Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kometa hledá příčiny extraligového propadáku

Brno - Majitele hokejového Brna Libora Zábranského šokovalo, jak měli hráči problémy s taktickými prvky. „Bojíme se hrát,“ zase přiznal kapitán Kamil Brabenec.

8.2.2011
SDÍLEJ:

Hokejisté Brna (v bílém) dostali výprask od Karlových Varů.Foto: Deník/Lubomír Stehlík

Co se stalo? Hokejová Kometa se v reprezentační pauze probouzí ze špatného snu. Jenže opakování loňského play out se začíná blížit realitě. Brňané ztrácejí tři kola před koncem na desáté Karlovy Vary a předkolo play off čtyři body.

A kromě soupeřů před nimi ční hora ze ztraceného sebevědomí. „Bojíme se hrát,“ přiznal po nedělní porážce 1:4 s Pardubicemi psychický blok kapitán Kamil Brabenec.

Šéf klubu Libor Zábranský si však uvědomuje, že za dvacetizápasovou mizérií, v níž Brňané zvítězili jen ve čtyřech případech, stojí i další příčiny. „Krize je dlouhodobá,“ uvedl majitel, podle nějž začaly problémy týmu už na začátku sezony.

Má pochybnosti o nedostatečné taktické přípravě v minulém roce. „Byl pro mě šok, když jsem na lavičce ve Vítkovicích viděl, jak někteří hráči nejsou schopní plnit taktické pokyny,“ vracel se Zábranský k pátečnímu debaklu 0:5 v Ostravě.

Šance modrobílých na play off stále žije, i proto jejich šéf stále věří v nápravu sezony. Zároveň už přemýšlí o té nadcházející. „Klub došel do takové pozice, že si nemůže dovolit, aby si prvoligoví trenéři zkoušeli v Kometě nějaké pokusy,“ uvedl Zábranský, který pro nadcházející ročník touží po protřelém extraligovém kouči.

Zájem o kouče

V zákulisí se hovoří především o zlínském Zdeňku Venerovi, kterému však berani nabízejí prodloužení smlouvy. Kouč se s ohledem na rozjetou sezonu zatím nechce svou budoucnost komentovat. Zato v Brně přemítají, proč mužstvo i ve druhé extraligové sezoně ukazuje fandům tak rozporuplné tváře.

„Máme v týmu hokejisty, kteří hrají potřetí nebo počtvrté po sobě play out. Může to být náhoda, ale také nemusí,“ prohlásil Zábranský.

Kometa se od nového roku nemůže spoléhat na dříve precizní obranu. Jen v posledních utkáních dostala devatenáct branek. „Posuzovat hru útočníků a obránců nelze zvlášť. Záleží, jak se na ledě domluví a jestli si vyhoví,“ zdůraznil kouč Ladislav Lubina.

Cesta za ztraceným sebevědomím

Brňané teď vítají desetidenní extraligovou pauzu, v níž se budou věnovat dalšímu nácviku přesilovek i taktickým záležitostem. A také je čeká cesta za ztraceným sebevědomím. I proto na začátek dostali tři dny volna. „Každý si musí orazit od hokeje, být s rodinou a vyčistit si hlavu,“ vítal oddech Brabenec.

Od čtvrtka čeká tým šest dní dvoufázového tréninku. Pak přijde den D. Středa 16. února a souboj v Plzni. „Půjde nám o bytí a nebytí. Musíme to zvládnout jako loni v největším srabu,“ burcoval Brabenec.

Modrobílí mají stále naději. I když dost mizivou. Sami musejí bezpodmínečně vítězit a čekat na nejedno zaváhání Karlových Varů, Plzně či Litvínova „Nic není úplně ztracené,“ uvedl Zábranský.

Zábranský: Šokovalo mě, jak měli někteří hráči problém s taktickými pokyny

Stále těžko hledá příčiny, proč partě okolo extraligových osobností Dopity, Hubáčka či Kvapila uniká extraligové play off. „Musíme udělat hlubší analýzu,“ říká majitel hokejové Komety Libor Zábranský v rozhovoru pro Deník.

