Poprask kolem zákroku, kterým havířovský útočník Marek Sikora 17. února zranil kladenskou ikonu Jaromíra Jágra, je pochopitelný. Legenda s číslem 68 je od té doby mimo hru, i když v play-off proti Prostějovu naskakuje na led alespoň na pár symbolických sekund.

Podle Jágra by měly být podobné drsné zákroky z tuzemského hokeje vymýceny. „Z NHL jsem odvykl, že takové údery jsou možné. Tam už manažeři pochopili, že ročně přichází třeba o čtyři hráče kvůli otřesům mozku. Chvíli to trvalo, museli suspendovat řadu nepoučitelných borců, ale vyčistilo to,“ vrátil se kladenský lídr ke krvavému okamžiku.

Faktem ale je, že rozhodčí Sikorův střet s Jágrem, po kterém slavný forvard narazil hlavou na mantinel a zároveň si obnovil zranění kolene, neposoudili jako faul. S tím souhlasil i šéf svazové komise rozhodčích Vladimír Šindler.

Věděl, co dělá?

„Podle mě to bylo v souladu s pravidly,“ řekl Deníku ředitel první a druhé ligy Pavel Setikovský. „Sám jsem hrál hokej dvacet let a tohle se prostě někdy stane. Nešťastné bylo, že Jarda narazil na hranu mantinelu a objevila se tam krev,“ myslí si.

Naopak bývalý kladenský kapitán Jan Zajíc má zato, že právě hvězdy jako Jágr by měly být ze strany rozhodčích chráněny

„Když hraje, přijde pět tisíc lidí, když ne, tak tisícovka,“ myslí si Zajíc. Během své hráčské kariéry platil za tvrďáka, o Sikorově zákroku má ale jasno. „Byl to faul a Sikora moc dobře věděl, co dělá a komu to dělá,“ upozornil Zajíc. Podle něj šlo o jednoznačné vražení na hrazení.

Setikovský odmítá, že by první liga měla kvůli tomuto ostře diskutovanému případu měnit řády. Hlavní důvod současného poprasku spatřuje v tom, že jde právě o Jágra. U jiného hráče by to prošlo bez povšimnutí.

„Udělal zvratnou kličku, která mu díky jeho síle vždycky vycházela, teď na něj ale vystartoval stokilový chlap a stalo se, co se stalo. Možná to trochu podcenil, to ale samozřejmě neřekne,“ řekl šéf soutěže.

Výhrůžky fanoušků

Zároveň nabízí možnou příčinu Jágrovy nepřipravenosti. „V zápasech potkával hlavně hráče mladších ročníků s méně kily,“ míní Setikovský.

Těžko se divit, že zranění národem milovaného hokejisty vyvolalo takovou bouři. Našli se tací, kteří na so- ciálních sítích vyhrožovali Sikorovi smrtí,

Zkušenost s rozlícenými fanoušky má i Setikovský. „Hodně jich volalo, bylo to až úsměvné. Přišlo mi, že někteří starší chlapi brali Jardu skoro jako syna, třásl se jim hlas,“ popsal.

„Je otázka, kdy místo nosítek na ledě přijedou frajeři s rakví,“ uzavřel Jágr. Má pravdu? Přehání? Jisté je, že kolem čísla 68 bude vždycky pořádně rušno.