Předchozí
1 z 5
Další

Jiří Trvaj prožil v roce 2012 jedno ze svých životních play-off.Jiří Trvaj prožil v roce 2012 jedno ze svých životních play-off.Zdroj: Deník/Attila Racek

JIŘÍ TRVAJ. Ačkoliv v průběhu play-off 2012 oslavil osmatřicáté narozeniny, prožil jednu z nejpovedenějších sezon kariéry. Brankářský matador s reprezentačními zkušenostmi tehdy ve vyřazovacích bojích zavřel bránu a patřil mezi základní kameny nečekaného úspěchu Komety.

Zatímco v základní části se v bráně střídal s populárním Finem Sasu Hovim, ve vyřazovacích bojích nenechal nikoho na pochybách, kdo je gólmanem číslo jedna. O všem svědčí jeho procentuální úspěšnost zásahů 92,2 procent.

Za Kometu následně odchytal ještě dvě sezony, kde už ale pozoruhodné výkony nezopakoval. Kariéru zakončil v Olomouci před sedmi lety. Na Hané byl následně dvě sezony trenérem brankářů, než dal sportovnímu životu definitivně sbohem. I když ne tak docela. Společně i s dalším bývalým brankářem Martinem Pruskem založili v Ostravě firmu, která se zabývá prodejem gólmanského vybavení, jako jsou vyrážečky, lapačky nebo betony.  

Tomáš Divíšek byl nejproduktivnějším hráčem play-off 2012.Tomáš Divíšek byl nejproduktivnějším hráčem play-off 2012.Zdroj: Deník/Attila Racek

TOMÁŠ DIVÍŠEK. Když mu před jedenácti lety nevyšlo angažmá ve švýcarském Davosu, přijal ve dvaatřiceti letech nabídku brněnské Komety a vrátil se do extraligy. Když přicházel, zřejmě ani sám netušil, že s podceňovaným týmem zažije jednu z nejlepších sezon kariéry. V útočné formaci s Tomášem a Jakubem Svobodovými se v play-off utrhl ze řetězu. Divíšek ovládl produktivitu vyřazovací části, když nasbíral šestadvacet bodů za šest gólů a dvacet asistencí. Ve statistice plus minus měl navíc skvostných šestnáct kladných bodů.

Jeho kouzlo ovšem v Brně vyprchalo záhy. I když byl dál produktivní, už v lednu 2013 při výsledkové krizi v Kometě skončil a přesunul se do tonoucího Chomutova. V extralize už poté další úspěch nezažil. Kariéru ukončil rodák z Mostu před dvěma lety v prvoligovém Prostějově. Nyní je již dva roky generálním manažerem ambicióznícho druholigového celku z Letňan známém dobrou práci s mládeží.

Jozef Kováčik (na snímku vepředu vpravo) se s kariérou rozloučil loni v listopadu v partii s Valašským Meziříčím i před zraky majitele klubu Libora Zábranského.Jozef Kováčik (na snímku vepředu vpravo) se s kariérou rozloučil loni v listopadu v partii s Valašským Meziříčím i před zraky majitele klubu Libora Zábranského.Zdroj: HC Kometa Brno/Roman Kantor

JOZEF KOVÁČIK. Když v říjnu roku 2011 přivedla Kometa tehdy jedenatřicetiletého obránce z Nitry Jozefa Kováčika, asi sama netušila, že trefila jackpot. Zkušený bek měl namířeno do Zlína, nakonec upřednostnil Brno. Poctivý dříč strávil v Kometě šest sezon v řadě, získal srdce fanoušků a při odchodu v roce 2017 i mistrovský titul.

Jeho hvězdná chvíle přišla už v prvním ročníku. Společně s Tomášem Žižkou tvořil populární Kilo v roce 2012 elitní brněnskou obrannou dvojici. Kováčik tak měl ideální podmínky vytvořit si kariérní rekord v play-off, když ve dvaceti zápasech nasbíral jedenáct bodů. „Byla to nejlepší sezona v mé kariéře. Samozřejmě titul v roce 2017 byl nádherný, ale tohle bylo něco neuvěřitelného a jedinečného. Musím říct, že nedokážu zapomenout na úžasnou partu kluků, která táhla za jeden provaz.I když jsme skončili druzí, oslav jsme se nemohli nabažit, bylo to správné šílenství. Fanoušci nám dokázali udělat tak parádní atmosféru, prostě bomba pro všechny," vzpomínal Kováčik pro klubový web.

Do Komety se vrátil ještě v únoru loňského roku, kde se v Brně pokoušel nastartovat trenérskou kariéru. Nejprve dělal asistenta trenéra Liboru Zábranskému, poté Jiřímu Kalousovi. Od začátku minulého ročníku hrál taky za B tým Komety ve druhé lize, v listopadu 2021 ale z rodinných důvodů skončil a vrátil se domů do slovenských Topolčan.

Leoš Čermák byl šest sezon kapitánem brněnské Komety.Leoš Čermák byl šest sezon kapitánem brněnské Komety.Zdroj: ČTK

LEOŠ ČERMÁK. Podobný příběh jako Kováčik. Když v roce 2011 přicházel do Komety po tříletém angažmá v Rusku, asi nečekal, že právě až ve třiatřiceti letech narazil na svůj osudový klub. Čermák v Kometě strávil osm sezon, v šesti z nich byl kapitánem, v letech 2017 a 2018 dotáhl svůj tým k vytouženému extraligovému titulu.

Bodově nejpovedenější sezonu ale prožil právě hned v ročníku 2011/2012, kdy byl centrem první formace. V základní části nasbíral třiatřicet bodů v dvaapadesáti zápasech, v play-off přidal patnáct v dvaceti duelech. „Byla to první sezona, co jsem přišel do Brna. Stavěl se nový tým, přišlo mnoho nových hráčů. Samozřejmě to zpočátku nebylo lehké, mužstvo si postupně sedalo, bojovali jsme o play-off. Bylo důležité, že nám vyšla koncovka základní části, tři zápasy v řadě rozhodly o tom, že půjdeme ze sedmého místa. Pak přišly vyřazovací boje, prožívali jsme neskutečné emoce, zažili radost fanoušků, na tohle se nedá zapomenout. Byla to parádní jízda, hrozně jsme si to užili," ohlédl se Čermák, jenž se v Kometě zařadil mezi největší klubové ikony. 

Kariéru ukončil před třemi roky, naposledy si za Kometu zahrál v semifinálové sérii s Libercem, kterou Brno prohrálo 2:4 na zápasy a rozplynul se sen o zlatém hattricku. Co by za účast mezi čtyřkou nejlepších dal současný brněnský výběr? 

Radek Dlouhý byl důležitou součástí brněnské Komety.Radek Dlouhý byl důležitou součástí brněnské Komety.Zdroj: Deník/Lubomír Stehlík

RADEK DLOUHÝ. Málokterého Pražáka měli v Brně rádi jako jeho. Poctivý dříč Radek Dlouhý zažil s Kometou ještě prvoligové časy, když do Brna přestoupil v roce 2007 po letech ve Slavii. S výjimkou krátkého angažmá ve švýcarské druhé nejvyšší soutěži byl na jihu Moravy až do roku 2013.

I když nikdy nepatřil mezi útočníky, kteří by bojovali o čelo produktivity, v play-off 2012 zářil v elitní formaci s Leošem Čermákem a Jaroslavem Svobodou, když nasázel šest gólů a na pět jich přihrál. Kariéru zakončil defenzivní forvard před třemi roky v Trenčíně, kde zakotvil natrvalo. Nyní je ve slavném slovenském klubu kondičním trenérem a koučuje 9. třídu.