„Nevím, do čeho jdu. Zažiju šok, až budu létat," přiznává Michal Jordán, který má přitom mraky zkušeností s cestováním v NHL, kde hrál v Carolině.

Proč jste nezůstal v Kazani?
Protože se objevila komplikace v jednání. Dejme tomu tři týdny jsme se bavili s Kazaní o smlouvě. Když byla připravená k podpisu, z ničeho nic otočili a řekli, že nic nepodepíšou. Pak mi dali kvalifikační nabídku, čímž si na mě pojistili práva. Kdybych přestupoval někam jinam, bylo by to s výkupným.

Jaromír Jágr v dresu Floridy.
Florida, nebo překvapení? Jágr jedná o další sezoně

Co rozhodlo pro Chabarovsk?
Byly tam i jiné nabídky, ale v tu chvíli byl Chabarovsk nejrychlejší ve vyjednávání. Jejich vystupování se mi líbilo, navíc podmínky jsou velmi dobré. Tím, že mi dali smlouvu na dva roky, budeme mít s rodinou i větší klid. Také je super, že v týmu budou i další Češi. Tomáš Zohorna i Honza Kolář tam hrají a město i klub znají. Říkali, že město je velmi pěkné, všechno si moc chválili. Samozřejmě přelety jsou dlouhé, ale ty k hokeji patří.

To ale budou už poměrně extrémní přelety, ne?
V tuto chvíli nevím, do čeho jdu, protože Kazaň tam letěla ještě před mým příchodem. Zažiju asi šok, až tam opravdu budu létat. Kluci přesto říkali, že se to dá vydržet. Asi by tam nezůstávali, kdyby to bylo až tak špatné. I to svědčí o tom, že je to dobré místo a dobrý klub. Ale víc jsem se nikde nevyptával.

Nemrzelo vás, jak se Kazaň zachovala?
Beru to, jak to je. Ale samozřejmě mě v tu chvíli mrzelo, co se stalo. V Rusku to tak prostě chodí a nic s tím nenaděláte. Najednou si postavili hlavu. Byl to šok. Nakonec vše dopadlo dobře, za což jsem rád.

Berete do Chabarovsku celou rodinu?
Ano. Na začátku tam letím sám, červenec a srpen tam budu bez rodiny. Během tréninkových galejí na kempu to vydržím a pak to budeme řešit. Je to nyní na manželce, která se vyptává dalších holek a zjišťuje věci mimo hokej. Já budu zavřený na zimáku, nebo cestovat, takže jde o ně, aby se tam cítili dobře. I oni tam budou zavření celou dobu.

Hokejový obránce Libor Hájek. Draftovala ho Tampa Bay.
Půlka snu se splnila, ale těžší mě teprve čeká, říká Hájek o podpisu

Ani tohle vás od angažmá kvůli rodině neodrazovalo?
Ono je už víceméně jedno, kde budou zavření. Jestli v Kazani, nebo v Chabarovsku. Řešilo se s tím i to, že když se odjede na trip, přidají se k tomu i dva dny cestování. Jinak je to víceméně všude stejné.

Je v něčem KHL srovnatelná s NHL, nebo jsou to skutečně dva odlišné světy?
Liší se ve všem. Samozřejmě i větší kluziště hraje svou roli. Mezi celky, které se nedostanou do play-off, je rozdíl obrovský. Když srovnám mistrovský Petrohrad s horšími týmy v základní části, výkonnostní rozdíl je obrovský. Play-off je už ale výborné. Zápasy měly úroveň. NHL je však úplně někde jinde.

NHL je už definitivně uzavřená kapitola, nebo si ještě necháváte otevřená vrátka?
Bylo by pěkné se tam ještě vrátit, ale už tím, jak se liga vyvíjí a prosazují se tam stále mladší hráči, tak si myslím, že už je to uzavřené. Jsem rád, že jsem si ji zahrál a zkusil si, co to obnáší, ale teď už takové ambice nemám.

Talentovaný útočník Martin Nečas.
S Buffalem jsem se smál celou dobu, říká Nečas o pohovoru před draftem