Matthews do Toronta, Laine do Winnipegu

Osmnáctiletý rodák ze Scottsdale z Arizony vládl žebříčkům celou sezonu a podle prognóz skautů a odborníků jej neohrozí ani skvělá forma finského forvarda Patrika Laineho. Matthews by měl patřit Torontu, na Laineho by se mohli těšit fanoušci ve Winnipegu. Výběr talentů pro NHL začne prvním kolem v noci na sobotu v 1:00 SELČ.

Na rozdíl od předešlých dvou let se s největší pravděpodobností nedostane mezi první třicítku žádný český hokejista. Beci Libor Hájek ze Saskatoonu z WHL a Filip Hronek z Hradce Králové by podle žebříčků mohli přijít na řadu ve druhém kole. To startuje v sobotu v 16:00 SELČ.

Matthews, který se narodil 17. září, přišel jen o dva dny o možnost být draftován už loni. Z týmu americké reprezentační osmnáctky, hrající i USHL, zamířil před rokem do Curychu, kde v nejvyšší švýcarské soutěži zaznamenal ve 40 zápasech včetně play off 49 bodů za 24 branek a 25 asistencí.

"S tím, kdy jsem se narodil, se nedá nic dělat. Myslím, že bylo příjemné, že jsem měl možnost ještě další rok vyzrát," uvedl Matthews, který reprezentoval USA i na mistrovství světa v Rusku, kde si připsal v deseti zápasech devět bodů za šest branek a tři asistence. Před vstupem do NHL ještě sehraje na podzim Světový pohár v Torontu v dresu Výběru Severní Ameriky.

V Torontu by se měl stát součásti přeměny, která by pod taktovkou generálního manažera Lou Lamoriella a kouče Mikea Babcocka měla Maple Leafs po letech trápení pozvednout. "Myslím, že jsem fyzicky i mentálně silný. Chci být v NHL platným hráčem, ať to bude v jakémkoliv týmu," dodal Matthews.

Laine má sebevědomí, při testech před draftem na NHL Scouting Combine nabádal Toronto, ať si vybere jeho. "Jednou budu schopný stát se nejlepším hokejistou v NHL," prohlásil. Vše ale nasvědčuje tomu, že by měl jít z druhé pozice do Winnipegu. To by mu sedělo i podle finské legendy Teemu Selänneho, který právě tam zahájil svou bohatou kariéru v NHL.

"Myslím, že Winnipeg by pro něj byl nejlepším místem. Působení finských hokejistů tam má bohatou historii. Jsem rád, že jsem tam začal, a mohu to jen doporučit. Fanoušci hokej milují," řekl pětačtyřicetiletý Selänne, který se s NHL rozloučil před dvěma roky v dresu Anaheimu.

Laine, který je o pět měsíců mladší než Matthews, pomohl na světovém šampionátu Finsku ke stříbru 12 body za sedm gólů a pět asistencí z 12 duelů. Byl vyhlášen i nejužitečnější hráčem a nejlepším útočníkem turnaje.

V lednu pomohl týmu do 20 let k triumfu na domácím MS v Helsinkách. S Tapparou Tampere bral i zlato v lize, byl vyhlášen nejlepším hráčem play off. Celkem v soutěži zaznamenal v sezoně v 64 utkáních 48 bodů za 27 gólů a 21 přihrávek.

A kde jsou Češi?

Češi na rozdíl od minulých dvou let na nejvyšší příčky pomýšlet nemohou. Loni v Sunrise si vybralo New Jersey na šesté pozici útočníka Pavla Zachu a na 13. místě sáhl Boston po obránci Jakubu Zbořilovi. Před dvěma roky ve Filadelfii si zvolil Washington na 13. příčce útočníka Jakuba Vránu a na 25. pozici Boston vybral Davida Pastrňáka. Naopak v roce 2013 v Newarku přišel na řadu až na 114. místě zadák Jan Košťálek, jehož získal Winnipeg.

Hájek, který odešel do Saskatoonu loni z Komety Brno, se pohybuje v prognózách odborníků nejlépe na pozicích na začátku druhého kola. Do něj by se mohl vejít i Hronek.