů ještě posiluje fakt, že sborná nesmí mít na dresech státní symboly a oficiálně ponese mírně bizarní název „Olympijští sportovci z Ruska“. V ruských médiích se dokonce objevily informace o tom, že i fanoušci na tribunách budou mít v Koreji zakázáno nosit ruské vlajky, oficiální místa to ale okamžitě popřela.

Tak či tak, právě hokejisté se mají v Pchjongčchangu pomstít za trpký pocit křivdy a ukázat světu, že Rusko je pořád silné.

Je na co se těšit…

close Infografika info Zdroj: Deník zoom_in