Jakub Voráček schytal při tripu ve Finsku na začátku listopadu úder holí do hlavy a od té doby se na ledě kvůli otřesu mozku neobjevil. Generální manažer klubu Jarmo Kekäläinen se teď obává nejhoršího. Pro web theathletic.com připustil, že česká hvězda dokonce zvažuje předčasný konec kariéry.

„Bojím se hlavně o něho samotného, aby mohl žít normální život. I s ohledem na jeho mladou rodinu je tohle to nejdůležitější - žít normální život. Je řada kluků, jimž se tohle stalo. A jeden z nich pracuje i pro náš klub,“ poukázal Kekäläinen na Voráčkova kamaráda a bývalého útočníka Ricka Nashe.

Jakub Voráček
Voráček se o trejdu dozvěděl na rybách. Ve Philadelphii byl jako Rocky Balboa

O otřesu mozku a jeho následcích se v zámoří neustále diskutuje. Časté údery do hlavy ukončily kariéru řadě slavných hokejistů. Vedle Nashe to byli i legendární Eric Lindros či Paul Kariya. Pokud by to potklo i Voráčka, nebyl byl prvním Čechem. Předčasně museli skončit třeba i Lukáš Krajíček, Radek Martínek a Aleš Hemský.

Útočník s šikovnýma rukama se potýkal s problémy po otřesu mozku dva roky, pak zjistil, že už to dál nepůjde. „Když jsem se dostával z otřesu mozku, myslel jsem si po čase, že jsem v pohodě, trénoval jsem a chtěl se vrátit. Věřil jsem, že se do toho dostanu, ale postupem času jsem zjistil, že na tom moc dobře nejsem. Musel jsem vyhledat odbornou pomoc, pár lidí mě tady v Americe dávalo do kupy. Trvalo skoro dva roky, než jsem se z potíží vyhrabal,“ popsal Hemský pro deník Sport.

Tvrdý hit na Jakuba Voráčka:

Zdroj: Youtube

Třiatřicetiletý Voráček odehrál v nejslavnější soutěži planety přes tisíc utkání a je třetím nejproduktivnějším Čechem v historii. Během patnáctileté kariéry v NHL prý Voráček utrpěl několik otřesů mozku.

„Jake má za sebou během kariéry několik zranění hlavy. A po tom posledním mu lékaři doporučili, ať si dá chvíli pauzu, aby zjistil, zda přetrvávající příznaky, které má, odezní až do té míry, že mu jeho stav umožní vrátit se a zase hrát,“ prozradil pro klubový web Kekäläinen.

Slavný hokejista Jakub Voráček při zápase fotbalistů Nedachlebic v Kunovicích.
Voráčka při zápase švagra svrběly nohy, na I. A třídu by si ale netroufl

„Neočekáváme, že by se mělo vše vyřešit v blízké budoucnosti. A dáme Jakeovi tolik času, kolik jen potřebuje, protože tady je nejdůležitějším faktorem zdraví v dlouhodobém horizontu.“

Situaci nechtěl komentovat 

Voráček v této sezoně stihl odehrát jen 11 utkání s bilancí gólu a pěti nahrávek. Server The Athletic napsal, že s Voráčkem si jeho reportéři vyměnili krátké textové zprávy, ale že sám hráč nechtěl situaci komentovat. Voráček se má setkat s novináři v domácí Nationwide Areně před pondělním tréninkem týmu, kde by měl prozradit víc.

Jakub Voráček hraje v NHL už 15 let: 

Zdroj: Youtube

Kladenský odchovanec posbíral v NHL 1058 startů v základní části a 806 bodů (223+583). Lepší byli z českých hokejistů pouze Jaromír Jágr a Patrik Eliáš. Za 49 vystoupení ve vyřazovacích bitvách o Stanley Cup přidal Voráček 28 bodů díky devíti brankám a 19 přihrávkám.