„Nebyl důvod ke změně, ve Zlíně je spousta věcí, jak má, což je pro gólmana nejlepší. I proto byla jednání v závěru základní části rychlá," přiznal 23letý Kašík, že jistotu svého angažmá už měl před sérií předkola proti Třinci.

Cítíte ve Zlíně důvěru?
Ano. Cítím se tady dobře. Už nyní vedení podepsalo hráče, kteří nám pomohou. I proto jsem zůstal. A když ještě podepíšou jednoho kvalitního obránce, bude tady kvalitní kádr a můžeme i v příští sezoně pomýšlet na co nejlepší úspěch.

Takže už víte, že Miroslav Blaťák bude příští sezonu působit ve Zlíně?
Já jsem ale řekl kvalitní obránce. A to mohl být kdokoliv. Mohl to být Oldrich Kotvan, Dalibor Řezníček, Olda Horák, Patrik Urbanec a další… Já znám ve Zlíně hodně dobrých obránců. Koneckonců se k tomu nemůžu ani vyjadřovat. (úsměv)

Měl jste i jiné nabídky?
Byly z extraligy i ze zahraničí, ale nebudu říkat jaké. Bylo to jen oťukávání, ani jsme se k jednání o smlouvě nedostali. Nechtěl jsem za každou cenu tlačit na pilu a odcházet. Ve Zlíně mi nabídli skvělé podmínky, nebylo moc co řešit. Navíc se zde mohu dál rozvíjet. Důležité je, že jsem chtěl zůstat. Pár zápasů před koncem základní části jsem se definitivně rozhodl.

Sen do budoucna o NHL či KHL máte?
Nějaký tam je. Ale když to řeknete nahlas, pánbůh se vám vysměje do očí. Sny by se neměly říkat. Ale do budoucna tam nějaké plány jsou a doufám, že se mi splní.

Co říkáte na formu Sparty?
Chtěl bych říct, že hrají špatně, ale to nejde. (úsměv) Jsou letos podle mě nejlepší. Možná i lepší než Liberec. Nevím proč, jen mám takový pocit, jak se proti nám prezentovali. Nyní budou hrát s námi, proto se jejich možnosti trochu snížily. (úsměv) Ale to se uvidí. Když budeme bojovat a hrát poctivě zezadu, může se stát všechno.

Nejsme favorité

Jak se vám chytá v libeňské O2 aréně?
Je to nejlepší hala u nás. Má svá specifika i kouzlo. Bývá tam tepleji, proto je měkčí led, ale to je v nových halách všude. Člověk si už zvykl. Výhodou jsou vyšší plexiskla. Hlavně pro kluky, když vyhazují puky, aby nebyli vyloučení na dvě minuty. V hale se hrálo mistrovství světa. Takže prostě super.

Je pro vás výhodou, že začínáte venku, a tudíž ještě výraznější tlak bude na soupeře?
Ono je to tak ale v celé sérii. Nejsme v ní favorité. Tlak je nyní na Spartu. Ale dokud neprohrají čtvrtý zápas, tak budeme bojovat. Uvidí se, až to všechno začne. Mají skvělé přesilovky, které rozhodují. Jsou našlapaní, dali nejvíc gólů v základní části.

Zlín v minulosti hrál proti pražské Spartě hned šest sérií play-off. Viděl jste některé z nich?
Určitě to byl vždy boj na krev. Vždy se to tady servalo a bylo rozdáno spoustu trestných minut. Bydlím pár minut autem od zimáku v Malenovicích. Odmalička jsem chytal v žákovských kategoriích, nevynechal jsem moc zápasů. Pro Zlín to proti Spartě byla vždy výzva. Stejně jako nyní ve čtvrtfinále, abychom postoupili. Budeme bojovat na maximum.

Takže si pamatujete i legendární řežbu, při které bylo rozdáno 439 trestných mi­nut?
(Pobaveně) Samozřejmě. Seděl jsem tady na tribuně a to pro mě ještě jako dítě bylo nejlepší. Tvrdost i bitky k hokeji patří. To byl nejlepší hokej, jaký jsem ve Zlíně viděl. (smích)

Vzpomínali jste na to se spoluhráči?
To si tady pamatujeme. Bylo to velmi zajímavé. Když se bavíme o bitkách, tahle vévodí všem bitkám, co tady kdy byly.

