Po dvou a půl letech obleče hokejový útočník Aleš Kotalík opět dres české reprezentace, potřeboval k tomu ale speciální souhlas Buffala. Sabres jej pustili před měsícem místo na farmu do extraligy do mateřských Českých Budějovic a po zájmu Aloise Hadamczika o služby bronzového medailisty z olympijských her v Turíně z roku 2006 museli papírově posvětit i jeho start na turnaji Karjala.

Když se Kotalík vracel do Česka, v hlavě ani myšlenky na reprezentaci neměl. „Já jsem nevěděl, jestli to vůbec bude papírově možné, protože se všechno dělá se souhlasem Buffala Sabres. Povolení od nich jsem získal a oni mě z hostování v Budějovicích přesunuli na týden na hostování do národního týmu. Pak mě zase budou papírově přesouvat zpátky do Budějovic,“ řekl Kotalík novinářům.

Možnost startu v reprezentaci si začal vyjasňovat ve chvíli, kdy mu před dvěma týdny Hadamczik při extraligovém zápase v Třinci řekl, že by jej chtěl na Karjalu nominovat. „Řešil jsme to i s panem (šéftrenérem ČSLH a generálním manažerem reprezentace) Lenerem a nějaké kontakty tam na Buffalo proběhly. Všechno to dopadlo dobře. Úplně jednoduché to nebylo a já jsem rád, že se můžu soustředění a turnaje zúčastnit,“ navázal Kotalík. Potěšil ho i fakt, že si dal do pořádku i potíže s kolenem.

Působení Kotalíka v Evropě jako na farmě, z které si jej mohou Sabres v případě zájmu stáhnout zpět, je raritou. Podobné je to i s jeho působením v reprezentaci v průběhu sezony. Teoreticky jej může Buffalo kdykoliv povolat zpátky.

„Samozřejmě. Já jsem jejich hráč, jsem u nich pod smlouvou a jen díky jejich obrovské benevolenci můžu nastupovat tady doma a ne někde v nižších soutěžích v Americe,“ prohlásil dvaatřicetiletý hráč, který má ještě v této sezoně u Sabres smlouvu na tři miliony dolarů.

Kotalík ale věří, že se tak nestane a odehraje celou sezonu v Českých Budějovicích. „Majitel klubu (Terrence Pegula) chtěl, aby všechny hráče, které platí, měl v případě potřeby k dispozici. Proto byla jejich podmínka, že když bude třeba, tak mě zavolají zpátky. Já s tím problém nemám. Ale upřímně s tím, co jsme začali v Českých Budějovicích, bych odsud nerad odcházel,“ doplnil Kotalík.

Sám dění v Buffalo sleduje, ale nikoliv detailně. „Podívám se, jak kluci hráli, občas si zavolám a napíšu s Andrejem Sekerou a s Thomasem Vanekem. Ti mě informují o dění v týmu. Není to tak, že bych to každý den sledoval. Já jsem rád, že jsem tady, a jestli se tam vrátím, nebo ne, nemůžu ovlivnit a není to pro mě momentálně priorita,“ podotkl.

V národním týmu počítá na Karjale Hadamczik s Kotalíkem do speciální přesilovkové formace s dalšími útočníky Petrem Nedvědem, Petrem Vampolou a Petrem Průchou na modrou čáru spolu s bekem Miroslavem Blaťákem. „Je to pozice, v které jsem hrál deset let v Americe. Cítím se tam dobře a můžu využít svou střelu,“ prohlásil Kotalík. „Jsou tam Petr Nedvěd, Míra Blaťák… To jsou hráči světové extratřídy, kteří to dokážou nahrát, a já věřím, že v těch přesilovkách budeme úspěšní.“

Podobně jako ostatní hráči v týmu se těší na spolupráci s Petrem Nedvědem, který se v české reprezentací objeví po patnácti letech. „Petr je fenomenální hráč, podle mého názoru patří mezi pět, možná tři nejlepší Čechy, kteří kdy hráli. To, co předvádí ve čtyřiceti letech v Liberci, je fantastické. Vím z vlastní zkušenosti, že není jednoduché se prosazovat v extralize. Jsem strašně rád, že tu pozvánku přijal a můžeme si zahrát v jednom mančaftu,“ prohlásil Kotalík.

Sám věří, že nebude mít problém s uvolněním i na další akce národního týmu. „Když nebyl teď, tak předpokládám, že nebude ani potom. Ale všechno se bude odvíjet od mé výkonnosti, jestli budu mít tomu týmu co dát a jestli se pro mě najde role. Budu samozřejmě strašně rád reprezentovat. V prosinci ale hrajeme s Budějovicemi European Trophy a do Ruska (na další turnaj EHT) pravděpodobně nikdo z Budějovic neodjede. Nejsem si tím tedy úplně jistý, jen mi bylo něco naznačeno v klubu,“ dodal Kotalík.