Vaše hodnocení uplynulé, na první pohled celkem povedené sezony není úplně pozitivní.

Mám–li být upřímný, tak sezona opravdu neproběhla úplně podle mých představ. Ať už co se týká produktivity, stráveného času na ledě i mé role v týmu. Po olympijské sezoně, která byla fantastická ze strany klubu i velice slušná z mého pohledu, a následném podpisu nové tříleté smlouvy, jsem doufal, že moje role v mužstvu půjde nahoru. Ale naopak se tato úloha paradoxně spíše limitovala, přestože nepřišli žádní noví hráči. Nebyl jsem tolik využíván na
různé situace, jako tomu bylo v minulosti.

Máte na mysli třeba přesilovky?

Spíše různé pozice při přesilovkách. To se promítlo i domé produktivity. Po Vánocích jsem se zase dostal do formy, a kdybych se v březnu nezranil, tak bych se asi opět dostal přes dvacet gólů a blížil bych se hranici padesáti bodů. Sezona by asi pro mne dopadla slušně a mohl bych být spokojen. Já jsem ale sám se sebou věčně nespokojený hráč a to mne žene pořád dopředu.

Z pohledu týmu to ale musela být dobrá sezona. Vždyť jste v play off přešli přes oba týmy z New Yorku a zahráli si semifinále Stanley Cupu.

V Buffalu bylo po předchozím semifinále obrovské očekávání. Měli jsme mimořádnou podporu fanoušků. Všech jednačtyřicet domácích zápasů bylo vyprodaných a jsou vyprodány už teď na další sezonu. Mužstvo bylo složené tak, že jsme se chtěli pokusit vybojovat Stanley Cup. Všechno nám vycházelo. Na začátku jsme neprohráli deset zápasů v řadě a dostali se do velké pohody. Vedli jsme tabulku naší konference po celou sezonu a nakonec jsme získali i Prezidentskou trofej pro nejlepší tým základní části.

To je v NHL hodně ceněná trofej?

Ceněná je hodně, ale kvůli této trofeji se NHL nehraje. Do play off jsme šli z nejlepší pozice a zvládli jsme těžké série s oběma newyorskými kluby Islanders i Rangers. V semifinále nám trochu došly síly a z různých důvodů jsme na Ottawu nestačili.

Panovalo po vyřazení v Buffalu velké zklamání?

Zklamání to bylo obrovské. Trošku mne letos mrzela atmosféra, protože naše vítězné série nebyly zdaleka tak emocionálně prožívané jako před rokem, přestože byly obrovsky těžké. Každý bral trochu jako samozřejmost, že jsme postoupili. Přitom hlavně s Rangers jsme měli namále a sérii rozhodl jediný gól. Emoce tam ale už nebyly takové, a to se podle mého podepsalo i na našem vyřazení s Ottawou.

Model letní přípravy jste zvolil stejný jako v minulých letech?

Ano. Model přípravy se nemění. Trénovali jsme opět s Jirkou Novotným, ale ztratili jsme Lukáše Zíba, který je smluvně vázán v Liberci. Asi mu to svědčí, když vyhrál nejlepšího obránce extraligy. Moc mu to přeji. S Jirkou jsme trénovali sami. Dali jsme si jen pár týdnů volno a pak začal dvoufázový trénink. Od konce července nám vedení HC Mountfield umožnilo trénovat s extraligovým týmem na ledě, za což bych jim chtěl moc poděkovat. Trenéři Jandač s
Černým se snažili pro nás připravit tréninky, přestože to vůbec nemuseli dělat.

Součástí vašeho programu byla i účast na tradičním turné Jágr teamu. Bylo přínosem?

Byl jsem tam celý týden a tréninky pod vedením Mariana Jelínka měly velkou kvalitu. Byly tam tři pětky a tréninky byly hodně náročné. Proloženy byly třemi exhibicemi, které byly skutečně povedené.

Po řadě let opustil Buffalo váš velký kamarád Jiří Novotný. Mrzelo vás hodně, že odešel?

Mrzí mne to dodnes. Buffalo se Jirky zbavit nechtělo, ale Washington o něj hrozně stál. V létě se ale nesmyslně zřekl jeho práv a Jirka byl v tu chvíli
volným hráčem na trhu. Mrzelo mne, že Buffalo nebylo v jednání rychlejší a nebylo schopné ho přilákat zpátky. Columbus byl rychlejší a Jirkovi
se nedivím, že tam podepsal smlouvu. S Jirkou jsme byli na sebe zvyklí a bude to první sezona, kdy v Buffalu nebudeme spolu.

V Buffalu budete začínát svou již šestou sezonu. Neuvažoval jste také o případné změně dresu?

Patřím mezi služebně nejstarší hráče mužstva. V Buffalu dobře znám klub, město a cítím se tam dobře. Proto by se ale také měla změnit moje role nejen na ledě, ale i v kabině. Uvidíme, jak to bude. Smlouvu mám ještě na dva roky, ale musím přiznat, že jsem očekával v létě nějaký trejd. Byly tam i nějaké náznaky a nevím, proč se vedení klubu nakonec rozhodlo mne nevytrejdovat. Možná by mi to i pomohlo. Pokud se mi ale bude dařit, tak nemám problém v Buffalu zůstat. Je to hokejové město s výbornými fanoušky.

Mistrovství světa se v nadcházející sezoně uskuteční vůbec poprvé v historii v Kanadě. Láká vás účast na šampionátu?

Určitě to bude něco specifického. Těžko o tom ale teď mohu mluvit. Uvidíme, jak na tom budeme s klubem. Po odchodech klíčových hráčů je otázkou, jako roli vůbec vNHL budeme hrát. Pokud nepostoupíme do StanleyCupu nebo vypadneme, budu mít odpovídající výkonnost a bude zájem trenérů, tak reprezentovat je pro mne obrovská čest.

Kdy odlétáte zpět do Ameriky?

Odlétám příští týden. V příštím týdnu si možná pojedem s Jirkou Novotným zastřílet do Písku na Dominika Haška, který se tam bude připravovat. Tam si uděláme asi dva střelecké tréninky a koncem týdne odlétám do Buffala. Tréninkový kemp tam začíná třináctého září.

Uvažujete v nějaké vzdálenější budoucnosti o hokejovém návratu do Českých Budějovic?

Jsem původem z Jindřichova Hradce, kde žijí moji rodiče, ale za svůj domov už považuji Budějovice. Mám toto město strašně rád a nerad už bych ho
opuštěl. Pokud v budoucnu bude ta možnost, tak bych tady třeba jednou chtěl hokejovou kariéru zakončit.