Na začátku kalendářního roku byl jedním z národních hrdinů, kteří dovezli ze světového šampionátu juniorů vzácné stříbrné medaile. Na nadějně rozjetou sezonu toužil útočník Jakub Kos navázat i po návratu do Finska, kde už čtvrtým rokem působí v organizaci Ilves Tampere.

Hrdinové české dvacítky: brankář Tomáš Suchánek a autor postupového gólu Jiří Kulich.
Hokejisté nadchli národ. Konečně máme hráče světového významu, těší experty

V probíhajícím ročníku však vypomáhá zejména v týmu Koovee, který hraje ve druhé nejvyšší soutěži. Až do 46. minuty pátečního zápasu s Hermesem šlo všechno podle představ. Jenže poté se mu během jediné vteřiny otočil život vzhůru nohama. Chvíle, kdy se všem přítomným aktérům v hale zastavil dech.  

Český útočník se stal součástí souboje, jenž zprvu vypadal naprosto bez problému. Kos přibrzdil těsně před mantinelem a chystal se zpevnit tělo před nárazem od soupeře. Jeho protihráč Eemeli Ylitalo jej však nekontrolovaně strčil do zad a poslal hlavou napřed na hrazení.

Děsivé zranění útočníka Jakuba Kosa:

Zdroj: Youtube

Zázrak, že po nárazu neochrnul

Čtyřzápasový trest pro finského soupeře za tento hororový zákrok byl v tu chvíli absolutně nepodstatný. Sám Ylitalo hned po nárazu pochopil, že to není dobré a okamžitě přivolal k ležícímu Kosovi klubového lékaře. Po několika minutách ošetřování byl devatenáctiletý útočník odvezen sanitkou rovnou do nemocnice. 

Ani odtamtud však zatím nedorazily žádné příznivé zprávy. Ba naopak. Podle informací finského webu Jatkoaika má Jakub Kos vážné poranění v oblasti krku. A je prý obrovský zázrak, že po tomto zákroku neochrnul. Těžko hledat nějaká další slova. 

Je tak zcela jisté, že do této sezony již český útočník nezasáhne. A kdo ví, jaká je vůbec jeho další hokejová budoucnost.

Rodák z Kuřimi na Brněnsku měl přitom nakročeno velice slibně, v letošním ročníku si ve druhé finské lize připsal už 19 kanadských bodů (4+15). Šikovný útočník, kterého v roce 2021 draftovala v šestém kole Florida, však zazářil zejména na nedávném mistrovství světa dvacítek. 

V Kanadě patřil mezi nejlepší hráče českého výběru, s pěti body a také důležitým vyrovnávacím gólem ve finále proti domácímu favoritovi si opět řekl o vážnou pozornost zámořských skautů. Nezbývá než doufat, že to z jeho strany nebyla úplně poslední připomínka.