Ten do svých řad přivedl pětadvacetiletého kanadského útočníka Mattea Gennara, který u aktuálně druhého celku slovenské Tipos Extraligy podepsal kontrakt do konce sezony s následnou opcí na další rok.

Kanadský brankář Matthew O'Connor.
Šílený zkrat na Slovensku. Brankář sekl holí zezadu střelce branky

Gennaro je majitelem dvou zlatých pohárů v kanadských juniorských soutěžích, v roce 2015 to dokonce dotáhl až na draft NHL, kde si jej v 7. kole z celkového 203. místa vybral klub Winnipeg Jets.  

Do nejslavnější ligy světa ale doposud nenakoukl. Z kanadské juniorky se později přesunul na farmu do Tucsonu a později i Bakersfieldu, kde se téměř čtyři roky pokoušel o pozornost a přízeň z vyšších pater. Marně.

V KHL vyhořel stejně jako Buček

A podobně jako jeho předchůdce Samuel Buček, jenž už nyní bruslí po domácích stadionech v dresu třineckých Ocelářů, svůj boj o místenku ve vzácné společnosti předčasně zabalil a rozhodl se zámořské prostředí nadobro opustit. 

Namísto toho se nechal pohltit vůní ruských rublů a bez většího rozmýšlení zamířil na východ Evropy, kde se upsal čínskému Kunlunu Red Star. Účastníkovi KHL, jenž má sice svou základnu na Dálném východě, ale soutěžní zápasy hraje v Moskvě. 

Jeho vystoupení v Kontinentální lize ovšem dopadlo úplným fiaskem. Ve dvanácti utkáních si nepřipsal jediný kanadský bod, ve statistice +/- skončil hluboko pod nulou a už po měsíci si musel vyslechnout nepříjemný ortel: tady končíš!

Slovenský útočník Samuel Buček v dresu Nitry, kterou v loňské sezoně dotáhl až do finále play-off
Zrádce z Ruska v extralize? Nechutné, Třinec si zničil pověst, nechápe expert

Téměř tři týdny byl bez angažmá, dokázal odolat několika nabídkám ze Slovenska či německé DEL, až se jej s chutí ujal ambiciózní Slovan Bratislava, loňský mistr Tipos Extraligy. A taktéž vážný žadatel o zlatou obhajobu v aktuální sezoně.

„Hráče takového typu jsme hledali delší dobu,“ pronesl sportovní ředitel Slovanu Oto Haščák. Podobně jako to před pár týdny oznamoval kormidelník sportovního úseku v Třinci Jan Peterek. 

Žádná propaganda, tvrdí Gennaro

Adekvátní posila přicházející ze země válečného agresora? „Absolutní selhání vedení klubu. Ale je to také o fanoušcích a společnosti, aby vyjádřili svůj názor. Potom by možná i majitelé přemýšleli jinak,“ napsal na Twitter jeden z fanoušků Bratislavy. 

Samotný Gennaro si však žádné pochybnosti nepřipouští. Ba naopak. „Nesleduji politiku, jsem profesionální hokejista. Byla to pro mě skvělá možnost posunout se v kariéře a zahrát si v KHL,“ zavzpomínal na krátkou epizodu kariéry v Rusku v rozhovoru pro Šport.sk.

Matteo Gennaro poprvé v kabině Slovanu.Matteo Gennaro poprvé v kabině Slovanu.Zdroj: Twitter klubu Slovan Bratislava

O tom, že je tato soutěž doslova výkladní skříní propagandy režimu válečného agresora Putina, není třeba vůbec diskutovat. Důkazem toho jsou neustálé symboly a všemožné reklamy na stadionech podporující válku na Ukrajině a zabíjení nevinných lidí. 

„Ničeho takového jsem si tam nevšiml, bylo tam všechno v normálu,“ vyvrátil nečekaně kanadský útočník.

Slovenský útočník Samuel Buček už v dresu nového zaměstnavatele, třineckých Ocelářů
Hanba, Oceláři! Premiéra „posily“ z KHL v Třinci rozzuřila hokejovou veřejnost

Zvláštní, hodně zvláštní výpověď. „Není třeba si dělat iluze, pro tyto lidi jsou pojmy jako morálka či etika naprosto neznámé,“ stojí v komentářích pod příspěvkem slovenského klubu. 

Gennaro už se v novém dresu objevil dvakrát, zatím nadále čeká na svůj první bod v sezoně. V tomto případě však jde veškeré dění na ledě stranou. Tady jde totiž o úplně jiné věci. Bohužel.