"Můžeme spekulovat, jestli nás Kanada srazila nebo nesrazila, los byl takový. Možná Evropa měla malinko výhodu, že měla za sebou lepší psychiku v tom vítězství. Narazili jsme na tank a to dnešní klíčové utkání nám mohlo dát šanci na postup," řekl novinářům Jandač. "Pochopitelně by tam byl další nemalý krůček, což by znamenalo porazit Ameriku, ale byli bychom v turnaji do poslední chvíle. Teď jsme sice ve hře, ale už je to jen teorie," připustil Jandač.

Po vysoké porážce s Kanadou 0:6 bylo jasné, že český tým musí nad Výběrem Evropy vyhrát, aby měl boj o semifinále ve svých rukách. "Byli jsme si vědomi důležitosti utkání. Myslím, že nám to v první třetině i malinko svázalo nohy a ruce. Nebyli jsme úplně herně v pořádku. Začali jsme hrát, teprve když jsme obdrželi první gól," řekl Jandač.

Chyba v prodloužení

Pak se podle něj tým zvedl. "Začali jsme mít aspoň nějaké útočné pásmo. V poslední třetině jsme špatně nastoupili, došlo k vyhození kotouče, ale dvojnásobné oslabení jsme ubránili. Petr Mrázek tam předvedl fantastické zákroky, podržel nás, dal nám šanci. A když jsme pak znovu inkasovali, v přesilovce se nám podařilo vyrovnat," hodnotil utkání Jandač.

Zápas dospěl do prodloužení, díky kterému měla Evropa jasno, že má boj o semifinále ve své moci. "Víceméně i soupeř si hlídal bod. Věděli jsme, že musíme vyhrát. Do prodloužení jsme šli s tím, že chceme druhý bod. Ale udělali jsme chybu, což rozhodlo o naší prohře," doplnil Jandač.

Před rozhodující trefou Leona Draisaitla při hře tři na tři propadl obránce Michal Kempný, který se vydal podpořit ofenzívu, z pravé strany vystřelil a soupeř se následně dostal do brejku. "Rozhodl se v ten daný moment špatně. Ta střela byla ze strany a ještě na vyrážečku. Už měl hlavně za sebou dlouhé střídání, spíš měl ve hře tři na tři puk podržet, než to odevzdávat lacinou střelou. To samozřejmě byla chyba," řekl ke klíčové situaci Jandač.

Kempný potřebuje čas

Kempnému nevyšel už úvodní zápas s Kanadou, chyboval v něm před gólem na 0:3 a ani v druhé zápase na Světovém poháru akvizice Chicaga z ruského Omsku dojem nenapravila.

"Myslím, že potřebuje trošičku času, aby se adaptoval na tu hru. Myslím, že půjde výkonem nahoru. Ta Kanada ho hodně srazila dolů, ale dnešní zápas už byl lepší, bohužel tuhle chybu udělal. My jsme volili situaci dva (útočníci) plus jeden (obránce) a on patří k lepším bruslařům, tak by nasazený on," vysvětlil Jandač sázku na Kempného v prodloužení.

Mrázka za laciný gól nikdo neviní

Naději na výhru držel českému týmu podle kouče brankář Petr Mrázek. "Chytil trestné střílení, později měl fantastický zákrok ve dvojnásobném oslabení. Pak prostě přišla taková střela, která propadla do brány… Ale nelze ho vinit," vracel se Jandač k trefě na 1:2, kdy Mrázka střelou na lapačku překvapil Mats Zuccarello.

"Podržel nás v jiných situacích, stejně jako v prvním utkání Michal Neuvirth. Věděli jsme, že máme kvalitní brankáře. A že nám dají šance, abychom mohli v zápasech bodovat. Ovšem měli jsme dát gól navíc, nebo to uhrát třeba na penalty. Samozřejmě, jsme ve hře dál, ale je to jen v rovině teorie," dodal Jandač.

Bez ohledu na to chce v závěrečném utkání se Spojenými státy americkými zakončit základní skupinu výhrou. "Na turnaji takové velikosti a proti takovým hráčům v žádném případě nic nebalíme, všichni kluci jsou profíci a budeme hrát na tisíc procent," ujistil Jandač.