Zároveň neskrývá velké pochybnosti o taktické přípravě mužstva v minulém roce. „Potřebujeme zkušeného trenéra, který dá mužstvu řád a má jasnou vizi,“ zdůrazňuje sedmatřicetiletý šéf klubu.

Jak teď vůbec vidíte šance Komety na play off?
Šance se samozřejmě ztenčily, ale jak jsem řekl před týdnem: Dokud šance bude, věřit budu. Uděláme maximum.

Tým v posledních zápasech neustále slibuje, že se vzchopí. Souhlasíte, že se však na ledě nemá od čeho odrazit?
To je pravda. Otázka je, jak kluci trénovali, jak jsou připravení. Bohužel to z tribuny nepoznáte. Dva zápasy jsem viděl přímo ze střídačky. Ve Vítkovicích nebyli schopní udržet taktické pokyny, doma s Pardubicemi pouze dvě třetiny. Zajímá mě proč? Jestli jim nejde hlava? Nevím.

Sezona sice ještě neskončila, ale máte už v hlavě nějaká vysvětlení, proč tým tak spadl dolů?
Už teď je jasné, že se někde stala chyba. Krize měla podle mě tři fáze. Zpočátku to z naší strany herně bylo špatné, přesto jsme díky silným individualitám, jako je Kvapil nebo Hruška, vyhrávali zápasy o gól. Ve druhé fázi jsme se sice zvedli, ale kluci nebyli schopní proměňovat ani ty nejvyloženější šance jako doma s Kladnem a Mladou Boleslaví. V současné třetí fázi, která je podle mého názoru aktuální, si přestali věřit všichni. To nejsou ani výmluvy ani omluvy. Jen suše konstatuji, jak to vidím.

Takže nejde o krátkodobý problém?
Teď je zjevné, že nejde o krátkodobou krizi. Není možné, aby mužstvo nebylo schopné dodržovat taktické pokyny po celých šedesát minut. Buď je problém v hráčích samotných, nebo jinde. Ale pořád jsme v rovině spekulací a dohadů. Na výkonech se také obrovským způsobem podepsala dlouhodobá zranění. Můžeme postup zvládnout a pak tohle nikoho zajímat nemusí.

Kouč Lubina, který po Vánocích přebral tým po trenéru Jeřábkovi, mužstvo nenastartoval. Jakou má teď pozici?
Už dříve jsem řekl, že Lubina společně s asistentem Číhalem dodělá sezonu. Odstoupení kouče Jeřábka ničemu nepomohlo. Situace je taková, že kvalitní trenéři na trhu nejsou. Samozřejmě následující sezonu to budeme řešit.

Velké téma v očích fandů v minulém týdnu byla otázka bojovnosti. Minulý týden jste plně stál za týmem. Viděl jste teď rozdíl v přístupu hráčů mezi utkáním ve Vítkovicích a doma s Pardubicemi?
Budu upřímný, na střídačce ve Vítkovicích jsem byl hodně překvapený, jak mužstvo nedodržuje taktické pokyny trenérů, především zkušení hráči. V té přemíře snahy se snaží udělat vždy něco navíc, ale opak je pravdou. Míň někdy znamená víc. A pokud se nedaří, tak je lepší vše zjednodušit a nevymýšlet. Proti Pardubicím odehrál mančaft takticky výborně první a částečně i druhou třetinu. Po druhém a třetím gólu měl hlavu dole.

Takže jste viděl rozdíl?
Viděl jsem diametrální rozdíl v přístupu hráčů k plnění pokynů trenéra. O ničem jiném dnešní hokej není. Nasazení do hry je automatické a dnes si hráči nic takového nedovolí.

Budete z toho vyvozovat nějaké důsledky, například pokuty hráčům?
Kluci byli motivovaní na zápas s Pardubicemi, jak v minusovém tak plusovém hledisku. Hokejisté, kteří prohráli své minizápasy (statistika hodnocení účasti na ledě při vstřelených/ob­držených brankách – pozn. red.), budou patřičně ohodnoceni. Dokud zůstává šance na play off, nic v tomhle směru řešit nebudeme. Samozřejmě máme nachystanou i variantu, kterou by hráči pocítili velmi tvrdě.

