O tom, že slovenský generační talent Juraj Slafkovský už si v aktuálním ročníku NHL nezahraje, informovalo vedení kanadské organizace. Po zranění kolene, kvůli kterému jednička draftu nedohrála lednové utkání na ledě New Yorku Rangers, se nejprve mluvilo o tříměsíční pauze, nicméně nyní klub potvrdil, že mladému útočníkovi sezona definitivně skončila.

„Doufám, že tato absence nijak nezpomalí jeho vývoj. Bude záležet i na tom, co bude dělat přes léto. Naštěstí je ještě velice mladý. V tomto věku může bez problému doběhnout ztracený čas,“ řekl pro kanadská média hlavní trenér Montrealu Martin St. Louis.

Devatenáctiletý útočník naskočil ve své premiérové sezoně v NHL do 39 soutěžních utkání, ve kterých si připsal celkem 10 kanadských bodů za 4 góly a 6 asistencí. Začátek sezony trávil povětšinou ve čtvrté formaci, postupem času si však v kabině Montrealu vybudoval svébytnější pozici a na ledě dostával od trenérů mnohem více prostoru.

close Slovenský supertalent Juraj Slafkovský slaví svůj první gól v zámořské NHL. info Zdroj: ČTK / AP / Paul Chiasson zoom_in Slovenský supertalent Juraj Slafkovský slaví svůj první gól v zámořské NHL

Kanadskou metropoli si okamžitě zamiloval. Stejně jako ona si už po červencovém vítězství na draftu zamilovala jeho. Jedinou černou kaňkou tak byl menší příliv bodových příspěvků, za což se poměrně často ocital pod lupou zámořských expertů. Těsně před lednovým zraněním navíc vyšel hned v patnácti utkáních v řadě bodově naprázdno. 

A to byla ve spojení s prohlubující se týmovou krizí Canadiens, kteří se už delší čas pohybují okolo dna tabulky Východní konference, naprosto ideální voda na mlýn tamějších novinářů. „Z jeho produktivity nejsme nervózní. Automaticky se od něj očekávalo, že bude sbírat body a soupeře jasně převyšovat. Všichni ale víme, že tak jednoduché to není,“ bránil slovenský talent generální manažer Montrealu Kent Hughes.

Kanadský celek mu tak ke konci základní části plánoval darovat ještě více herního času a prostoru, jenže veškeré plány s košickým šikulou velice rychle zhatilo nepříjemné zranění. A Slafkovského brzký návrat na ledovou plochu nevypadal už od samého začátku vůbec slibně. Až se po necelých třech měsících rozhodlo o konečném verdiktu: sbohem nováčkovské sezoně za mořem. 

Další trable i pro slovenskou reprezentaci

Tím se zároveň definitivně rozluštil také reprezentační rébus a Slovensko se tak bude muset na květnovém šampionátu ve Finsku a Lotyšsku obejít kromě hráčů z ruské KHL rovněž bez účasti svého největšího objevu. A je dost pravděpodobné, že Slafkovský naskočí zpět do akce až za několik měsíců.