Konec nahoty v hokejových šatnách. To je cíl kanadského hokejového svazu, alespoň pokud jde o dětské a mládežnické soutěže. Kolébka drsného ledového sportu teď řeší kontroverzní nařízení, podle kterého musí mít všichni neustále alespoň spodní prádlo.

Chcete si ho převléknout (po náročném fyzickém výkonu se není čemu divit)? Dobrá, ale odeberte se na toaletu a vyměňte si prádlo v soukromí uzavřené kabinky. Tak zní doporučení kanadských funkcionářů.

Kanadský hokejista Jon Mirasty (vlevo) při rvačce v zápasu Viťazu s Magnitogorskem
Smetiště šílenců. Hokejista vzpomíná na Rusko: Střelba, rvačky a samá vodka

„Všichni účastníci mají právo užívat šatnu a prostor na převlékání na základě jejich genderové identity, náboženské víry a dalších důvodů, odpovídajících jejich individuálním potřebám,“ uvedla pro stanici CBC mluvčí kanadského svazu Esther Madziyaová.

Zní to možná zvláštně, ale tento krok má jisté opodstatnění. „Je to o tom, aby se každý cítil pohodlně. Trenéři nemohou pouze pohledem automaticky poznat, jak se kdo genderově identifikuje. Takhle si v šatně nikdo nemusí připadat špatně,“ citovala CBC Craiga Robinsona z mládežnické organizace Halifax Hawks.

Podle něj jde pouze o zvyk. „Zajít na záchod a převléknout se nezabere moc času,“ myslí si Robinson. Nové nařízení se má týkat všech věkových kategorií od nejmenších dětí až po hranici osmnácti let.

To už zakázali sprchování?

Ne každý má pro novinku pochopení. Ve skutečnosti je to spíš naopak: drtivá většina reakcí hokejové veřejnosti a především rodičů mladých hráčů to považuje za šílenství. Už jen z hygienických důvodů, protože panují obavy, že děti takhle raději zůstanou nepřevlečené.

„Mám strach z turnajových víkendů, kdy hráváme třeba dva tři zápasy za den. Prádlo je pak úplně mokré a vážně smrdí,“ poznamenala na sociální síti X jedna z matek malých hokejistů.

„Rodiče budou určitě milovat ten pach v autě během dlouhé jízdy domů,“ komentuje jiný odpůrce. Podobných názorů se objevily stovky.

Ruský obránce Calgary Flames Nikita Zadorov
Prolomil mlčení. Zadorov jako první Rus v NHL odsoudil invazi na Ukrajinu

„Takže teď zakázali sprchování po zápasech? Jsem vážně zmatený,“ píše další uživatel, zatímco jiní kanadští fanoušci připomínají, jak cenné pro soudržnost týmu bývaly společné bujaré oslavy výher ve sprchách.

Nařízení, které bylo původně možná opravdu myšleno dobře a motivováno snahou odbourat různá osobní traumata a komplexy, tak v zemi posedlé hokejem sklízí hlavně kritiku a nepochopení.