Jeřábek ale nesmutní. „Nemám z toho těžkou hlavu. Ani jsem nepočítal, že bych mohl uspět. Jsem rád, že jsem s nároďákem absolvoval dvě utkání, a už jen pobyt v přípravném kempu byl výbornou zkušeností," prohlásila jedna z opor plzeňské Škodovky.

V extralize jste odehrál skvělou sezonu. To ani ve skrytu duše nehlodal červíček, že by to třeba mohlo vyjít?
Ne. Šance, že bych si zahrál na šampionátu ještě v domácím prostředí, byla mizivá. Postupně přibývali další kluci z extraligy i z Evropy, k tomu se čeká na hráče ze zámoří, takže konkurence je značná.

Promítl se boj o místo v sestavě do atmosféry panující v národním mužstvu?
Atmosféru to nijak nepoznamenalo, ta byla super. Zvlášť my, co jsme přišli na začátku kempu, jsme se snažili užít každý den v nároďáku a brát věci, jak přicházely. Tak jsem to vnímal.

Co vám dva starty v českém dresu ukázaly?
Oba duely, proti Norům i doma se Slováky, měly svůj náboj. Hrál se rychlý hokej, což přinášelo s sebou také řadu nepřesností. Ale jak už jsem řekl, každá taková zkušenost se hodí.

Z plzeňských hráčů opustili český výběr postupně Jan Schleiss, Jakub Lev, teď vy. Ale ve hře jsou ještě tři Indiáni, Matěj Machovský, Vojtěch Mozík a Dominik Simon. Může někdo z nich proniknout do konečné nominace?
Není na mně, abych tohle posuzoval. Navíc teď přijede spousta hráčů z Ameriky, z NHL, a bude to zase o něčem jiném. Rozhodně budu ale klukům držet palce.

V Plzni vám končila smlouva, ale v modrobílém dresu vás fanoušci uvidí i další sezonu. Byla to pro vás jasná volba nebo jste zvažoval jiné možnosti?
Nějaké nabídky jsem měl, ale co se týče extraligy, tak nemám důvod, abych chodil jinam. S Martinem Strakou (šéfem klubu) máme férové vztahy a i teď jsme se rychle dohodli na nové smlouvě.

V extralize jste zůstal věrný mateřské Škodovce, ale co zahraničí? To vás neláká?
Něco jsem zvažoval, ale momentálně je jisté, že jsem hráčem Plzně. Mám tak čistou hlavu i klid do přípravy.

Ta pro Indiány začne už začátkem května. Jak nastalého volna využijete?
Na dovolenou se zatím nechystáme, protože přítelkyni čekají na vysoké škole státnice. Takže budu odpočívat při fotbálku, v televizi se kouknu na hokej, a když to půjde, tak vyrazím na nějaký menší výlet. Ono to uteče.

A když byste měl zhodnotit celou sezonu, jaká byla?
Osobně mi vyšla nad očekávání (v základní části si Jeřábek připsal sedm gólů a 25 asistencí, další tři finální přihrávky potom v play-off). Trochu mě mrzí, že pozvánka do reprezentace nepřišla už během sezony. A ještě víc mě štve, že nám nevyšlo předkolo play-off. Plzeň má ale mladý perspektivní tým, takže je na co se příští sezonu těšit.