Jasně nejproduktivnější muž extraligy si na tuzemských stadionech hraje svou vlastní soutěž. Na mezinárodní scénu se po nepříliš povedeném mistrovství světa, kam dorazil nečekaně v průběhu turnaje, vrací postupně.

„Jsme domluvení, že naskočí jen na zápas v Plzni. Kompletní odehraje až další turnaj ve Švédsku,“ nastínil kouč Miloš Říha dohodu s hvězdným útočníkem.

O přínosu muže, který stihl posbírat za 22 zápasů stejný počet branek a navrch přidal 20 asistencí, se není třeba bavit. „Předvádí takové výkony, že do reprezentace patří. Těší se na to, stále má co říct,“ prohlásil Říha.

Návrat zkušených

Do národního týmu se opět podívá také Martin Zaťovič, jenž se naopak na šampionát neprobojoval. „I on je připravený a těší se. Jednoznačně řekl, že pojede,“ uvedl trenér.

Počítat může i s dalším zkušeným forvardem Michalem Birnerem. „Jsme rádi, že přijede. Bál se, že by dělal páté kolo u vozu a nehrál, co v Liberci. Bereme ho ale jako platného člena. Záleží na něm, jak se ukáže,“ podotkl Říha.

Kvůli zdravotním problémům naopak nemůžou přijet Michal Řepík, Michal Bulíř a Roman Červenka, o které stál. Po dohodě s kluby kouč oželel také zástupce Třince a Hradce Králové, které v prosinci čeká Spengler Cup, respektive Liga mistrů.

Kouč národního týmu se opět snažil namixovat mužstvo ze starší, střední i mladé generace. Premiérovou pozvánku obdržel šestadvacetiletý forvard Jakub Flek, jenž dlouhodobě předvádí solidní výkony v Karlových Varech.

Do nominace se také dostalo hned čtrnáct hráčů z vítězného Karjala Cupu. „Chceme na první turnaj navázat, i proto že začínáme doma. To, že jsme byli úspěšní, už je ale za námi. Musíme to potvrdit, pokračovat v dobré práci a jít zase dopředu,“ zadoufal Říha.

Úderná letka z KHL

O góly by se mohla postarat formace s Tomášem Hykou, Lukášem Sedlákem a Dmitrijem Jaškinem, kterou si Říha vysnil už na minulý turnaj, ale kvůli zranění prvního jmenovaného z plánů sešlo.

„Jaškin má v Dynamu roli střelce, patří k nejlepším v KHL. Sedlák s Hykou tvoří hru v Čelja-binsku. Tu lajnu jsme si vytvořili, protože věříme, že by spolu mohli fungovat,“ dodal k potenciální úderné jednotce.

Říha musí řešit kvůli programu KHL jednu nemilou věc. Téměř všichni čeští reprezentanti z ruské soutěže ještě v pondělí hrají, a kompletní tým se tak v Plzni sejde až den před turnajem.

„Před Karjalou se nám to povedlo dát dohromady první den. Měli jsme čtyři tréninky, což je daleko lepší, protože jsme mohli být na ledě i na suchu, použít videa. Teď to budeme honit, ale zas je výhoda, že čtrnáct hráčů už bylo minule a ostatní se musí rychle přizpůsobit,“ řekl kouč, který o víkendu oslaví 61. narozeniny.

Poslední poznámka se týká vstupenek. Pokud chcete českou reprezentaci podpořit, na úvodní duel turnaje v Plzni proti Finsku zbývá stále k dispozici zhruba tisíc vstupenek.

Na show, kterou by měl řídit Gulaš, by stálo za to vyrazit, ne?

Nominace na Chanel One Cup (12.-15. 12.)

Brankáři:
Roman Will (Rögle, Švédsko), Marek Langhamer (Chabarovsk, KHL), Šimon Hrubec (Kunlun, KHL).

Obránci:
Jakub Jeřábek (Podolsk, KHL), Andrej Šustr (Kunlun, KHL), Ondřej Vitásek (Chabarovsk, KHL), Vojtěch Mozík (Färjestad, Švédsko), Lukáš Klok (Lukko Rauma, Finsko), Jakub Krejčík (Oulu, Finsko), Filip Pyrochta (HC Kometa Brno), Marek Hrbas (BK Mladá Boleslav), Michal Moravčík (HC Škoda Plzeň).

Útočníci:
Milan Gulaš (HC Škoda Plzeň), Jiří Sekáč (CSKA Moskva, KHL), Dmitrij Jaškin (Dynamo Moskva, KHL), Andrej Nestrašil (Magnitogorsk, KHL), Hynek Zohorna, Tomáš Zohorna (oba Chabarovsk, KHL), Lukáš Sedlák, Tomáš Hyka (oba Čeljabinsk, KHL), Roman Horák (Växjö, Švédsko), Martin Zaťovič (HC Kometa Brno), Michal Birner, Tomáš Filippi (oba Bílí Tygři Liberec), David Tomášek, Lukáš Rousek (oba HC Sparta Praha), Radim Zohorna (BK Mladá Boleslav), Jakub Flek (HC Energie Karlovy Vary).