Co dala účast na střídačce vám osobně?
Ve Vítkovicích jsem byl v roli pozorovatele. Do ničeho jsem nezasahoval. Proti Pardubicím jsem měl po dohodě s trenéry na starosti beky, aby kluci měli zase změnu. Jestli budu na lavičce dál, nebo ne, musíme teprve vyhodnotit. Bylo to pro mě hodně poučné a vstřebal jsem informace jinak, než kdybych je měl zprostředkované třeba od trenérů.

Tým je podle jmen velice silný, ale zdá se, že mu chybí morální síla otáčet výsledky. Nepamatuji si, že by v letošní sezoně dokázal reagovat na stav 0:2, naopak mnohokrát o dvě branky vedl a zápas do vítězného konce nedotáhl…
Jsou to holá fakta. Důvody neznám. Kdybych je znal, sjednám nápravu. Mám na to stejný pohled z tribuny, podobně jako se vy díváte ze svého novinářského místa. Abych si udělal ještě lepší obrázek, musel bych být s klukama v přípravě i v tréninku, což bohužel není možné. K tomu máme trenéry.

Bylo těžké rozhodnout o vyřazení Jiřího Dopity ze sestavy?
Nejde o to, jestli bylo těžké rozhodnutí pro mě. Máme tu tým trenérů a lidí, kteří se pohybují okolo mužstva. S Jirkou jsme se shodli, že nehraje v optimální formě. Na to, aby táhl tým, musí být pořád na ledě. Otázka je, jestli na to teď měl sílu. Na druhou stranu je taková osobnost, která si zaslouží úplně jiný přístup než mladý hráč. Pakliže by neměl být platný mužstvu a dostal třeba od trenérů prostor dvě tři střídání za třetinu, neprospěje to jemu ani celému mančaftu. Pak je lepší, aby si odpočinul, anebo potrénoval a sám se dostal do pohody. Je to zkušený hráč, který ví, jak se má připravit. Že by měl mít nějaké problémy jiného rázu, to vylučuji. Výkony mužstva a Jirky bych nespojoval. Tým nyní hrál špatně s ním i bez něj.

Říkáte, že mužstvo s Dopitou letos hrálo stejně s ním i bez něj. Neuškodilo tedy, že jeho lídr nenastoupil do klíčových zápasů?
Myslím si, že ne. Zkusit jsme museli všechno a toto byla zjevná snaha Jirkovi pomoct. Vím, že na toto téma vzniklo hodně spekulací, ale fakt za tím nic jiného nehledejte. Když pomáháme Jirkovi, pomáháme Kometě. Je to persona, ke které všichni vzhlíží, ale hráči se za něj nemohou schovávat. Na druhou stranu je hodně naivní myšlenka, že Jirka ve 42 letech má tým táhnout. Na to tu máme reprezentanty.

Zažíváte už druhou extraligovou sezonu, kdy mužstvo postihují tak obrovské výkyvy. Máte vysvětlení?
Máme v týmu hráče, kteří třeba pár let po sobě hráli v extralize play out. Může to být náhoda, ale taky nemusí. Když se podíváme na individuální statistiky hráčů, někteří z nich mají třeba minus deset či minus sedmnáct, což bohužel svědčí o tom, že nejsou v optimální formě. Ale z mého pohledu je ještě čas dělat unáhlené závěry. Z obecného hlediska je jasné, že jsme se jako jeden z mála klubů v první extraligové sezoně vyhnuli baráži. Druhý ročník bývá pro nováčka nejtěžší. V tomto jsem skromný. Vím, kde byla Kometa, když jsem ji přebíral. Klub jde pořád nahoru. Jsme stále na začátku.

