Šestadvacetiletý zadák momentálně obléká dres ruské Kazaně v KHL. I když… Občas zůstává sedět jen na tribuně. Tento týden na Channel One Cupu bude nejzkušenějším českým obráncem. „Já a mazák? Tak starý snad ještě nejsem," smál se na reprezentačním srazu v Praze.

Trenér Jandač říkal, že vás teď nominoval mimo jiné i proto, že v klubu moc nehrajete a chce vám takhle pomoct. Opravdu je to v Kazani takové?
Je fakt, že jsem se do reprezentace těšil, ale neřekl bych, že jsem v klubu málo vytížený. Máme tam deset obránců a hraje jich sedm, takže se to prostřídává. Každý nějakou dobu nehrál, trenéři se to snaží protáčet. Nechci to moc hodnotit. Něco si o tom myslím, ale to bych si nechal pro sebe.

Kazaň hraje i během reprezentační pauzy. Nebyl problém s vaším uvolněním? V minulém týdnu posadili na tribunu vás i dalšího českého reprezentanta Jiřího Sekáče…
Asi to byla odpověď. (úsměv) Já jsem neuvažoval o tom, že bych se z nároďáku omluvil, vždycky jsem se na něj těšil. Zavolali mi, jestli chci jet, a já jsem řekl, že ano. Pak už jsem se o to nestaral, řešili to agenti.

Takže se nějaké pomsty ze strany Kazaně nebojíte?
Myslím si, že kdyby vysloveně nechtěli, abych jel, tak by to řekli. Vysloveně zakázat nám to nemůžou, ale mohli dát nějaké indicie. Ostatně třeba Tkačov od nás bude na turnaji hrát za Rusko a ten teď na tribuně neseděl.

Strávil jste dlouhá léta v zámoří, jak si zvykáte na jiný životní i hokejový styl v Rusku?
Je to samozřejmě jiné. Jiná liga, jiný hokej. Cestování je o něco náročnější, ale docela jsem si na to zvykl.

Ze začátku jste nastupoval pravidelně, měl jste kolem dvaceti minut na zápas. Jaké to je bojovat teď o místo v sestavě?
Já jsem z Ameriky zvyklý na všechno, v tomhle mě docela zocelila, takže to neřeším. Máme hodně obránců a každý hokejista chce hrát. Bavil jsem se o tom s trenérem a ten řekl, že chce protočit sestavu a já mám být připravený na další šanci. Sezona je dlouhá a všechno se může změnit ze dne na den.

Život v Rusku vám problémy nedělá?
Jsem v Kazani s celou rodinou, to je fajn. Ve městě se nám líbí, mám tam dobré podmínky. Jsme spokojení.

Jde srovnávat KHL s NHL? A nedělal vám problémy přechod na široká kluziště?
Zvykám si. Je to jiný styl hokeje. Nehraje se tak přímočaře, na všechno je o trochu víc času. NHL je víc vyrovnaná, každý tam může porazit každého, zatímco v KHL těm horším týmům chybí tak kvalitní hráči. Nahrazují to bojovností, brání v pěti na modré čáře.

Kazaň ovšem patří v lize k těm nejlepším…
Tým je výborně poskládaný, má nejvyšší ambice. Snad se nám podaří v play-off dojít hodně daleko.

Co říkáte na to, že jste teď na Channel One Cupu nejstarší a nejzkušenější český bek?
Doufám, že mám ještě něco před sebou. Věk ale nezastavím, asi začnu obarvovat šediny. (smích)