„Úplně nás to sebralo. Seattle promluvil, lidé dali jasně najevo, že jsou na příchod NHL připraveni,“ komentoval to protřelý sportovní byznysmen Tim Leiweke. Ten je spolu se známým holywoodským producentem Jerrym Bruckheimerem a miliardářem Davidem Bondermanem hlavním iniciátorem vzniku nového klubu.

Logická volba

O rozšíření NHL na 32 týmů si cvrlikají vrabci na střeše. Seattle, velké město na pacifickém pobřeží poblíž hranic s Kanadou, je vcelku logickou volbou. Navíc je tu inspirace v podobě senzačního úspěchu (sportovního i ekonomického) loňského nováčka z Las Vegas. Společnost Oak View Group, které šéfuje Leiweke, už v Seattlu renovuje halu, aby odpovídala požadavkům NHL. Dostat se do ligy přitom není levné. Vlastníci za to musí zaplatit 650 milionů dolarů.

Svědčí to o rostoucí ekonomické síle NHL. Majitel Vegas Golden Knights Bill Foley při vstupu do soutěže platil „jen“ 500 milionů. Hned první sezona ukázala, že se jednalo o dobrou investici.

Už za dva roky?

„Myslím, že se všichni shodujeme v tom, že nový tým chceme v lize co nejdříve,“ uvedl komisionář NHL Gary Bettman minulý týden po jednání s Oak View Group. Podle šéfa soutěže je možné, že nový klub bude hrát už v sezoně 2020/2021.

„Seattle je jedno z nejrychleji rostoucích měst v zemi. Geograficky nám do NHL skvěle zapadá. Navíc vznikne rivalita s blízkým Vancouverem, kde už se na ni velmi těší,“ řekl Bettman.

Pokud jde o velké profesionální ligy, v Seattlu se hraje americký fotbal, baseball a fotbal. Po dlouhá léta se ve městě hrála také NBA, ale populární SuperSonics se v roce 2008 přestěhovali do Oklahomy.

Definitivní „ano“ by mělo zaznít v prosinci na jednání majitelů klubů NHL. Líto to bude kanadskému Québeku, který hodně baží po návratu do ligy. Tamní ekonomické podmínky ovšem na Seattle nemají.

Spousta názvů

A jak by se měl nováček NHL jmenovat? Právníci Oak View Group s předstihem zaregistrovali internetové domény pro řadu potenciálních názvů.

Příklady? Řada jmen je inspirována blízkostí Pacifiku třeba Seattle Seals (Tuleni), Sea Lions (Lvouni), Whales (Velryby) či Sockeyes (Lososi). Řadě fanoušků se líbí Seattle Kraken a Seattle Totems.

Další možná jména se inspirovala krajinou státu Washington. Seattle Rainiers odkazuje k sopce Mount Rainier, nejvyšší hoře Kaskádového pohoří. Seattle Evergreens či Seattle Emeralds (Smaragdy) zase upomínají na věčně zelené lesy kolem „Smaragdového města“.

Který z návrhů nakonec dostane přednost? Těžko říct. Mezi registrovanými doménami je ostatně i název Seattle Sasquatch. Pojmenovat hokejový tým podle tvora, kterého nikdy nikdo neviděl? To by asi nebyl nejlepší nápad.