Souhlasíte, že extraligové Kometě v posledních dvou letech chyběl zkušený kouč, adekvátní k tak velkému klubu?
Předně, pořád neřadím Kometu mezi velké kluby, protože jsme teprve druhý rok v extralize. Máme bohatou minulost a máme na co navazovat, ale máme před sebou spoustu učení a práce. Nemůžeme se srovnávat třeba s Pardubicemi, které jsou v nejvyšší soutěži desítky let. Ale to je také vývoj. Před třemi čtyřmi lety hrály play out Pardubice, Vítkovice, Zlín. Dneska to tam nikdo neřeší. Mají silné vybudované týmy. Je také potřeba vytvořit základnu mladých hráčů. Všechno chce čas. Za peníze se vše nemůžete koupit, navíc jich také nemáme tolik. Z tohoto titulu se nemůžeme řadit mezi bohaté a mocné kluby.

A otázka trenérů?
Je potřeba si uvědomit, že za celou dobu, kdy jde Kometa nahoru, vždy v půlce sezony přišla nějaká krize a měnil se trenér. Jestli šlo o nutné, nebo nenutné kroky, je věc názoru. Klub se dostává do pozice, že si nemůže dovolit, aby si prvoligoví trenéři v Kometě zkoušeli nějaké své pokusy. Ať už v letní přípravě, nebo při taktické přípravě mužstva. Opravdu potřebujeme kvalitního zkušeného kouče, který dá mužstvu řád a má jasnou vizi, jak pracovat s mladými. Jako vedení určitou představu máme.

V minulém týdnu se tým musel srovnat i s protestem fanoušků. Není v tom i jistá nevyzrálost diváků, že vyjádří nelibost v klíčovém utkání sezony?
Teď jste to řekl vy sám. Už předtím jsem se ptal nahlas, co protesty určitá skupina lidí sleduje. Chtějí nás zesměšnit před celou republikou? Hovořil jsem asi s pěti extraligovými manažery. Ptali se: Co se u vás děje, když před sebou máte zlomovou část sezony a máte řešit protesty? Včera (v neděli – pozn. red.) jsem na střídačce stál. Vnímal jsem to. Přál bych všem, aby si to zkusili, jaké to je. Je to brněnské specifikum..

Je v silách mužstva, aby zvládlo poslední tři zápasy?
Sílu, co se týče jmen, máme třeba daleko větší než Pardubice. Ale jmény nikdo žádný zápas nevyhraje. Důležité bude, jak kluci k utkáním přistoupí po taktické stránce a jak si vyčistí hlavu.

Dostali tedy volno?
Ano, na tři dny, aby mohli vyrazit za rodinami a mysleli na něco jiného než na hokej. Kdyby měli po dni volna naskočit do dvoufázového tréninku, tak to asi nepomůže. Sejdou se ve čtvrtek. Pak se budou šest dní připravovat na utkání v Plzni. Nic úplně ztracené není.

Autor: Tomáš Svoboda

8.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební Deníku probíhala 19. října v Aviatice: Zbyněk Stanjura, Daniel Herman
51

Snazší bydlení? Politici slibují půjčky pro novomanžele a zrušení daně

Předvolební debata Deníku: (zleva) Vít Rakušan, Markéta Pekarová-Adamová, Ivan Bartoš
19 51

VIDEO: Neváhali ani vteřinu. Politici měli ohledně vlády s Babišem jasný názor

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si minisytryně Katla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Uberu roste konkurence. Lyft dostal od Googlu miliardu

Americký gigant Lyft ve čtvrtek oznámil, že obdržel investici jednu miliardu od společnosti Google Alphabet. Částka mu má pomoci k tomu, aby lépe obstál proti konkurenčnímu Uberu, který na trhu sdílené dopravy ve Spojených státech vede.

OBRAZEM: Policie Modrava nekončí, filmaři se na Šumavu vrátí

Režisér Jaroslav Soukup žádá čtenáře Deníku o zajímavé historky z prostředí venkovských lékařů a veterinářů.

Video veřejného znásilnění z Konga kolovalo na sítích. Bojuje se ženskými těly

Sedmiminutové video, ukazující nahou ženu, která je znásilněna, zmlácena a nakonec sťata před plným náměstím v jednom z měst v Demokratické republice Kongo (DRK) kolovalo na sociálních sítích několik měsíců, než bylo oficiálně staženo na apel televize France 24. Jak píše server CNN, tato znásilnění zapadají do širšího příběhu, který se datuje do 19. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení