Soči 2014? Šest zápasů, šest výher a celkové skóre 17:3. Tak suverénní byla bilance hokejistů Kanady na poslední zimní olympiádě. Sidney Crosby a spol. tehdy bez větších potíží obhájili zlaté medaile z předchozích her ve Vancouveru. Chasníci s javorovým listem ve znaku tak dali jasně najevo, že lední hokej je jejich hra a nehodlají se s nikým dělit o vládu.

Jaromír Jágr
Jágr se zranil a nedohrál. V Calgary ale válí

Už v únoru se to může razantně změnit. Je jasné, že pokud Kanaďané složí národní tým ze svých nejzářivějších hvězd v NHL, budou těžko hledat konkurenci. Naposledy to potvrdil loňský Světový pohár.

Jenže, co když borci z nejlepší ligy světa nenastoupí? A přesně k tomu dojde na blížící se olympiádě v korejském Pchjong-čchangu. Bafuňáři z NHL a Mezinárodního olympijského výboru se nakonec nedohodli (šlo samozřejmě o peníze) a hokejisté ze slavné zámořské soutěže budou poprvé od roku 1994 pod pěti kruhy chybět.

Těžká konkurence

„Budeme to mít hodně těžké,“ uvědomuje si Sean Burke, bývalý skvělý brankář a nyní generální manažer kanadské reprezentace. Právě on má za úkol poskládat tým bez hráčů z NHL, který by přitom obstál v mezinárodní konkurenci. Jistě, bez zvučných jmen se musí obejít i další země, ale v případě Kanady (a Spojených států) je to přeci jen jiné.

Jakub Voráček
Startuje slavná NHL. Ubývá v ní však Čechů. Změní se to?

„I další země nemají hráče z NHL, ale pořád mají z čeho vybírat, protože spousta jejich elitních hokejistů hraje v jiných ligách, hlavně v KHL. Třeba Rusové budou mít výborný tým i bez posil ze zámoří,“ popsal Burke situaci v rozhovoru pro list National Post. Podobně to platí o Švédsku, Finsku či Švýcarsku, do značné míry i o Češích.

„Jde o extrémně soutěživé země a my to víme,“ uvědomuje si Burke svou nezáviděníhodnou pozici. Na jednu stranu si hrdí Kanaďané zkrátka nemůžou dovolit jet na olympiádu jen tak se sklouznout. Čeká se od nich boj o medaile. Na druhou to musí zvládnout s lehce kuriózním výběrem hráčů z evropských lig a mixu mladíčků a veteránů z nižších zámořských soutěží.

A co slavní veteráni?

„Očekávání jsou pořád vysoká. Ano, nemáme Crosbyho, McDavida nebo Webera. Ale když si Kanaďan oblékne dres své země, znamená to strašně moc. Každý si uvědomuje, jakou za sebou máme historii, a chce pokračovat. Máme opravdu dobré hokejisty, kteří na ledě nechají vše,“ je přesvědčený Burke.

Na předběžný seznam možných reprezentantů Kanady zanesl generální manažer se svým týmem až 200 jmen. Někteří adepti ještě hrají v juniorských soutěžích, jiní působí v Rusku, ve Švýcarsku nebo jinde v Evropě. Kvůli přípravě na olympiádu se Kanaďané zúčastní také tradičních turnajů Karjala Cup ve Finsku a Channel One Cup v Moskvě (tam se s nimi utká i český tým).

Jaromír Jágr
Sága pokračuje. Jágr v NHL vyrazil za dalšími rekordy

Podle některých zpráv by se mohl listopadové Karjaly zúčastnit i slavný Jarome Iginla, čtyřicetiletý veterán, který v NHL nedostal novou smlouvu. Mluvilo se i o tom, že by Kanadu posílil další čtyřicátník Shane Doan, který v létě ukončil kariéru.

Burke se na to ale moc optimisticky netvářil. „Oba kluci si zaslouží ohromný respekt, ale ruku na srdce hokej soutěžně nehráli už několik měsíců a najednou by měli nastoupit proti hráčům jako Pavel Dacjuk?“ tázal se funkcionář.

Uvidíme, co dva přípravné turnaje naznačí o kanadské síle. Týmy z kolébky hokeje neradno podceňovat. Nikdy.