„Pro mě to bylo jednoduché rozhodnutí. Co se týče české extraligy, nikdy bych nešel hrát jinam než do Kladna," jasně vzkázal Kaberle, kam jeho hokejové srdíčko patří. „Vyšlo to sice na poslední chvíli, ale v kontaktu s manažerem Martinem Vejvodou jsem byl už čtrnáct dnů a pouze váhal, zda se vrátím domů, nebo zamířím do Ruska," vysvětlil pětatřicetitý bek.

Proč jste zvolil návrat do Čech místa třeba běloruského Minsku, který o vás údajně stál?
Bylo to víc věcí. Hlavně to, že Kladno mě uvolní v případě nabídky z NHL. Tohle by v Minsku nebylo, tam tyhle klauzule do smluv nedávají. A musel bych tam po podpisu zůstat celou sezonu. Další důvod byl rodinný.

Minsk prohlašoval, že už jste dohodnuti, že bude podepsáno…
(úsměv) Nic podepsáno nebylo. Jen jsme byli domluveni, že pokud půjdu do KHL, tak to nebude jinam než do Minsku, ačkoliv tam byly i jiné nabídky.

Co čekáte od kladenského působení?
Dobře se mi vzpomíná na výluku před osmi roky, to se mi tady hrálo moc dobře. Zápasy byly ve výborném tempu a věřím, že budeme hrát v tabulce co nejvýš. Pro všechny by to bylo veselejší.

Co cíl Kladna vyhlášený majitelem klubu Jaromírem Jágrem, tedy titul?
Cíle má každý stejné, jen je musíme ukázat na ledě a ne pouze o tom mluvit.

Nastoupíte už v pátek proti Slavii?
Jsem na to připraven.

A trénoval jste na ledě?
Samozřejmě, celé léto jsem se připravoval v Torontu s kamarády, čekal jsem, že podepíši někde v NHL smlouvu. Naposledy jsem byl ještě v pondělí.

Je to asi nepříjemné, když ještě nedávno hvězda soutěže nemá najednou kontrakt?
Letos to je všechno trochu divné. Platové stropy klesly o sedm milionů na tým a spousta kluků kvůli tomu podepsala až v létě a spousta jich ještě stejně jako já nepodepsala. Já ale doufám, e jsem v NHL ještě neskončil, a že někdo zavolá. Na druhou stranu jsem připraven i na to být v Kladně celou sezonu.

Jak bylo těžké odejít z Kanady, kde máte rodinu, dvě malé děti?
Zatím tu se mnou opravdu nejsou, čeká se na pasy a na další drobnosti. S tím ale nebude problém. Jsem hokejista a tohle je náš osud, že jezdíme po světě.

Jak se těšíte na spolupráci s Pavlem Paterou? Vždycky vám to klapalo…
S Patýzem to vždycky klapalo jak na ledě, tak i mimo něj. Každý ví, že je to výborný člověk do nepohody. Však tady už pár let působí a co vím, že s ním nejsou absolutně žádné problémy. Je to navíc vůdčí osobnost.

Loni jste téměř nehrál zápasy. Pár za Kladno, v NHL pouhých deset. Musíte se těšit, ne?
Samozřejmě a moc. Nikoho nebaví jenom trénovat, hrajeme hlavně proto, že nás hokej baví. Doufám, že zdraví vydrží a že budou i výsledky.

Jaká je výzva olympiáda, tvořivých beků reprezentační kouč Hadamczik tolik nemá.
Je to jeden z dalších důvodů, proč už jsem nechtěl v zámoří na podpis nějaké smlouvy čekat a raději jsem se vrátil. Bylo by hezké se do Soči dostat, ale nominovaných hráčů je hodně a ještě čas, aby se ukázalo, kdo pojede.

Jste ochoten zúčastňovat se i reprezentačních akcí před olympiádou, nebo dostane přednost odpočinek?
Určitě budu jezdit, když bude zájem. Záleží na trenérech. Pro mě je to s největší pravděpodobností poslední šance si na olympiádě zahrát. Víme, že vysoké cíle tam mají Rusáci i Kanada, ale my máme dobrý tým. Výborný útok i obranu a možná bude lepší nebýt tolik vidět.

Co říkáte soupisce kladenského týmu, koukal jste na ni?
Vím, že se pár kluků vrátilo. Ale mně se hlavně vždycky líbil styl Kladna. Hodně bojovnosti i kvalita. Těším se, a že budu pod tlakem? To jsem vlastně od devatenácti let. Snad zapadnu co nejlépe mezi kluky. K tomu pomohou zápasy, jdou hodně rychle po sobě.

Odešel jste před patnácti lety, teď se do Kladna vracíte. Vnímáte to jako nějaký kruh, který se uzavírá?
Je jasné, že jednou to skončit musí, ale já jsem pozitivně naladěný a moc dopředu nechci plánovat. Člověk neví, co bude zítra. Důležité je, aby chuť do hokeje nezmizela a až se tak stane, pak s tím skončit.