Všechno zlé zapomenuto. I tak by se dal vnímat akt s vyřazením Jágrova čísla v Pittsburghu, kterým klub vzdal hold fenomenálnímu útočníkovi. Do ocelového města dorazil český zázrak jako vysmátý teenager a našel zde druhý domov. V kádru Penguins strávil jedenáct úspěšných sezon, stal se tváří klubu a miláčkem fanoušků. Vztahy mezi českou star a klubem ale později ochladly.

Jaromír Jágra během své kariéry v Pittsburghu Penguins.
Jágr a záhada brambor, pilot letadla i láska k herečce. NHL vzpomíná na legendu

Jágr skončil u Penguins v roce 2001. Klub tehdy nebyl v ideální finanční situaci, a tak svoje útočné eso poslal do konkurenčního Washingtonu. Jágr se mohl vrátil do Pittsburghu v roce 2011, když po třech sezonách v ruském Omsku zamířil zpátky do NHL. Jenže upřednostnil Philadelphii.

Zdroj: Youtube

Přesunem k úhlavnímu rivalovi z Pensylvánie si tak pošramotil pověst. Fanoušci Pens to vnímali jako zradu a od té doby na Jágra pískali a bučeli pokaždé, když přijel hrát jako soupeř do Pittsburghu. Veškerá úcta se vypařila.

Druhý domov

„Neřekl bych, že jsem sobecký, ale myslel jsem na sebe,“ vysvětlil s odstupem mnoha let. „Možná to byla chyba, nevím.“

Jaromír Jágr
Odpuštění po 25 letech. Jágr se setkal s novinářem, který jej připravil o triumf

Jágrovo rozhodnutí jít do Flyers nemělo nic společného s tím, že by Penguins přestal milovat. Prostě cítil, že může být stále lídrem týmu a rozhodovat zápasy. Ovšem v Pittsburghu, kde byl v té době hvězdami nabitý kádr s dravými mladíky Sidneym Crosbym a Evgenijem Malkinem, to nešlo. A Jágr nebyl ochoten přijmout roli ve třetí nebo čtvrté lajně.

Návrat Jágra do Pittsburghu na ceremonii, které se dočkal až v 52 letech, byl zároveň jakousi katarzí.

„Ať jsem působil kdekoliv, vždy jsem bral Pittsburgh jako město, do kterého patřím. Jedenáct let, která jsem tady strávil, bylo nejspíš to nejlepší, co jsem zažil. Děkuji vám, že můžu Pittsburgh nazývat svým druhým domovem,“ vzkázal Jágr, který odehrál poslední zápas v dres s tučňákem na prsou před téměř 23 lety.