Podle očekávání srzu scházel jen pardubický útočník Petr Koukal, jehož vedení klubu odmítlo uvolnit na začátek srazu, neboť dnes čeká Východočechy dohrávka 1. kola extraligy ve Vítkovicích. Po tréninku ale z kádru vypadl útočník Petr Vrána, který má poraněné žebro.

Kapitánem týmu určil kouč Alois Hadamczik zkušeného libereckého útočníka Petra Nedvěda, který se do reprezentace vrací po 15 letech.

"Petr přijal tu nominační nabídku s nadšením jako mladík, který chce něco dokazovat, což je pozitivní. Je to hráč s velkými zkušenostmi, které může předávat hráčům, kteří tady jsou," vysvětlil Hadamczik své důvody, proč devětatřicetiletému veteránovi, který vévodí kanadskému bodování extraligy, svěřil funkci kapitána.

Už na začátku srazu Hadamczik mluvil o tom, že je nejistý start Vrány, který z Chabarovsku přiletěl lehce zraněný. Mezi tréninkovými jednotkami poté potvrdil, že Vrána na Karjalu nepoletí. "Nejde to," řekl Hadamczik, který místo třetího nejproduktivnějšího hráče KHL povolal Lukáše Pecha z Karlových Varů.

Nic se nezměnilo ohledně postoje Pardubic k pozdějšímu uvolnění Koukala. "Pardubice trvaly na svém. Myslím si však, že je to dost nešťastné, protože jednou je reprezentační pauza a ví se dopředu, že hráči, kteří v tom nároďáku jsou, by měli být uvolněni. Kluby by to měly respektovat.

Myslím, že byl i nešťastný postup ředitele ligy dávat vůbec toto utkání na tuto dobu," prohlásil Hadamczik.

Chtějí poprvé triumfovat

Turnaj Karjala, který český tým dosud v historii ještě nikdy nevyhrál, se uskuteční od 10. do 13. listopadu v Helsinkách. Hadamczikův výběr se na něj bude připravovat v pražské O2 areně, ve čtvrtek dopoledne se pak letecky přesune do Örnsköldsviku, kde ho večer čeká vstup do turnaje i celé Euro Hockey Tour proti domácímu Švédsku.

Společně se Seveřany pak bude v pátek následovat přesun do Helsinek, kde v sobotu Češi narazí na domácí Finy a v neděli svůj program uzavřou v souboji s Ruskem.

"Vidím to jako těžký turnaj právě v tom, že hrajeme ve Švédsku a ještě ve Finsku," uvedl Hadamczik s tím, že obtížný je však každý turnaj a není důvod se na cokoliv vymlouvat. "Dali jsme šanci hráčům, kteří mají svou výkonnost. A pro hráče, kteří dostali prostor na úkor těch, kteří tady být nemohli, je to výzva, aby se dokázali prosadit a zaujmout tak, aby byli nominováni zase na příští turnaj. Věřím, že tady budeme mít jednolitý tým, který bude mít jasný řád, systém a improvizaci," dodal Hadamczik.

Očekávaná sestava ČR: Štěpánek (Jakub Kovář) - Ševc, Blaťák, Nakládal, Čáslava, Mojžíš, Zíb, Trončinský - Irgl, Nedvěd, Průcha - Kotalík, Novotný, Hubáček - Petružálek, Koukal, Klepiš - Kvapil, Vampola, Adamský - Orsava, Pech.

Nominace českých hokejistů na turnaj Karjala v Örnsköldsviku a v Helsinkách (10.-13. listopadu)
Brankáři: Jakub Kovář (České Budějovice), Jakub Štěpánek (Petrohrad/KHL).
Obránci:
Miroslav Blaťák, Jakub Nakládal (oba Ufa/KHL), Tomáš Mojžíš (TPS Turku/Fin.), Marek Trončinský (Liberec), Petr Čáslava (CSKA Moskva/KHL), Martin Ševc (Färjestad/Švéd.), Lukáš Zíb (Třinec).
Útočníci: Jakub Klepiš, Marek Kvapil (oba Dynamo Moskva/KHL), Jakub Petružálek (Chabarovsk/KHL), Martin Adamský, Jakub Orsava (oba Třinec), Petr Hubáček (Brno), Petr Koukal (Pardubice), Petr Nedvěd (Liberec), Aleš Kotalík (České Budějovice), Jiří Novotný (Astana/KHL), Zbyněk Irgl (Minsk/KHL), Petr Průcha (Petrohrad/KHL), Petr Vampola (Timra/Švéd.).

Program české reprezentace na turnaji
Čtvrtek 10. listopadu: Švédsko - ČR (19:00 Örnsköldsvik).
Sobota 12. listopadu: Finsko - ČR (16:00 Helsinky).
Neděle 13. listopadu: ČR - Rusko (12:00 Helsinky).