Může se to zopakovat v budoucnu nebo i nyní v sérii?
Těžko říct. Kádr Sparty je našlapaný. Asi by bylo moc hezké, kdyby se něco podobného opakovalo. Ale vím, že jsme je porazili 4:1 a ještě jsme je zbili. To bylo super. (další smích)

Musel bych pořád brečet

Vy jste se jako brankář někdy porval?
Kdysi v šesté nebo sedmé třídě. Ale v té výstroji to moc ani nejde.

Ve třetím zápase série předkola proti Třinci jste seknul Rákose a byl vyloučený do konce zápasu. Zkratoval jste?
Udělal bych to znovu. Celá série se vyhrála. Lidi viděli, co se stalo. Vím o sobě, že bych mu nedal takovou ránu, abych mu ublížil. To bych si vyčítal. Bylo to jen o tom, že jsem se ohnal. Ale nebylo to nic extrémního. Jsem rád, že dál hrál.

Jak to zvládáte, když útočníci před vámi brzdí? Je těžké udržet nervy?
Myslím, že v klidu. Bylo tam víc věcí, co oni dělali a já byl dlouho v klidu. Přitom je nikdo neviděl. Co se týká mé reakce, tak ta situace pro mě byla nepříjemná. Měl jsem otevřené oči, nečekal jsem to a hodil mi sníh přímo do očí. Nemyslím si, že by to bylo něco hrozného. Nebyl to zkrat, kde bych ho seřezal. Když to čekám a vidím a předpokládám, že do mě někdo najede, tak jsem v klidu. Dokážu se na to připravit. Když je ale člověk v šoku, zareaguje někdy takhle. Nezranil jsem ho do konce sezony, jen jsem chtěl, aby si na mě dával pozor.

Neštve vás, že rozhodčí nechrání brankáře?
To bych musel pořád brečet a nesoustředit se na hru. Od toho tam já nejsem. Musejí si toho všímat rozhodčí.

Čekáte od Sparty, že vás budou chtít podobně rozhodit?
Těžko říct. Ale oni nepotřebují vymýšlet takové hlouposti a hry kolem jako Třinec. Sparta je herně kvalitnější a svou sílu budou dokazovat ve hře, než takovými věcmi okolo.

Dva dny mi pomohly

Vychytal jste proti Spartě jednu ze svých dvou nul, ale také inkasoval ze tří zápasů dvanáct gólů. Jak se vám proti nim chytalo v sezoně?
V případě nuly jsem měl s nimi hodně štěstí. Sehrálo se spousta okolností. Oni mají s takovým týmem motivaci na nějaký výsledek. Bude to těžké.

Víte, že v play-off Zlín na Spartě nikdy nevyhrál?
Slyším to poprvé a tahle bilance mi nic neříká. Stejně jako mi neříkala, že jsme sedmkrát vyřadili Třinec. Bilance pro mě nic neznamenají, protože se bavíme o minulosti. My koukáme do budoucnosti a budeme bojovat.

Podle čísel má Sparta nejlepší přesilovky v extralize. Čím jsou výjimečné?
Díky tomu, že mají skvělý tým, umí si to sehrát. Pro Spartu mám jen slova chvály. Kéž bych mohl říct, že bychom je mohli podcenit. Ale to říct nemůžu. Jsou fakt dobří. Díval jsem se na ně, hrají to jinak než Třinec. Doufám, že se na ně dobře připravíme.

Odpočinul jste si po náročné sérii s Třincem, ve které jste odehráli pět zápasů v sedmi dnech?
To jsem ještě nezažil. I v NHL a KHL bývají mezi zápasy dva dny volna. Je to pro mě nová zkušenost odchytat zápasy tak, aby se postoupilo. Poslední dva dny mi ale moc pomohly, nebyl jsem jeden den na ledě. Úplně jsem vypnul a byl si jen popovídat s kamarády a koupil si nové kolo. Dnes jsem se už těšil na led a zůstal jsem tam déle. Jsem nabitý energií.

Kolo jste si vyzkoušel?
Dva metry před barákem. Nasněžilo. Myslel jsem, že si ze mě někdo dělá srandu a naházeli mi před barák umělý sníh. (směje se) Vyzkouším ho klidně až v dubnu po finále. (úsměv)